Plány dolnoliptovských obcí: V Lúčkach osvetlia vodopád, v Komjatnej by chceli zrekonštruovať obecný vodovod

Oslovili sme všetky obce v okrese Ružomberok s otázkou, aké projekty budú v roku 2021 realizovať. Z oslovených 24 obcí nám odpovedalo desať starostov. Prinášame vám vyjadrenia troch dolnoliptovských obcí.

 

Branislav Hrbček, starosta obce Lúčky

Niekedy sa činnosť obcí a miest odvíjala od financií, dnes ku tomu musíme pridať i koronavírus. Naša obec i napriek týmto okliešteniam plánuje v roku 2021 nasledovné aktivity: Zdokonalenie čistenia odpadových vôd osadením Hrablíc. Táto investícia bude hradená z vlastných zdrojov v predpokladanej výške cca. 35-tisíc eur. Ďalej zakúpime vozidlo na zber komunálneho a separovaného zberu. Tu sa cena bude odvíjať od ponuky trhu, ale predpokladaný výdaj je cca. 80-tisíc eur. Máme podaný projekt cez MAS na rekonštrukciu osvetlenia Vodopádu a k tomu chceme priradiť osadenie toaliet, táto akcia by mala byť hradená z dvoch zdrojov – dotácia cez MAS bude 32-tisíc eur a toalety 9-tisíc eur z vlastných zdrojov. Ďalej pokračujeme na revitalizácii cintorína, kde sme i tento rok, z vlastných zdrojov, vyčlenili sumu cca 7-tisíc eur. Je to komplikovaná rekonštrukcia, kde už nevieme hýbať so zle rozloženými hrobmi i lokalitu máme situovanú v kopci. Pracujeme aj na projekte Pódium a prestrešenie v areáli Markuška. Na tento účel chceme vziať úver, suma by nemala prekročiť hranicu 100-tisíc eur. Čaká nás rekonštrukcia časti miestnej komunikácie, ktorá je v havarijnom stave a z dlhodobých príprav naďalej pokračujeme na príprave novej IBV Bôrové a výstavby nájomnej bytovky.

 

Albín Husarčík, starosta obce Liptovská Lúžna

Chceme pripraviť oslavy 350. výročia založenia obce. Mali byť v minulom roku, ale kvôli ochoreniu Covid-19 sa neuskutočnili. Plánované akcie: asfaltovanie miestnych komunikácií, oprava mostov a rozšírenie zberného dvora.

 

 

Otto Brtko, starosta obce Komjatná

Koncom minulého roka sme podali dva projekty. Jeden na rozšírenie mechanizácie zberného dvora, traktor s príslušenstvom na zber separovaného odpadu. Druhý projekt bol na zmenu palivovej základne na obecnom úrade. Z uhlia by sme chceli prejsť na ekologickejšie pelety. Ak budeme úspešní, tak tieto projekty budeme realizovať tento rok. Tiež je prioritou na tento rok a ďalšie roky majetkové vysporiadanie miestnych komunikácií, aby sme sa mohli uchádzať o eurofondy. Ak budú financie, chceme začať pripravovať projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu obecného vodovodu.

Titulná fotografia: Región dolný Liptov z vtáčej perspektívy. Foto – SBC

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.