Pacienti z ružomberského okresu potrebujú častejšie umelú pľúcnu ventiláciu

V novembri počet hospitalizovaných pacientov klesal. Znova začal stúpať v polovici decembra. Pomoc pri dýchaní potrebovalo denne v priemere osem ľudí z obyvateľov nášho okresu. V prvých januárových dňoch sú čísla najvyššie za celé obdobie. Nemocnica má s umelou pľúcnou ventiláciou voľné dve lôžka.

Od 14. marca 2020, kedy bol z okresu Ružomberok potvrdený prvý prípad ochorenia Covid-19, do 14. januára 2021 bolo u nás PCR testami pozitívne testovaných 3 045 ľudí. Z nich bolo 1 640 žien a 1 405 mužov. Vypláva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Pľúcnu ventiláciu potrebuje viac ľudí

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Počet hospitalizovaných pacientov z Ružomberského okresu začal stúpať v polovici decembra.  Od 9. decembra potrebovalo aj viac ľudí, pomoc prístrojov pri dýchaní.

Podľa údajov NCZI boli rekordné dni v uplynulom roku, v počte napojených pacientov na umelú pľúcnu ventiláciu, od 26. 12 do 28. 12.  Prvýkrát za celé obdobie potrebovalo pri dýchaní pomoc 11 pacientov z nášho okresu.

Podobná situácie ja aj v prvých dňoch v roku 2021. Počet hospitalizovaných klesá, ale stále je viac ľudí, ktorí sa dostanú do nemocnice a potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Zo štatistík vyplýva, že v januári sú čísla najvyššie za celé obdobie.

V posledných dňoch je na umelú pľúcnu ventiláciu napojených 14 ľudí z nášho okresu. Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku (ÚVN) má pre pacientov, ktorí potrebujú pomoc prístrojov pri dýchaní už len dve voľné miesta.

„Nemocnica má pre covidových pacientov k dispozícii 141 reprofilizovaných lôžok z toho 16 lôžok pre potreby umelej pľúcnej ventilácie,“ uviedla pre RK magazín hovorkyňa ÚVN Petra Dišková.

Počet hospitalizovaných v novembri klesal

Od 30. marca, kedy bol prvý hospitalizovaný pacient z ružomberského okresu, do prvých januárových dní bolo najviac hospitalizovaných pacientov 30. októbra 2020. Nemocničnú starostlivosť z obyvateľov okresu v tom čase potrebovalo 69 ľudí. Z nich bolo 9 na umelej pľúcnej ventilácií. Dvojciferné číslo ľudí, ktorí potrebovali pri dýchaní pomoc prístrojov, zaznamenali prvýkrát v okrese 28. októbra.

V novembri potrebovalo hospitalizáciu v prepočte na jeden deň priemerne 40 ľudí a pomoc pri dýchaní šesť pacientov.  Počet hospitalizovaných, od 1. novembra neprekročil hranicu 60 ľudí.

V grafickom spracovaní situácie v novembri môžeme vidieť, že v druhej polovici mesiaca počet hospitalizovaných pacientov klesol. V posledných piatich dňoch mesiaca je, ale zvýšený počet ľudí napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Čísla sú podobné, ako na začiatku novembra. Hospitalizovaných bolo pritom v tom čase takmer o polovicu menej pacientov.

Pre porovnanie zatiaľ, čo začiatkom novembra, kedy bol najvyšší počet pacientov, potrebovalo pomoc pri dýchaní v priemere 16 percent ľudí. V januári je to v posledných dňoch 25 percent hospitalizovaných pacientov.

Zo zamestnancov nemocnice prekonalo ochorenie už takmer tretina. K dnešnému dňu (18.1. 2021) je pozitívnych 61 zamestnancov nemocnice. ,,Momentálne máme 49 hospitalizovaných pacientov z toho 14 z nich potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu,“ povedala pre naše noviny hovorkyňa Petra Dišková.

Autor: Dominik Veľas