Po City Run aj Nordic Walking

Po bajkeroch a ranneroch v mestskom City run-e máme v meste aj walkerov.

Dokonalá ukážka televízneho vysielania MTR v záverečnej časti určenej 42. týždňu roka, tak predznačila, že je tu niečo nové, modernejšie, zdravotnejšie, napomáhajúce správnemu držaniu tela, formovaniu tela, posilňovaniu svalovej hmoty a, pochopiteľne, správnej chôdzi.

Zaodeté do športového spopularizovaného šatu aj s palicami (sticks) ide o severskú chôdzu dávnejšie známu nielen vo Švédsku, Fínsku, Švajčiarsku či v hornatejšej časti Nemecka. Aj naši starí otcovia pri prekonávaní vrcholov, kopcov vedeli, že palica chôdzi pri dlhších presunoch v neschodnejších terénoch viac telu napomôže a odbremení ho. Netreba behať, klusať či džogingovať, stačí správne madlo na hornej časti palíc nastaviteľných na potrebnú výšku postavy, k terénu vhodné špice palice a nový zdravotný šport, ktorému sme tu na Slovensku dali názov Nordic walking, je na svete.

Nazretím do wikipédie sa čo to dočítate i o fínskom nordig walking-u ktorý tam volajú ako „sauvakävely, teda v ich reči ako o chôdzi s palicami. Pravdepodobne mu však asi Fíni či Fínky nebudú hovoriť „nordig vólking“. Nevedno, či ide o sloveso majúce čo to spoločné s chodením alebo kráčaním. Ak však budeme chcieť nájsť nové slovenské sloveso za nordic- walkingovanie, či wolkovanie, kde zrejme „dabjú“ či „ví“ trochu ovplyvní jeho vizuálny charakter, potom to bude ťažšie. Ktovie, čo povedia naši lingvisti, ako to transformujú a implementujú pre vhodnejšiu slovesnú podobu anglického „present tense“. Nakoniec „walker“ či foneticky „vólker“ by tu už bol a slovenských chodcov a chodkýň (už i vzhľadom na zdravotný stav obyvateľstva) bude s palicami určite dosť. Konečne i iné pre všetkých Slovákov a Slovenky dostupné športové íventy, bez hocijakých stejdžov.

Pre väčšie spopularizovanie severskej chôdze sa možno stanovia naše správne jazykové „účka“, teda pre vekové kategórie do/pod, známe ako Under (U) ako je tomu na Slovensku už v loptových športoch dávnejšie. Podľa príspevku v ružomberskej MTR sa zdá, že sa to všetko pre chôdzu s palicami –  biznisového typu nordig walking sticks začne už na U 30 a ďalej už postupne s vyšším číslom.

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.