Odstávka v Mondi sa zaobišla bez odstávky teplej vody

Prvý septembrový týždeň využili v Mondi SCP na pravidelnú údržbu výrobných technológií, čo sa spája aj so zastavením výroby. Dlhé roky bol tento čas spätý aj s prerušením dodávok teplej vody do mesta.

Tento rok však obyvatelia na teplej vode zastavenie výroby v papierňach nepocítili. Mondi investovalo do prenájmu technológie, ktorá dokázala zabezpečiť jej ohrev aj keď stroje v závode paru nevyrábali.

„Prenajali sme špeciálnu technológiu. Išlo o tri zásobníky skvapalneného plynu a mobilnú kotolňu. Plyn bol zdrojom energie vďaka čomu sme dokázali vyrobiť paru na ohrev vody,“ informoval hovorca spoločnosti Mondi SCP Ľubomír Čech.

Spoločnosť nezaznamenala žiadne sťažnosti na výpadky dodávok teplej vody, a preto tento krok hodnotia ako úspešný a budú v ňom pokračovať aj do budúcna.

„Vo vykurovacej sezóne, keď sú objemy spotrebovaného tepla ďaleko väčšie, by sme týmto spôsobom nedokázali vyrobiť toľko tepla. Na spotrebu teplej vody pre mesto však toto náhradné riešenie stačí,“ doplnil Čech.

Inšpiráciu na riešenie situácie našli až v USA, kde sa tento spôsob už bežne využíva. Za hľadaním dodávateľa v Európe však bolo trochu aj šťastie.

„V Európe sa podarilo nájsť dodávateľa z Francúzska, no prevoz technológie by znamenal nereálne vysoké náklady. Nakoniec sa ale našiel aj dodávateľ na Slovensku, z Banskej Bystrice. Zrealizovať takéto riešenie však bolo ešte ťažšie, ako ho nájsť. Odborníci v Mondi SCP museli najmä prejsť veľmi zdĺhavým procesom schvaľovaní, povolení, overovaní a administratívnej práce, aby aj takéto riešenie spĺňalo všetky potrebné legislatívne náležitosti,“ povedal hovorca spoločnosti.

Odstávka výroby sa v celulózo-papierenskej firme konala od 3. do 7. septembra. Spoločnosť Mondi je výrobcom tepla, ktoré dodáva mestskej firme CZT (Centrálne zásobovanie teplom), a tá ju distribuuje do domácností a podnikov v meste.

Titulná fotografia: Zásobníky so skvapalneným plynom a v pozadí mobilná kotolňa v areáli spoločnosti Mondi. Zdroj – Mondi SCP.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.