Vojenská nemocnica dostala prístroj na záchranu novorodencov

Od štvrtka 24. októbra sa novorodenecké oddelenie Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku môže pochváliť novým vybavením na záchranu novorodencov.  

Po narodení dieťatka si rodina najviac želá jeho zdravie a aby sa spolu s matkou dostali čím skôr domov. Niekedy však deti prídu na svet predčasne čo ich príchod domov zväčša oddiali. O slovo sa prihlásia zdravotné komplikácie, v horšom prípade boj o život.

Ponúkali dva druhy prístrojov

Vážne chorým novorodencom pomáha piaty rok diskontný reťazec Lidl. Vďaka projektu „Dobré rozprávky“ dostali doteraz slovenské nemocnice prístroje v hodnote 4,5 milióna eur.

Tento rok mali neonatologické pracoviská možnosť vybrať si z dvoch typov prístrojov. „Prvý pozostával z resuscitačného lôžka určeného na oživovanie hlavne nedonosených novorodencov v pôrodnej sále. Doteraz žiadne pracovisko na Slovensku nevlastnilo takýto prístroj,“ popisuje zariadenie Mirko Zibolen, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neonatológiu.

Nové resuscitačné lôžko na novorodeneckom oddelení. (Zdroj: autorka)

Druhý typ prístrojov slúži na zabezpečenie dodatočného dýchania počas prevozu z pôrodnej sály na oddelenie a je využiteľná aj v čase, keď dieťa liečia na oddelení a udržiavajú ho v optimálnom stave pred transportom na špecializované pracovisko.

Prístroj slúži na oživovanie novorodenca

Novorodenecké oddelenie ÚVN v Ružomberku sa rozhodlo pre prvý set zachraňujúcich prístrojov. „Mobilná resuscitačná jednotka má výhody v tom, že nám prvýkrát umožňuje oživovať novorodenca aj počas toho, ako je priamo napojené na matku, pretože ešte nie je prestrihnutá pupočná šnúra. Veľkou výhodou je aj to, že ide o polohovateľné lôžko. Zabezpečuje dieťatku teplo, a ak by malo dýchacie ťažkosti, sme schopní resuscitácie,“ hovorí o prístroji primárka novorodeneckého oddelenia ÚVN Elena Nemcová.

Lekári vedia vďaka prístroju nastaviť prietok kyslíka a dieťa napojiť na ventiláciu, čo umožňuje transport z pôrodnej sály na novorodenecké oddelenie.

Vojenská nemocnica je vďaka projektu obchodného reťazca obdarovaná štvrtýkrát. „Som veľmi rád, že tentokrát mysleli na rizikových novorodencov. Dar pomôže v neodkladnej starostlivosti počas prvých sekúnd po narodení, aby sa vytvoril priestor na lepšiu prognózu choroby,“ povedal počas odovzdávania daru Peter Vaněk, riaditeľ ÚVN.

 

Zamestnanci ÚVN Ružomberok môžu petíciu slobodne podpísať

Počas minulého roka bolo vo všetkých slovenských pôrodniciach viac ako 56-tisíc pôrodov. Každé jedenáste dieťa sa však na svet vypýta predčasne a mnoho z týchto predčasne narodených detí potrebuje počas prvých minút svojho života špeciálnu starostlivosť.

„Detským pacientom vieme v rámci jednej budovy odhaliť vrodené vývojové vady, metabolické ochorenia či chyby pohybového aparátu. Deti z iných miest musia putovať po rôznych odborných ambulanciách. V Ružomberku vieme na novorodeneckom oddelení poskytnúť všetko potrebné,“ hovorí o odbornosti nemocnice riaditeľ.

Rodičky hodnotili pôrodnice. Oproti minulému roku si Ružomberok pohoršil

 

„Sme veľmi radi, že sa aj vďaka našim zákazníkom podarilo dotiahnuť tento ročník do konca. Život zachraňujúce prístroje získa všetkých 52 novorodeneckých oddelení umožňujúcich bezplatný pôrod v hodnote takmer 1 milióna eur,“ povedal počas odovzdávania prístroja Matúš Gála, generálny riaditeľ Lidl Slovenská republika.

Titulná fotografia: Primárka novorodeneckého oddelenia ÚVN Elena Nemcová a generálny riaditeľ Lidl Slovenská republika Matúš Gála počas odovzdávania prístroja pre novorodencov. Zdroj: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.