Ružomberčania protestujúci pred Mondi SCP: Nechceme žiť v smrade

Približne 130 ľudí prišlo v stredu popoludní na zhromaždenie pred administratívnu budovu Mondi SCP. Protestovali proti opakujúcim únikom zapáchajúcich látok z fabriky. (+ foto)

Silný pondelkový zápach, ktorý nebolo cítiť len v meste, ale podľa vyjadrení ľudí na sociálnych sieťach i na samotnom proteste aj v okolí Ružomberka, dostal ľudí na ulicu.

Smrad cítili v Ludrovej aj Hubovej

„V pondelok predpoludním bolo zápach cítiť až v Hubovej. Také to bolo silné. A nešlo len o pondelkový únik. Smrad bolo cítiť už cez víkend a ešte aj dnes ráno zase tu v Ružomberku,“ hovoril dôchodca Peter z Ružomberka, ktorého udalosti so zápachom priviedli v stredu popoludní k administratívnej budove Mondi SCP na protest.

Z iných hlúčikov ľudí bolo počuť, že zápach cítili už počas víkendu v Ludrovej.

Na rukách s dieťaťom prišla aj Ružomberčanka Slávka: „Aby si nás konečne niekto všimol. Také obrovské peniaze tu naliali za posledných tridsať rokov, ale ja mám pocit, že žijeme naspäť v dobe, keď fabrika smrdela dennodenne. Vravia, že to nie je zdraviu škodlivé, ale nemáme to ničím podložené. Minimálne je to pre bežný život veľmi, ale veľmi nepríjemné.“

„Toto je už dlhodobá záležitosť a vedenie spoločnosti by s tým malo konečne začať niečo robiť. Každého to trápi, len ľudia sa o tom boja hovoriť,“ povedal jeden z mužov, ktorí prišli v maskách a oblekoch pripomínajúcich pracovníkov s chemickými látkami.

„Prekáža mi ten zápach. Som astmatik. Ťažko to znášam a veľmi ma to obťažuje,“ popisovala zdravotné ťažkosti protestujúca Monika.

Prišli aj poslanci

Medzi organizátorom protestov bolo aj Občianske združenie (OZ) Zdravý domov z Hrboltovej, ktoré dlhodobo žiada od Mondi opatrenia na čističke odpadových vôd v tejto mestskej časti. Prišli spolu s poslankyňou za túto mestskú časť Annou Šanobovou. Medzi zhromaždenými nebola sama zo zvolených zástupcov.

Do davu protestujúcich prišli Patrik Habo, Vojtech Macko a Ján Kuráň.

„Odhodlal som sa, lebo žijem v tomto meste a mám už toho plné zuby. Dostal som množstvo telefonátov od ľudí s požiadavkou, aby sme s tým už niečo robili. Som rád, že sú tu aj ďalší kolegovia poslanci, a že sa s tým na meste pokúsime niečo spraviť. Za tie úniky nikto nie je trestaný. To sa v civilizovanom svete nemôže stať,“ povedal poslanec ružomberského mestského zastupiteľstva Ján Kuráň.

Prítomný bol aj ďalší z poslancov, dnes už zástupca mesta na pozícii viceprimátora Michal Lazár.

Lupták: „Sme mesto smradu, ale aj mesto strachu“

Občianske združenie Ochrana ovzdušia dolný Liptov, Občianske združenie Za zdravý domov a ďalší aktivisti okolo Patrika Luptáka a Jána Kolíka zorganizovali za dva dni protest, aký sa v Ružomberku proti papierňam doteraz nekonal. Blízko k nemu bolo v roku 1989, zabránila mu „upokojujúca“ návšteva vlády v meste.

„Sme mesto smradu, ale aj mesto strachu. Chceme žiť plnohodnotným a komfortným životom, bez obťažujúcich zápachov a smradov,“ povedal zhromaždeným Lupták a následne prečítal pripravený list.

Protestujúci vidia ako najväčší problém neustály rast výroby buničiny. Vytýkajú spoločnosti Mondi a povoľujúcim štátnym úradom, že súčasný stav zapríčinili bez poriadneho zhodnotenia dopadov na životné prostredie.

„Zvyšovaním výroby došlo k prekročeniu limitov únosnosti, zdravia a trpezlivosti obyvateľov. Štátna správa v rokoch 2007, 2008, 2011 a 2013 dovolila nárast bez posudzovania vplyvov na životné prostredie,“ čítal Lupták z listu.

V dôsledku opakujúcich sa havárii vyjadrili tiež obavy nad dodržiavaním bezpečnosti na všetkých technologických úrovniach a zariadeniach. Problémom je podľa nich aj nadpriemerná chorobnosť v meste a okolí v porovnaní s inými okresmi, krajom či Slovenskom.

„Žiadame od majiteľov fabriky účinné opatrenia a nie nezmyselné ospravedlnenie. A od kompetentných štátnych úradov a inštitúcií neustálu kontrolu ochrany nášho zdravia a životného prostredia a nie ochranu záujmov nadnárodnej spoločnosti,“ skončil čítanie listu Lupták.

Spoluorganizátori protestu: zľava Ján Kolík, Patrik Lupták a predseda OZ OODL Rastislav Šáravský. Foto – autor.

Regeneračný kotol vraj nie je v poriadku

Rastislav Šáravský, predseda OZ OODL sa spolu s kolegami zaoberá všetkým, čo súvisí s fabrikou a ekológiou už približne dvadsať rokov. Tvrdí, že po projekte Impulz na prelome milénia vyzeralo byť všetko dobre nastavené, čo výrazne pocítilo aj ovzdušie v meste.

„Ale od roku 2004, keď Mondi vyrábalo 200-tisíc ton buničiny prešli k dnešným 760-tisíc tonám ročne. Bez posúdenia dopadov na životné prostredie. Smrady začali silnieť a odkedy je Regeneračný kotol 3, stali sa pravidelnými. Chápali sme to, keď bol v skúšobnej prevádzke, ale teraz to pokračuje. Myslíme si, že nie je celkom v poriadku, pretože nezaberá ani, inak ku cti slúžiaca investícia, ktorú Mondi urobilo do spalovačky plynov,“ tvrdí Šáravský.

Protest ukončila minúta ticha. Podľa organizátorov za uvedomenie si hodnôt a priorít našich životov.

Mondi SCP: hľadáme riešenia, ktoré znížia výskyt zápachu

Na proteste boli aj zástupcovia radnice. Hovorca mesta Viktor Mydlo tvrdí, že mesto chce zlepšiť komunikáciu v trojuholníku Mondi SCP, mesto a občania.

„Je to závažná situácia, pretože chceme žiť v zdravom prostredí. Na druhej strane, primátor aj radnica sa musí pozerať na Mondi SCP ako na jedného z najväčších zamestnávateľov v našom meste a celom našom regióne. Čo musíme zmeniť je komunikácia medzi mestom, Mondi a občanom, aby aj občan vedel v čo najkratšom čase či k nejakej udalosti došlo a či je potrebné vyvodiť z toho nejaké opatrenie vo verejnosti,“ povedal pre Ružomberský magazín Mydlo.

Redakcia požiadala o stanovisko aj samotnú spoločnosť Mondi SCP, ktorá ho prostredníctvom hovorcu poskytla ešte počas prebiehajúceho zhromaždenia.

„Napriek tomu, že sme neboli organizátormi protestu oslovení, sme si vedomí jeho konania. Rešpektujeme práva občanov na zhromaždenie a vyjadrenie ich nesúhlasu. Naša spoločnosť berie súčasnú situáciu aj odozvu verejnosti na ňu vážne a organizátorov protestu sme pozvali na otvorenú diskusiu ohľadne tejto témy. Naši odborníci aktívne hľadajú technické riešenia, ktoré znížia výskyt zápachu,“ napísal hovorca spoločnosti Ľubomír Čech.

Pripravení rokovať aj protestovať

Podľa Luptáka na stretnutie s Mondi SCP organizátori protestu radi prídu. „Nakoľko my so susedom chceme komunikovať, vychádzať a žiť vo vyrovnanom partnerskom vzťahu, kde slogan náš najlepší sused nevyznieva cynicky, nie je to klišé, ale má plnohodnotný význam.“

Dodal však, že sú pripravení aj opäť protestovať, ak to bude potrebné.

Titulná fotografia: Protestujúci pred administratívnou budovou Mondi SCP. Foto – autor.

 

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.