Petícia zatiaľ zabrala. Poslanci prehodnotia rekonštrukciu Kalvárie

Takmer štyritisíc ľudí podpísalo petíciu proti prestavbe cesty na Kalváriu. Poslanci ju odmietli, no o rekonštrukcii chcú ešte diskutovať.

Nie je potrebné, aby mesto investovalo do zbúrania existujúcej cesty na Kalváriu a zároveň vedľa nej postavilo v inom profile novú. To bol hlavný argument petičného výboru, ktorý priamo na mestskom zastupiteľstve predniesol požiadavky petície obyvateľov mesta z 3854 podpismi.

Navýšená investícia

Pre rok 2018 sa do rozpočtu mesta dostala ja jedna z najväčších investičných akcií – Revitalizácia Kalvárie. Pôvodne s projektovanou sumou 250-tisíc eur. Mesto na túto investíciu vytiahlo „zo šuflíka“ starší projekt, ktorý nechalo upraviť. Nová suma znie 486-tisíc eur.

„Je to pútnické, kresťanské a vôbec pre mesto jedinečné miesto. Ide o prekládku existujúcej cesty tak, aby nešla pomedzi kaplnky a vyhla sa im. Vybuduje sa tam nový, spevnený chodník pomedzi kaplnky až ku kostolu. Všetko bude osvetlené, urobia sa v okolí sadové úpravy, vysadia stromy, pribudnú lavičky a na vrchu kalvárie aj altánok. Tak, ako sme nechceli synagógu a dnes sme za ňu radi, aj toto bude v konečnom dôsledku reprezentovať naše mesto,“ obhajoval a vysvetľoval investíciu poslanec Ján Bednárik (KDH – SDKÚ-DS).

„Nie je potrebné, aby mesto prekladalo existujúcu a funkčnú cestu. Peniaze sa dajú využiť aj inak. Kaplnky opraviť treba, nech sa osvetlia, vybuduje chodník, lavičky, ale neprekladajme cestu,“ hovorila v mene Petičného výboru mediátorka Jana Lipničanová, ktorú oslovil Klub ružomberských podnikateľov, aby pomohla viesť diskusiu.

Hoci zámer investície podporila vlani väčšina poslancov. Niektorých navýšená suma v spojitosti s petíciou od investície napokon odradila.

„Schválili sme v rozpočte 250-tisíc, nesúhlasím s takmer dvojnásobným navýšením investície. O tomto sme nehovorili,“ argumentoval poslanec Milan Šlávka (SDKÚ-DS – KDH)

„Príde mi tá cesta nezmyselná. Som proti rekonštrukcii cesty, čo by mohlo investíciu dostať do sumy, ktorú sme pôvodne schválili,“ podporil ho Miroslav Kerdík (nezávislý).

„Treba rešpektovať toto územie, jeho význam pre mesto, ale aj veriacich, pre ktorých má pietnu hodnotu. Ale treba rešpektovať aj vôľu ľudí. Zamedzme autám prístup z tejto strany, veď máme cestu z Hrabova. Súčasnú cestu určite neprekladajme,“ pridala názor Mária Kramárová (Smer-SD).

Súčasťou investície by nebola oprava kaplniek krížovej cesty ani samotného kostola. Tie sú vo vlastníctve cirkvi.

„Komunikujeme s farským úradom, aj biskupom, ale aj ružomberskými podnikateľmi. Mesto nemôže dať peniaze do súkromného majetku, ale verím, že pri našej investícií by sa našla taká synergia a peniaze, aby sme opravili v dohľadnom čase aj kaplnky a kostol a celý priestor získal taký efekt, ako si predstavujeme,“ doplnil primátor Igor Čombor (nezávislý).

Súčasná asfaltová cesta Kalváriou (fialová) a navrhovaná preložka novej cesty (červená). Navrhovaných spevnených chodník pomedzi kaplnky je označený žltou. Zdroj: Mestský úrad Ružomberok

Súkromné zámery

Poslanec Miroslav Zuberec vidí za petíciou snahy súkromníkov, ktorí vedľa vlastnia pozemky, zachovať súčasnú cestu, pretože by ju v budúcnosti chceli využívať ako prístupovú k individuálnej bytovej výstavbe, ktorá sa vľavo od Kalvárie pripravuje.

„Mrzí ma, že niektorí ľudia naleteli záujmom súkromných podnikateľov, ktorí podľa mňa nechcú nič iné, len postupnými salámovými krokmi zase zachovať súčasnú cestu a odbočkami z nej developovať územie. Tie peniaze mesto nepoložia a urobíme naozaj hodnotnú investíciu, ktorá bude mať pre Ružomberok veľký význam. Je to koncepčný krok pre turizmus v meste, ale aj pre obyvateľov, ktorí tam budú radi chodiť. Zároveň pomôžeme zachovať význam tohto jedinečného miesta,“ dôvodil Zuberec (nezávislý).

„Nemôžem sa k tomu vyjadriť, pretože neviem posúdiť úmysly niekoho tretieho. Nie je naším cieľom zastávať názory súkromného investora, ktorý tam plánuje výstavbu rodinných domov. Cieľom je zastaviť nezmyselnú akciu a urobiť za tie peniaze v meste niečo rozumnejšie,“ odpovedala médiám členka petičného výboru z Klubu ružomberských podnikateľov Veronika Bartíková.

Neférové zbieranie podpisov

Témou diskusie bolo aj neférový zber podpisov, ktorí priamo na zastupiteľstve potvrdili prítomní obyvatelia.

„Prišiel pán, a povedal, že má petíciu ohľadne búrania kaplniek na Kalvárií. Či som proti tomu. Som kresťanka, bola som zaskočená a okamžite som to podpísala. Až neskôr nám to niekto prišiel vysvetliť, že o čo vlastne ide, ani by som nevedela, že je to taký podvod,“ povedala pre Ružomberský magazín Božka Hollá z Baničného.

„Zaklopali, nič mi neukázali, len podpisový hárok, že idú búrať kaplnky. Ak som proti tomu, aby som podpísala. Celú rodinu som podpísala, pretože mi to prišlo ako správna vec,“ opísala rovnakú skúsenosť Jana Lauková.

„Kontaktovalo ma viacero občanov, okrem iného im ľudia zbierajúci podpisy hovorili aj o stavbe domov pre papalášov na Kalvárií, a tak ich nalákali na podpis. Úvodná strana petície je osmičkou alebo deviatkou písmom napísaná. Je to pre bežného človeka nečitateľné. Je to hrubé zavádzanie ľudí,“ argumentoval poslanec Pavol Šípoš (KDH).

Veronika Bartíková z petičného výboru, kde vystupuje za Klub ružomberských podnikateľov.

„Za petičný výbor môžem povedať, že členovia, ktorí zberali podpisy boli poučení, mali vysvetlenú akciu, na petičnom hárku bola mapa, nákres, a všetkých občanov informovali, že sa jedná o zbúranie cesty, nie kaplniek,“ odmietla zneužívanie Veronika Bartíková z petičného výboru.

Podľa nej mohlo dôjsť individuálnemu zlyhaniu niektorého zberača podpisov, ale aj k deziinterpretácii, pretože podľa nej väčšinou starší ľudia sa sťažujú, že nepochopili význam petície.

Petíciu odmietli, ale investíciu prehodnotia

Poslanci napokon v hlasovaní petíciu odmietli a investiční akciu na základe jej požiadavky nezastavili.

Radnica v týchto dňoch pripravuje žiadosť na stavebné povolenie. Územné je už vystavené. Zrejme však bude musieť trochu počkať. Poslanci sa rozhodli, že výšku investície ešte prehodnotia.

„Spravili sme chybu, že sme nediskutovali o navýšení investície. Treba sa porozprávať, či je tých 480-tisíc adekvátnych, a tiež o tom, čo na tej kalvárii vlastne urobíme,“ zhrnul vo svojom vystúpení poslanec Ján Kolík (nezávislý).

Aj preto poslanci odsúhlasili, že chcú vidieť aktuálnu projektovú dokumentáciu a  ešte počas leta sa na mimoriadnom zastupiteľstve k téme vrátia.

„Sme spokojní, nemalo by dôjsť k tomu, aby boli investičné prostriedky na Kalváriu navýšené tak, ako to bolo navrhnuté. Celá vec sa prehodnotí, sadneme si a budeme sa o tom rozprávať,“ zhodnotila postoj petičného výboru Jana Lipničanová.

Titulná fotografia. Ružomberská kalvária s cestou. Zdroj: Marek Juriš/myliptov.sme.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.