Opatrenia kontrolujte viac, aktuálne sú nedostatočné, tvrdia nemocnice v Žilinskom kraji

Žilinský samosprávny kraj spoločne s nemocnicami v kraji vyzývajú regionálne úrady verejného zdravotníctva a políciu, aby zvýšili výkon kontrolnej činnosti v súvislosti s aktuálnymi opatreniami.

K výzve sa pripojila aj Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku.

Žilinský samosprávny kraj a nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva obrany SR v regióne kraja vnímajú aktuálne opatrenia ako nedostatočné a oneskorené.

„Vnímame vysoké riziko následkov plynúcich z už dnes kritickej situácie vo vývoji pandémie ochorenia COVID-19 v niektorých regiónoch,“ upozorňujú nemocnice.

„Aktuálny vývoj epidemiologickej situácie v Žilinskom kraji je priaznivejší, preto vyjadrujeme obavu z možného zhoršenia situácie z dôvodu zvýšenej migrácie obyvateľstva z viac zasiahnutých regiónov Slovenska za rodinami, turizmom, lyžovačkou alebo iným športovým vyžitím počas sviatkov.

Považujeme to za zvýšené ohrozenie pre obyvateľov nášho kraja, najmä zdravotníckych pracovníkov a hrozí riziko preťaženia zdravotníckych zariadení,“ reagujú nemocnice v Žilinskom kraji.

Výzvu podpísali nemocnice v Dolnom Kubíne, Trstenej, Čadci, Liptovskom Mikuláši, Námestove a tiež nemocnice v Žiline, Martine a Ružomberku. Iniciátorom vyhlásenia je Žilinský samosprávny kraj.

Zvýšte výkon kontrolnej činnosti

Kraj s nemocnicami zároveň prizvukuje, aby regionálne úrady verejného zdravotníctva v kraji zvýšili výkon kontrolnej činnosti za pomoci policajného zboru.

„My budeme i naďalej informovať verejnosť o nutnosti dôsledne dodržiavať opatrenia pre zabránenie šírenia COVID-19 a prioritne im odporúčať „osobný lockdown“ ako prejav spoločnej zodpovednosti, ktorá je nevyhnutná na elimináciu šírenia nákazy a z toho plynúcich následkov s ohľadom na vyťaženie nemocníc, ambulancií a hlavne vyčerpania ľudských síl v zdravotníctve.“

Nemocnice ďalej verejnosť upozorňujú, že „z dôvodu veľkého fyzického a psychického vyťaženia zdravotníckeho personálu nebudú v prevádzke Mobilné odberové miesta na PCR alebo antigénové testovanie počas nadchádzajúcich sviatkov (počas dní pracovného pokoja).“

„Tieto odberové miesta budú slúžiť len pre testovanie pacientov a zdravotníckych pracovníkov. (MOM zriadené ŽSK  pre antigénové testovanie na základe zmluvy s MZSR nemôžu prevádzkovať odberové miesta počas iných ako pracovných dní.),“ informujú nemocnice vo vyhlásení.

Možnosťami antigénového testovania disponujú aj poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti v Žilinskom kraji, prioritne pre pacientov s podozrením na SARS Cov-2.

Na týchto miestach sa v Ružomberku môžete nechať zadarmo otestovať

Titulná fotografia – Policajt dohliadajúci na dodržiavanie opatrení pri prvom plošnom testovaní v Ružomberku. Foto – Juraj Brezáni

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.