Oslavy SNP na viacerých miestach v Ružomberku

Oslavy SNP v meste Ružomberok vyvrcholili pri Pamätníku Partizánska matka. Foto: Tibor Šuľa
Oslavy 78. výročia Slovenského národného povstania (SNP) si pripomenuli v nedeľu 28. augusta v ružomberskej mestskej časti Biely Potok a v pondelok 30. augusta aj v meste Ružomberok. Podujatia vyvrcholili 1. septembra Spomienkou na SNP vo Vlkolínci.

Slávnostnú nedeľu pri príležitosti osláv 78. výročia Slovenského národného povstania (SNP) pripravil výbor mestskej časti (MsČ) Biely Potok. Pietny akt kladenia vencov padlým rodákom v SNP sa začal o 16. hodine pri pomníku pred Kultúrnym domom v Bielom Potoku.

Slávnostná nedeľa pokračovala sprievodným programom v Areáli oddychu v Bielom Potoku, kde bol animačný program pre deti a posedenie pri hudbe s občerstvením. Program ukončilo premietanie filmu Deň, ktorý neumrie o 19:30 h.

Vojnový film z roku 1974 natočil režisér Martin Ťapák podľa scenára Ivana Bukovčana vo Vlkolínci a v blízkom okolí. Okrem známych hercov (Štefan Kvietik, Radoslav Brzobohatý, Emília Vášáryová, Ivan Rajniak, Július Vašek a ďalší) vystupujú v ňom aj miestni rodáci.

Boje pri Bielom Potoku boli najtvrdšie

Vojenský park pripomína boje, ktoré tu prebiehali počas SNP. Neďaleko tohto miesta sa týči vrch Ostrô, kde prebehli vôbec najtvrdšie bojové akcie v širokom okolí. Dôvodom bolo to, že tadiaľto vedie strategická cesta do Banskej Bystrice.

Povstaleckí vojaci sa v tomto priestore dokázali udržať proti veľkej presile nemeckých vojakov a nemeckej vojenskej techniky šesť týždňov, čím sa boje v oblasti Bieleho Potoka a vrchu Ostrô stali symbolom povstaleckého odhodlania.

Viac si môžeme o týchto udalostiach prečítať na informačnej tabuli aj so zaujímavými dobovými fotografiami,  ktoré sa tu nachádzajú vo Vojenskom parku. Fanúšikovia vojenskej histórie si môžu na ďalšej tabuli naštudovať aj vtedajšiu bojovú situáciu na dobovej vojenskej mape. Nachádza sa tu aj replika mínometu a makety vojakov jednotlivých bojujúcich strán.

Oslavy v meste Ružomberok

Organizátori v meste Ružomberok s oslavami SNP začali napoludnie pri dolnej bráne závodu Solo, kde sa uskutočnil pietny akt kladenia vencov. Po štátnej hymne a slávnostnom prejave sa hostia presunuli k Pamätníku SNP v areáli Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) SNP Ružomberok – FN. Hostia tu položili vence a po hymne si vypočuli rozkaz Prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

V slávnostnom prejave riaditeľ ÚVN Robert Rusnák vyjadril úctu hrdinom SNP, ktorí sa so zbraňou v roku bojovali proti nemeckému fašizmu a jeho domácim prisluhovačom. „V rozhodujúcej chvíli sa postavili na správnu stranu dejín,“ zdôrazni Rusnák. Pripomenul úlohu, ktorú zohrala Vojenská nemocnica v Ružomberku na začiatku SNP, ako aj presun do poľnej nemocnice v Korytnici, či vybudovanie druhej poľnej nemocnice v Tisovci.

Po slávnostnom prejave hostia položili veniec aj k Pamätnej tabuli generála M. Vesela v areáli ÚVN. Potom sa presunuli k Pamätníku Partizánska matka na ružomberskom sídlisku Roveň, kde pietna spomienka vyvrcholila.

V slávnostnom príhovore primátora mesta Igor Čombor pripomenul viacero udalostí aj osobností spojených s históriou SNP v meste Ružomberok. „Obdobie, keď slovenský národ povstal so zbraňou v ruke proti fašizmu, patrí k najsvetlejším stránkam našej histórie. Ružomberok bolo prvé oslobodené mesto na Slovensku aj preto musíme chrániť odkaz Slovenského národného povstania,“ uviedol v slávnostnej generálskej uniforme.

Oslavy 78. výročia SNP zorganizovali Mesto Ružomberok, Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN, Kultúrny dom A. Hlinku a Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Ružomberok.

Spomienka na SNP vo Vlkolínci

Oslavy SNP vyvrcholia vo štvrtok 1. septembra vo Vlkolínci. Občianske združenie Vlkolínec, Klub vojenskej histórie Vlkolínsky odboj a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov pozývajú na Spomienku na Slovenské národné povstanie vo Vlkolínci.

Na námestí pri zvonici sa uskutoční slávnostný akt kladenia vencov. Po štátna hymna a príhovore bude krátky kultúrny program, v ktorom vystúpi Folklórny súbor Lúžňan. Sprievodnou akciou bude Výstava vojenskej  výstroje a výzbroje.

Fotogaléria

Foto: Tibor Šuľa

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.