Platba mobilom v autobusoch

Ilustračná fotografia. Zdroj: imhd.sk
V okolitých štátoch je to bežné, u nás sme sa konečne dočkali. Možnosť zaplatiť za lístok v autobuse platobnou kartou, mobilom či hodinkami prišila aj do okresu Ružomberok.

Používanie bankových kariet je dnes každodennou záležitosťou. Autobusové spoločnosti pôsobiace v Ružomberku preto promptne reagovali na tento pretrvávajúci trend. Pohodlné a jednoduché platenie za jazdu autobusom je možné v mestskej hromadnej doprave (MHD), rovnako aj v prímestskej hromadnej doprave.

Novinka má urýchliť kúpu lístka

Okrem bežných a zaužívaných spôsobov tak namiesto hľadania mincí v peňaženke jednoducho priložíte k terminálu platobnú kartu alebo mobil, prípadne inteligentné hodinky bez zadania PIN kódu.

Podľa poradcu ružomberského primátora pre dopravu a infraštruktúru Tomáša Mišoviča, MHD v Ružomberku takúto možnosť poskytuje od 1. januára 2021. Autobusová spoločnosť ARRIVA Liorbus spustila bezhotovostnú platbu od 1. apríla 2022. Akceptované sú všetky bezkontaktné platobné karty VISA a MasterCard.

,,Keďže doba prepravy cestujúcich je zložená zo súčtu dôb vybavenia cestujúcich a z dôb jazdy medzi zastávkami, zavedenie bezkontaktných platieb má priamy dopad na skrátenie doby cestovania,“ uviedol Pavol Jendroľ, dopravný riaditeľ spoločnosti ARRIVA Liorbus, ktorá prevádzkuje prímestskú autobusovú dopravu v regiónoch Liptov a Orava.

Platobnou kartou si kredit nedobijete

Bezhotovostný platobný styk tak zvýši komfort a bezpečnosť cestujúcich, pretože nebudú pri sebe musieť nosiť hotovosť a zároveň skráti dobu vybavenia cestujúceho pri kúpe cestovného lístka.

Za cestovný lístok pri bezhotovostnej platbe kartou zaplatíte rovnako ako za lístok v hotovosti. Jedinou nevýhodou je, že platobnou kartou nie je možné dobitie kreditu na čipovej karte. Rovnaký systém sa zaviedol na všetkých spojoch prímestskej autobusovej dopravy v Liptove aj na Orave, taktiež v autobusoch MHD v Ružomberku a Liptovskom Mikuláši.

,,Platba bankovou kartou nemá obmedzenia, nahrádza používanie hotovosti pri platbe za cestovný lístok. Neumožňuje však dobíjať kredit na bezkontaktnej čipovej dopravnej karte priamo v autobuse,“ vysvetlil dopravný riaditeľ spoločnosti ARRIVA Liorbus.

Výška cestovného sa zatiaľ nezmení

S rastúcimi cenami energií, priamoúmerne stúpajú náklady za pohonné látky. S rovnakým problémom sa musí vysporiadať aj autodopravca. Zaujímalo nás, ako sa k zvyšovaniu cien stavia mesto Ružomberok a spoločnosť ARRIVA Liorbus.

,,Zatiaľ sa výška cestovného nemení, aj keď sa mesto bude musieť vysporiadať so zásadne vyššími nákladmi dopravcu kvôli nepredvídateľným okolnostiam vo svete,“ vysvetlil pre našu redakciu poradca ružomberského primátora T. Mišovič.

Podobné stanovisko uviedol aj slovenský autodopravca – spoločnosť ARRIVA Liorbus, ktorá v okrese Ružomberok zabezpečuje prímestskú hromadnú dopravu. ,,Výšku cestovného a jednotlivé možnosti zliav, teda cenník a tarifné podmienky stanovuje objednávateľ, ktorým je Žilinský samosprávny kraj. Vzhľadom k príprave a postupnému spúšťaniu integrovaného dopravného systému sa budú upravovať cenníky v celom kraji, nepôjde však o zvyšovanie cestovného,“ priblížil jej dopravný riaditeľ P. Jendroľ.

Radikálne úpravy nie sú v pláne

Napriek tomu, že bežné úpravy cestovných poriadkov sú pomerne časté, k radikálnym zmenám v mestskej hromadnej doprave zatiaľ nedôjde. ,,K zmenám MHD v Ružomberku sme pristúpili v mesiaci marec. Po Veľkej noci budeme realizovať ešte jednu technickú úpravu vo víkendom režime pri linkách 1 a 6,“ prezradil Mišovič.

Veľké zmeny sa zatiaľ nechystajú ani v prímestskej hromadnej doprave.,,V spolupráci a so súhlasom objednávateľa priebežne dochádza k úpravám cestovných poriadkov tak, aby pružne reagovali na potreby cestujúcich. Ak vznikne požiadavka obcí, zamestnávateľov, škôl alebo príde k zmene grafikonu vlakovej dopravy, reagujeme potrebným prispôsobením cestovných poriadkov prímestskej dopravy v súlade s príslušnou legislatívou,“ informoval Jendroľ zo spoločnosti ARRIVA Liorbus.

Článok bol pôvodne publikovaný v júnovom čísle RK Magazínu. 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.