Počas turnaja rivali, po zápase priatelia: Stolnotenisti si po štvrtýkrát zaspomínali na Miloslava Huleja

V sobotu 11. júla súťažilo v stolnotenisovej hale v Baničnom desať družstiev v turnaji s názvom Memoriál dr. Huleja. Víťazi Peter Maga a Ján Milan zopakovali svoj triumf z nultého ročníka.

Za štyrmi stolmi stoja dvojice sústredených hráčov s raketami v rukách. Na tohtoročný Memoriál dr. Huleja si prišli zmerať sily hráči z Baničného, Bieleho Potoka, Černovej, Ľubochne, Hrboltovej, Liptovskej Osady, ale aj dvaja hráči zo športového klubu stolného tenisu (ŠKST) Ružomberok. Loptička skáče z jednej strany na druhú. Sem tam ju nepustí sieť, inokedy sa ani nedotkne stola. Body však stúpajú, hráči sa menia.

Na počesť zakladateľa

Pod dohľadom medzinárodného rozhodcu stolného tenisu  Mariána Bystričana, a za dodržania prísnych hygienických pravidiel, si už po štvrtýkrát v rade členovia ŠKST Baničné, zaspomínali na svojho bývalého predsedu a priateľa Miloslava Huleja.

„Zomrel pred 4 rokmi. Bol zakladateľom stolnotenisového klubu a zároveň aj iniciátorom postavenia stolnotenisovej haly v Baničnom. Na jeho počesť sme vytvorili memoriál, aby sme si každoročne pripomenuli jeho pamiatku a prácu, ktorú urobil,“ približuje zmysel turnaja usporiadateľ Boris Žbirka.

Hráči počas turnaja. (Foto: autorka)

Miloslav Hulej sa stal predsedom ŠKST Baničné v roku 1986. O dva roky neskôr sa jeho pričinením kolaudovala stolnotenisová hala. „Kedysi sa tu hrala aj druhá liga. Klub bol úzko spojený s vojenskou nemocnicou. Usporiadalo sa nepretržite 37 ročníkov o pohár Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. V začiatkoch sa hralo v pivničných priestoroch nemocnice,“ približuje úspešnú éru stolného tenisu v Baničnom predseda ŠKST Peter Pindjak.

Do Ružomberka vtedy prišli hráči z vojenskej nemocnice z Varšavy, Prahy, ale aj z Bratislavy a Košíc. Turnaj bol rozdelený na profesionálnych hráčov, druhú partiu tvorili zdravotníci, teda aj tí, čo nevedeli hrať. „O tom to bolo, stretla sa výborná partia. Kým na memoriáli hrá 20 hráčov, vtedy súperilo 60,“ porovnáva Pindjak a dodáva, že Miloslav Hulej mal čas trénovať aj deti. „Bol tu denne. Prišiel ráno o deviatej a odišiel poobede.“

Spomienka na športového nadšenca Miloslava Huleja

Dobre rozohraná hra nemusí znamenať výhru

Sobotňajší turnaj dvojíc sa hral systémom Hopmanovho pohára. „Ide o dvojhry. Lepšie umiestnení hráči jednotlivých družstiev hrajú v rebríčku proti sebe a horšie umiestnení zase proti sebe. Môže sa hrať aj štvorhra, ale len v tom prípade, ak je po prvých zápasoch stav 1:1,“ vysvetľuje spôsob hry predseda klubu Peter Pindjak.

Tento rok sa do turnaja zapojilo 20 hráčov z desiatich družstiev okresných ligových súťaží s úrovňou štvrtej až siedmej ligy.

Úvodné minúty hry evokovali priateľské zápasy. Z omylu nás však hneď vyviedol organizátor turnaja Boris Žbirka. „Každý zápas je veľká rivalita, no po skončení sme opäť kamaráti,“ hovorí s úsmevom. Niekoľkokrát sme dokonca boli svedkami toho, že aj dobre rozohraný zápas nemusí skončiť víťazne.

Raz za zápas si môžu hráči vziať oddychový čas. „Môžu si dohodnúť plán hry alebo sa len tak porozprávať. Je to taktický ťah, súperovi, ktorý vyhráva sa môže po pauze prestať dariť. Ak by bo pauze stratil bod, môže si prehrať celý zápas, pretože sa začne obávať o výsledok,“ vysvetľuje Peter Pindjak.

Na prvom mieste napokon skončili Peter Maga a Ján Milan z domáceho klubu. Dvojica hráčov zopakovala svoj triumf z nultého ročníka z roku 2017. Putovný  pohár  Dr. Huleja tak  na rok ostáva znovu v rukách hráčov ŠKST Baničné.

Víťazom turnaja odovzdal ceny zástupca primátora M. Lazár. (Foto: autorka)

„Zaujímavé je, že obaja v klube začínali ako mladší žiaci a základy stolného tenisu im odovzdával práve doktor Hulej ako tréner,“ hovorí o víťazoch Peter Pindjak.

Druhí skončili Štefan Hatala s Ľubomírom Pečkom z Hrboltovej a tretí Peter Dytrich s Romanom Dančom. Roman Dančo zároveň získal „minipohár“ ako najúspešnejší hráč, prešiel turnajom bez jedinej prehry.

Výsledková tabuľka Memoriálu Dr. Huleja (Zdroj: ŠKST Baničné)

1 miesto MAGA PETER MILAN JÁN BANIČNÉ
2 miesto ŠTEFAN HATALA ĽUBOMÍR PEČKO SOKOL HRBOLTOVÁ
3 miesto PETER DYTRICH ROMAN DANČO ČERNOVÁ – BANIČMÉ
4 miesto VESELOVSKÝ JOZEF ŽBIRKA  BORIS BELAN BIELY POTOK – BANIČNÉ
5 miesto MASTIŠ  FILIP JAMSILA ŠTEFAN LIPTOVSKÁ OSADA
6 miesto LIPTÁK JARO MUDRONČÍK RADO BANIĆNÉ
7 miesto BARTÁNUS PETER DUBÁN JÁN ĽUBOCHŇA
8 miesto MASIAR  SEBASTIAN VAVRÍK  MIROSLAV HRBOLTOVÁ
9 miesto DÚHA  DÁVID KRAKOVSKÝ KAROL BANIĆNÉ
10 miesto POLIAK  MARIÁN CIBULKA ROMAN ŠKST RUŽOMBEROK

Titulná fotografia: Hráči Ján Milan, Peter Maga a Roman Dančo. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.