Po týždni v čiernej sa Ružomberok vráti do bordovej farby

Aktualizované 20:22. Ružomberský okres stále nemá 65 percent zaočkovaných ľudí nad 50 rokov, vďaka čomu sa môže dostať do lepších farieb. K prekročeniu hranice chýba ešte 159 obyvateľov. 

Ružomberský okres si polepšil. Po týždni v treťom stupni ohrozenia prejde od pondelka 8. novembra opäť do bordového pásma.

Čiernych bude takmer polovica okresov na Slovensku (36), oranžové ostanú iba dva. V rámci kraja budú do bordovej farby zaradené už len Žilina a Dolný Kubín.

Za uplynulých 7 dní pribudlo v okrese 156 pozitívnych na ochorenie Covid-19, v prepočte na 100-tisíc obyvateľov ide o 224 prípadov (incidencia). Pre porovnanie, týždeň predtým odhalili testy 198 infikovaných (incidencia 272).

Pomerne stále vysokú hodnotu dosahuje pozitivita PCR testov, ktorá je na úrovni 21,11 percent. Optimálna je troj až štvorpercentná. Takéto hodnoty znamenajú, že nakazených v populácii je omnoho viac, testy ich však nedokážu zachytiť.

V tomto prípade si okres ale mierne polepšil, v predošlé monitorované obdobie bol podiel pozitívnych PCR testov takmer 24 percent. Pozitívny bol teda skoro každý štvrtý test. Mierne klesol aj podiel nakazených mladých ľudí pod 18 rokov. Z 28 na 23 percent.

Hoci sa Ružomberok preradil už po týždni do lepšej farby, zásluhou tzv. žolíka, zaočkovaním populácie 50+ nad 65 percent, to zrejme nebude. Podľa oficiálnych čísel z koronagov.sk je plne očkovaných v tejto vekovej skupine 63,8 percent.

Znova bordový Ružomberok: okresu pomohli klesajúci počet prípadov a zaočkovanosť

Štatistiky pre naše noviny ešte spresnil prednosta Okresného úradu Ružomberok Emil Maretta. K prekročeniu 65-percentnej hranice chýbalo k strede 3. novembra 159 zaočkovaných. Zaočkovanosť kritickej populácie tak predstavuje 64,2 percent.

Zaradenie okresu do menej rizikového stupňa navrhli regionálni hygienici. Práve od ich komplexného zhodnotenia epidemiologickej situácie, zaočkovanosti okresu a počtu prípadov sa odvíja farba jednotlivých okresov.

Kompletne zaočkovaných v okrese je 46,7 percent, aspoň jednu dávku má za sebou 48,8 percent obyvateľov. Vyplýva to z Inštitútu zdravotných analýz patriaceho pod ministerstvo zdravotníctva. Uplynulý piatok sa v Koniarni v rámci akcie VakciZuzka dalo zaočkovať podľa hovorcu mesta Ružomberok Viktora Mydla 90 ľudí.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.