Pivovarník Tomáš: Prvé pivo som navaril v malom hrnci

Tomáš Maroš (vpravo) spolu s českým kolegom z pivovaru Thrills pred svojou výrobňou v Liptovských Revúcach. Foto: archív T. Maroša

Tomáš Maroš vie ako chutí poctivé pivo. Dbá na kvalitu surovín, spolupracuje s odborníkmi a svoje remeselné pivo varí v Liptovských Revúcach.

Napriek tomu, že ležiak je na Slovensku stále najobľúbenejší druh piva, na pivnej scéne čoraz častejšie vídať menšie pivovary, ktoré sa snažia priniesť nové a nepoznané chute. S rovnakým cieľom vstúpil do pivovarníctva aj Tomáš Maroš, ktorý si najskôr vyrábal pivo doma v kuchyni, aby neskôr založil vlastný pivovar v srdci Liptovských Revúc. Práve tam sme s našou redakciou nazreli.

V článku sa dozviete:

  • Kedy začal Tomáš variť pivo profesionálne,
  • aký je to kočovný pivovar,
  • ako chutilo jeho remeslené pivo prvým zákazníkom,
  • ako spoznať kvalitné remeselné pivo,
  • aké sú najnovšie pivné trendy,
  • ako miestni vnímajú špecifické pivo,
  • prečo je plechovka najkvalitnejší obal na pivo.

Sálajúca vôňa nachmeleného piva

So vstupom do kamennej prevádzky nás opantala vôňa nachmeleného piva. Cítiť veru, že sa tu varí niečo špeciálne – nielen vôňou, ale aj chuťou. Tomáš nás čakal spolu s Andrejom, ktorý mu v pivovare vypomáha. Vchádzame do prvej miestnosti, ktorá za bežných okolností slúži ako výdajňa, teda priestor, kde si záujemcovia môžu kúpiť pivo.

Cez chodbu smerujeme do výrobne piva, kde je umiestnená kompletná technológia. Pomocou nej Tomáš čaruje a vytvára pivá od výmyslu sveta. Samotný pivovar nie je veľký, keďže nejde o veľkovýrobu. I tak je obdivuhodné, koľko strojov potrebuje pivovarník na výrobu piva.

Pivovarník Tomáš vo svojej výrobni v Liptovských Revúcach. Foto: Patrícia Kurpašová

Najskôr kočoval

Tomáš nám postupne prezrádza, kedy vznikol nápad variť si vlastné pivo. ,,Myšlienka založiť pivovar vznikla asi pred dvanástimi rokmi, keď som si začal variť pivo doma v kuchyni – v malom 20-litrovom hrnci. Moje prvé pivo sa nedalo piť, bol to ležiak dvanástka a bolo fakt hrozné,“ spomína na svoje krušné začiatky pivovarníka. Vtedy ešte neuvažoval o vlastnom pivovare, skôr o pive, ktoré by mohol ponúknuť rodine a známym.

Odvtedy prešlo šesť rokov, kým sa odvážil variť profesionálne pod svojou značkou. Keďže počiatočné náklady by boli obrovské, rozhodol sa uvariť si prvé pivo v trnavskom pivovare. V tom čase fungoval ako kočovný pivovar, čiže pivovar, ktorý zatiaľ nemal vlastnú technológiu. Napriek dnes už vlastnej výrobni, kočuje dodnes.

,,Varíme v pivovaroch, ktoré nám poskytnú priestor a možnosť navariť si pivo u nich. Z našich surovín a podľa vlastných receptov navaríme pivo na prenajatej technológii. Je to taký medzistupeň medzi varením piva doma v kuchyni a kamenným pivovarom s vlastnou technológiou,“ približuje kočovníctvo. Väčšinu výroby však sústreďuje vo svojom pivovare.

Zloženie piva. Foto: archív T. Maroša

V Bratislave na dolnoliptovské pivo

Pivo momentálne varí v Banskej Bystrici, kde majú skvelú modernú technológiu. Tam vyrába prevažne ležiak, ktorý je medzi zákazníkmi najobľúbenejší, ale varí aj polotmavý špeciál, „American Pale Ale“ (APA) či „India Pale Ale“ (IPA). Tieto pivá sú vrchne kvasené a majú svetlejšie farby.

Špeciálne chuťovky varí v pivovare v Liptovských Revúcach. ,,Špeciály sú moderné pivá, ktoré sa tešia obľube a výnimočné sú už vo vstupných surovinách,“ hovorí Tomáš, ktorý zároveň vysvetľuje, že kvalitné suroviny dováža z Nového Zélandu, Ameriky a Austrálie, chmeľ z Nemecka či Českej republiky a slad z Anglicka. Tvrdí, že kvalitné suroviny sa na Slovensku ťažko zháňajú. Pre Tomáša je dôležitá najmä kvalita.

V začiatkoch jeho výroby chodil s pivom vo fľaškách po podnikoch sám a jeho nachmelené počiny dával ochutnávať majiteľom aj prevádzkarom. Dnes mu pomáhajú distribútori, ktorí pivo rozvážajú po celom Slovensku. Hlavný trh je situovaný v Bratislave, no okoštovať liptovské pivo môžete aj v Banskej Bystrici, Nitre či Trnave. ,,Na východe zatiaľ remeselný priemysel v oblasti piva veľmi nefunguje. Je tam málo pivovarov. Snažil som sa o to štyri roky, ale nefunguje to tam,“ tvrdí Tomáš.

Malý pivovar spod Čierneho Kameňa získava čoraz väčšiu pozornosť na slovenskom pivnom trhu. Ľudia častejšie merajú cestu do Liptovských Revúc, aby si uchmatli poctivé remeselné pivo a radi túto návštevu spájajú s turistikou po okolitých horách. Láka ich nielen chuť piva, ale aj milé slová pivovarníka Tomáša, ktorý vždy rád prezradí čo-to o svojich čarovných pivách. Ich názvy sú fascinujúce a často pobavia malých aj veľkých. Mená pre svoje pivá vyberá spontánne, dôležité preňho je, že potešia a vystihnú chuť piva.

Tomáš pivá pomenúva po svojich deťoch, no inšpiruje sa aj filmami. Foto: archív T. Maroša

Pivo im chutilo ako borovička

Tomáš mal podnikavého ducha, a tak v Ružomberku spolu so svojou značkou otvoril gastronomickú prevádzku s kvalitným remeselným pivom. Celkom odvážny krok, keďže v tom čase o podobnom pive nikto nechyroval. Nedal sa odradiť a jeho špeciality dal ochutnať hneď prvým zákazníkom.

,,Pamätám si na partiu dvanástich ľudí, ktorá si objednala naše pivo s názvom Baba Jaga. Priniesol som im ho a videl, akí boli prekvapení. Čakali asi nejaké iné pivo, na tú dobu bežnejšie. Vraj to chutilo ako borovička. Ja som im vysvetlil, že to pivo má voňať aj chutiť inak, možno trochu horkejšie oproti bežnému pivu. Chlapi boli nešťastní, tak si objednali borovičku. Keď prišli o týždeň, vypili po osem pív každý z nich. Naučili sa to. Odvtedy si objednávali pravidelne,“ smeje sa Tomáš.

Podľa neho majú pivá od malých pivovarov ťažšiu cestu získať si priazeň zákazníkov najmä preto, že ich nepoznajú a sú drahšie ako klasické pivá. ,,Napriek tomu sú kvalitatívne vyššie oproti bežnému pivu, ktoré vám načapujú v dedinskej krčme. Sú kreatívnejšie a dajú si záležať na kvalite surovín. Neprechádzajú pasterizáciou a filtráciou, čiže v nich ostáva všetko podstatné, čo robí pivo skutočným pivom. Vzhľadom, chuťou a arómou sa podstatne odlišuje od klasického piva z police supermarketu,“ vysvetľuje Tomáš rozdiel medzi pivami.

V našich slovenských končinách je známy najmä ležiak, ale existuje viac ako 100 ďalších pivných špeciálnych štýlov. V takomto pive pokojne objavíte kakaové bôby, kávové zrná, laktózu, čerešne, jahody či čučoriedky. ,,Najmodernejšie pivá sú momentálne IPA, neporaziteľný ležiak, ale aj voňavá NEIPA (New England India Pale Ale), ktorá je „džúsovitá“ a paradoxne silnejšia. Poctiví pivári taktiež obľubujú rôzne divoké chute pív a letné pivá, je to však veľmi úzka komunita, ktorá tento trend podporuje,“ predstavuje pivovarník aktuálne pivné trendy.

Ponuku pív sezónne obmieňa

Tomáš ročne vyprodukuje viac ako 1000 hektolitrov piva, svoju ponuku však neustále mení podľa chuti, sezóny, požiadaviek alebo surovín. V lete sa najviac predávajú citrusové špeciály, do niektorých z nich pridáva ovocie, ktoré sám nazbiera. Nedávnym letným trhákom bolo čučoriedkové pivo, ktoré sa vypredalo behom pár dní. Bola to spolupráca s českým pivovarom a ľuďom sa táto myšlienka veľmi páčila.

Podľa Tomáša si miestni na špeciály už zvykli a pravidelne ich kupujú. Obľúbené je aj medové pivo, ktoré pripravuje len raz za dva roky. Tento rok je ten šťastný a momentálne je pivo už v predaji. ,,Med mi doniesol chlap, ktorý ma už dva roky prosí, aby som navaril Medulienku (názov medového piva – pozn. red.). Bol som na dovolenke v Chorvátsku, keď mi zavolal, že mi doniesol 120 kilogramov medu,“ smeje sa Tomáš.

Nedávnou novinkou, okrem ďalších špeciálnych chutí, je aj balenie, ktoré vymenil za plechovky. Podľa pivovarníka Tomáša je plechovka najkvalitnejší obal na pivo a vyvracia všetky mýty o nekvalite plechovkového obalu. ,,V porovnaní s fľaškou sa tam nedostáva toľko svetla, cez uzáver sa nedostáva kyslík a vzduch, ktorý by mohol pokaziť pivo. Pivo je v plechovke čerstvé a v plnej kvalite,“ uisťuje nás Tomáš, ktorý hovorí, že niektorí ľudia si stále pýtajú fľaškové pivo. Keď im ale vysvetlí, že v plechovke dostanú naozaj najlepšiu kvalitu, tak si nechajú poradiť.

Tomáš všetky skúsenosti a poznatky o pive zbieral postupne a podľa jeho slov sa stále učí. Chuťové bunky má už vycvičené a, napriek jeho momentálnej abstinencii, vie odhadnúť, či je pivo kvalitné alebo či potrebuje čas.

Ochutnávka piva je dôležitou súčasťou celého procesu. Foto: Patrícia Kurpašová

Veľké plány do budúcna

Značka z malej obce si postupne buduje meno medzi pivovarníkmi nielen na slovenskej pivnej scéne. Tomášove meno už miestami rezonuje aj u susedov v Čechách. ,,Oslovili ma traja Česi, aby sme navarili pivo spoločne. Dokonca ma hľadali na Salóne piva v Bratislave, kde sme boli s naším pivom. Povedali mi, že idú o mne zvesti, že som najlepší pivovar na Slovensku,“ zasmial sa Tomáš, ktorý následne prezradil, že ho oslovili aj českí distribútori, ktorí by jeho pivo radi vozili po Českej republike.

Jeho aktuálne technológie na výrobu piva plánuje rozšíriť a vyrábať ďalšie novinky. Jednou z nich je pivo v dubových sudoch, ktoré musí odstáť až rok. Je to špecialita, ktorej sa potešia najmä priaznivci divokejších chutí.

Taktiež plánuje spustiť webovú stránku spolu s e-shopom, no momentálne vo výrobni nemajú núdzu o objednávky. Ich sklad je často vypredaný a spokojných zákazníkov pribúda. Dovtedy sa dá pivo kúpiť v kamennej predajni v Liptovských Revúcach alebo cez distribútorov na rôznych e-shopoch.

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová

Článok bol pôvodne publikovaný v decembrovom vydaní RK Magazínu.

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.