Parkovacie miesta zbytočne zaberajú automobilové vraky

Od začiatku roka riešili policajné hliadky v Ružomberku približne 40 vrakov. Vo väčšine prípadov vozidlá po upozornení odstránili ich majitelia. 

Auto, ktoré už dlhšiu dobu neslúži svojmu účelu rozpoznáte hneď. Upozorní vás na to chýbajúce evidenčné číslo vozidla, mäkké kolesá, hrdza a v horšom prípade aj porozbíjané okná, či zaplnený priestor smeťami. Vraky nielenže zbytočne zavadzajú, ale aj škaredia mesto. Ba čo viac, olej v motore, prevodovke a tlmičoch, brzdová a nemrznúca kvapalina či batéria predstavujú ekologické riziko.

Povinnosti majiteľa vychádzajú zo zákona o odpadoch

Podľa zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch je majiteľ povinný odhlásiť auto z evidencie vozidiel a odovzdať ho osobe vykonávajúcej zber starých vozidiel alebo ich spracovávateľovi.

Ak už majiteľovi auta vznikol vrak a nestihol sa auta zbaviť kým bolo pojazdné, tak či tak je povinný odstrániť ho z ulice či parkoviska. Inak ohrozuje životné prostredie, zaberá parkovacie miesto, nehovoriac o estetickom vzhľade okolia.

Ak si majiteľ starého vozidla nesplní túto povinnosť, urobí tak správca cesty alebo mesto, a to odovzdaním starého vozidla na parkovisko určené obvodným úradom životného prostredia. Náklady spojené s odstránením auta je povinný zaplatiť majiteľ vozidla.

„Hliadky mestskej polície riešili od januára 2019 približne 40 vrakov. Vo väčšine prípadov si majitelia týchto nepojazdných vozidiel, po upozornení, vraky z verejného priestranstva odstránili,“ vysvetľuje hovorca primátora Viktor Mydlo.

Okrem vozidla značky Opel sa na Klačne nachádza aj vrak tohto Nissana. (Zdroj: autorka)

Vraky nájdete v Ružomberku aj dnes

V Ružomberku v týchto dňoch stojí na parkoviskách niekoľko vrakov. Jeden sa nám podarilo odfotiť na sídlisku Klačno, druhý zase v Rybárpoli. V oboch prípadoch chýba evidenčné číslo vozidla a vzhľadom na svoj zanedbaný stav sa v nich majitelia už zrejme nevozia.

S odstránením áut to však nie je až také jednoduché. „Červené vozidlo značky Opel, ktoré sa nachádza na Klačne je odparkované už približne dva roky. Stále prebieha dedičské konanie, takže čakáme kedy a komu pripadne auto,“ vysvetľuje situáciu s konkrétnym vrakom referent životného prostredia na mestskom úrade Michal Matis. Práve s ním úzko spolupracuje mestská polícia pri odstraňovaní nepojazdných áut.

Vrakom sa však neoznačujú len tie autá, ktoré majú rozbité okná, či vyzerajú nepoužívane.

„Vrak vozidla je aj vtedy, keď stojí na verejnom priestranstve a nemá ani technickú či emisnú kontrolu. Každé auto je povinné mať emisnú a technickú kontrolu a, samozrejme, evidenčné číslo,“ hovorí náčelník mestskej polície v Ružomberku Ivan Stromko.

Ak ružomberskí policajti nájdu vozidlo, ktoré spĺňa znaky vraku, snažia sa nájsť majiteľa a upozorniť ho listom, aby auto z verejného priestranstva odstránil.

„Väčšinou sa nám podarí nájsť majiteľa. Vraky nahlasujú aj Ružomberčania. Dnes je vo všeobecnosti nedostatok parkovacích miest. Ľudia sú všímaví, a keď vidia, že takéto auto len stojí, tak to ohlásia,“ uzatvára Ivan Stromko.

Michal Matis si vybavil aj príbeh, keď si po odstavené auto prišli raz až z Poľska. „V minulosti stálo v Baničnom nepojazdné auto. Keď sme zistili, že patrí mužovi z Poľska, napísali sme mu list a majiteľ si poň prišiel.“

 

Parkovné v meste uhradíte už aj cez mobil

Keď majiteľ nespolupracuje

Párkrát sa stalo, že majiteľ vozidla ani po upozornení nereagoval na výzvu. „Držiteľ vozidla sa môže medzičasom stať bezdomovcom, alebo aj odsťahovať do iného mesta. Auto je však stále jeho vec. Nemôžeme len tak prísť a auto odviezť,“ zdôrazňuje Michal Matis.

Kameňom úrazu je práve parkovisko, kam by malo mesto odvážať vraky. V Ružomberku spoločné miesto chýba. „Parkovisko je stratová záležitosť. Musí byť strážené, ohraničené a musí existovať aj dokumentácia všetkých vozidiel,“ vysvetľuje dôvody referent Michal Matis, pre ktoré mesto nemá parkovisko aj napriek tomu, že bolo predmetom viacerých rokovaní.

Ružomberok mal pred niekoľkými rokmi zmluvu s Vrútkami. Vďaka nej sa podarilo niekoľko áut previezť práve na parkovisko do ich mesta. Spolupráca však v týchto dňoch nefunguje, pretože pre Vrútky je nevýhodná.

Problém s chýbajúcim miestom na odkladanie vrakov majú podľa Michala Matisa aj Dolný Kubín či Liptovský Mikuláš. Vraky áut pre neexistujúce parkovisko preto stoja na ulici a sú odkázané na odpratanie majiteľom.

Nie je vrak ako vrak

Kritéria vraku na prvý pohľad spĺňalo aj strieborné auto, ktoré je už niekoľko dní zaparkované na parkovisku pri skateparku na Klačne. Počas toho, ako sme si ho fotili, prišiel aj majiteľ. „Je to už staré vozidlo. Kúpil som si ho iba preto, aby som ho predal na súčiastky. Nemal som však voľné miesto v garáži, a tak som ho zaparkoval sem,“ vysvetlil nám mladý majiteľ vozidla, ktorý však nechcel byť menovaný.

Strieborné vozidlo prilákalo počas uplynulých dní vandalov. (Zdroj: autorka)

Zaparkované auto s evidenčným číslom vozidla uplynulé dni prilákalo vandalov, ktorí za sebou zanechali spúšť. Porozbíjali okná, prederavili pneumatiku, vytrhli uzáver na nádrži aj kľučku. Problém im nerobilo ani dostať sa do vnútra vozidla.

Majiteľ priznáva, že keď uvidel v akom stave má auto, zostal prekvapený. Prisľúbil, že o dva dni si auto z parkoviska nechá odtiahnuť do garáže.

Titulná fotografia: Vrak auta v Rybárpoli. Zdroj: Peter Kravčák

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.