Plány dolnoliptovských obcí: V Liptovskej Štiavnici zateplia školu, vo Švošove hľadajú financie

Oslovili sme všetky obce v okrese s otázkou, aké projekty budú v roku 2021 realizovať. Z oslovených 24 obcí nám odpovedalo desať starostov. Po prvých troch vyjadreniach prinášame slová ďalších troch starostov.

 

Dušan Lauko, starosta obce Liptovská Štiavnica

Obec Liptovská Štiavnica v roku 2021 nechystá mimoriadne veľké akcie, avšak z tých menších spomeniem: v roku 2021 by sme mali ukončiť Územný plán obce, ktorý by mal byť schválený na jar 2022. Obec podáva žiadosť na zateplenie obvodového plášťa Základnej školy vrátane výmeny strechy na Environmentálny fond. Ďalej plánuje projekčne pripraviť chodník na ulici Hlavná v celkovej dĺžke 1 km. Taktiež sa plánuje projekt na rozšírenie prietoku mosta na ulici Pod dubami, vrátane vysprávky miestneho potoka v dĺžke 100m.

Poslednou aktivitou, ktorú sa chystá obec zrealizovať, by bola projektová dokumentácia na zateplenie budovy kultúrneho domu interiéru ako aj obvodového plášťa. Čo sa týka financií, niektoré očakávame z Environmentálneho fondu, resp. výzvy v eurofondoch, v prípade úspešnosti na Environmentálnom fonde, finančná čiastka na zateplenie budovy ZŠ predstavuje výšku cca. 200-tisíc eur a dielo musí byť ukončené do konca roka 2021.

Ostatné prostriedky chceme čerpať z obecného rozpočtu, kde na investície máme cca. 50 až 60-tisíc eur. Na záver chcem pripomenúť, že hlavne malé obce čakajú na finančnú pomoc na realizáciu a vyasfaltovanie miestnych komunikácií, čo je aj prípad našej obce. V prípade vyhlásenia výzvy sme pripravení podať projekt na asfaltovanie minimálne jednej miestnej komunikácie s tým, že obec vie prispieť spoluúčasťou.

 

Milan Široň, starosta obce Švošov

V rámci dlhodobej finančnej kondície našej obce Švošov sa každým rokom trápime s nastavením rozpočtu a vykúzlením položky pre investície. Podobne je to aj tento rok a o to horšie pre stav hospodárstva v našej krajine popri koronakríze. Všetky veľké investície riešime len v rámci výziev z eurofondov.

V roku 2021 máme podané žiadosti na Zberný dvor, rekonštrukciu požiarnej zbrojnice a nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Z vlastných zdrojov, lepšie povedané z ostatku z úveru, chceme zrealizovať rekonštrukciu kuchyne v kultúrnom dome. V našej obci musíme aj tento rok opatrne nakladať s financiami do posledného mesiaca v roku, kedy si aspoň vieme vypočítať ostatok v rozpočte.

 

Igor Tullinský, starosta obce Valaská Dubová

Plánujeme rekonštrukciu kotolne v Kultúrnom dome, na to sme už získali finančné prostriedky z eurofondov. Budeme vlastne prerábať palivovú základňu, kotle na uhlie a drevo nahradia kotle na štiepku a peletky. Rekonštrukcia sa dotkne aj hangáru či komínov.

Ďalej sa budeme snažiť odkanalizovať dažďovú vodu, ktorá z domov steká na cestu. Potom budeme čakať, čo život prinesie. Netušíme do čoho ďalšieho budeme musieť urgentne investovať, keďže človek mieni, ale Pán Boh mení.

Titulná fotografia – ZŠ v Liptovskej Štiavnici. Foto – Lipt. Štiavnica

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.