Polikliniku na Zarevúcej plánujú skolaudovať na jeseň

Na jar 2017 ohlásený zámer stavby budovy Polikliniky na Zarevúcej na čas zastavil. Mal by ale pokračovať v tomto roku. Po zmene vlastníckych vzťahov v realizujúcej firme, zmene projektov aj vzhľade budovy by ju chceli dokončiť ešte tento rok.

V roku 2016 prišla spoločnosť Poliklinika Ružomberok, s. r. o. so zámerom stavby budovy na účely polikliniky. Teda priestorov pre ambulancie lekárov. Vyhliadla si mestský pozemok na Zarevúcej vedľa bývalej pôrodnice. Mesto preto vyhlásilo verejno-obchodnú súťaž, v ktorej bol jediný záujemca. Spoločnosť Poliklinika, s. r. o. pozemok o rozlohe viac ako 3-tisíc m² za 115-tisíc eur kúpila.

Vlastnícke vzťahy

V apríli 2017 spoločnosť prostredníctvom konateľa Štefana Trubana ohlásila zámer výstavby budovy pre 16 ambulancií s podzemným garážovým státím. Zámer dostavať ju bol do roka od prvého zakopnutia do zeme. V zmluve o budúcej zmluve na kúpu pozemkov sa spoločnosť pôvodne zaviazala dostavať budovu do 20 mesiacov od kolaudačného rozhodnutia s výnimkou nepriaznivého počasia o ktoré bolo možné lehotu posunúť. Po začiatku výstavby ale práce zastali.

„Zastalo to predovšetkým preto, lebo požiadavky jedného nájomcu, ktorý mal vážny záujem o celý objekt, boli náročné a bolo nutné sa s nimi vysporiadať po projekčnej stránke. Keď sa to napokon podarilo zrealizovať, záujemca si to celé rozmyslel a vycúval z toho. Museli sme sa teda vrátiť naspäť k pôvodnému projektu,” hovorí už aktuálny konateľ spoločnosti Poliklinika Ružomberok, s. r. o. Róbert Kolár, ktorý je zároveň aj vydavateľ Ružomberského magazínu.

Okrem stavebných zmien nastali v spoločnosti aj vlastnícke zmeny. Práve Kolár vystriedal v marci 2019 na poste konateľov dovtedajších Štefana Trubana a ružomberského právnika, niekdajšieho dlhoročného poslanca mestského zastupiteľstva Martina Alušica.

„Martin sa rozhodol s projektu vycúvať a ja som kúpil jeho podiel,” zdôvodnil to Róbert Kolár.

Väčšinovým spoločníkom vo firme Poliklinika Ružomberok, s. r. o. sa stala Jama Invest, a. s. Jedna z jej konateliek Jana Krčulová a aj člen dozornej rady Pavel Hurtig pôsobia okrem iného v spoločnosti Visam Invest, a. s., spoločne s Danicou Matákovou. Manželkou Eduarda Matáka, partnera investičnej skupiny Penta Investments.

„Edo Maták je Ružomberčan ako ja. Sme priatelia dlhé roky, chodili sme tu spolu do školy. V roku 1989 sme sa stretli pri Nežnej revolúcii. Je mi sympatické, že i keď žije v Bratislave, nie je mu jedno, čo sa deje s jeho rodným mestom,” komentuje to konateľ firmy Poliklinika Ružomberok, s. r. o. Róbert Kolár.

Vizuál Polikliniky predstavený v roku 2017. Zdroj – mtr.sk
Vizuál Polikliniky predstavený v roku 2018. Zdroj – mtr.sk

Dokončia ju ešte tento rok

Výstavba polikliniky začala v júli 2018 a do konca roka postavili skelet štvorpodlažnej budovy, kde každé z poschodí má 550 m². Staviteľ medzičasom prostredníctvom troch dodatkov k zmluve o kúpe pozemku požiadal mesto o predĺženie termínu dostavby, ako aj možnosť nerealizovať na pozemku podzemné parkovisko.

„Kvôli tomu, že samotný pozemok je hlavnou budovou zastavaný len zhruba v jednej šestine, takže okolo je dostatok parkovacích miest. Ale ak by sa mal projekt ďalej rozširovať, bez podzemného parkovania by to už nešlo. No teraz by to celý projekt len zbytočne predražilo,” zdôvodňuje zmenu rozhodnutia a vybudovania nateraz len klasického povrchového parkoviska konateľ firmy Róbert Kolár.

Budova má dnes hotové výplne, atiku aj nainštalované trafostanice. Dvakrát bol doposiaľ zmenený aj vzhľad budovy či vnútorné dispozície.

„Máme ukončenú aktualizáciu projektu stavby, ktorá súvisí s ´personalizáciou´ nájomných priestorov jednotlivých nájomcov. Chceme maximálne prispôsobiť objekt potrebám ambulancií a vyjsť v ústrety nárokom Ružomberčanov. Staviame polikliniku, ktorá už pri jej projektovaní myslí na lekárov a ich pacientov. Dôraz sme kládli aj na exteriérovú časť projektu, na vytvorenie príjemného prostredia doplneného zeleňou a mobiliárom.“ informuje Kolár a dodáva: „S ďalšou fázou stavebných prác začíname na jar tohto roku.

Kolaudáciu bezbariérovej budovy plánuje spoločnosť na jeseň 2020.

Priestory polikliniky budú pre lekárov na prenájom. Vlastník plánuje zabudovať rezervačný systém, ktorý by mal uľahčiť prácu lekárom aj čakacie doby pacientov. Aké ambulancie verejnosť v poliklinike nájde zatiaľ Kolár nešpecifikoval, hovorí však o špecializovaných pracoviskách. Pri budove vsádzajú najmä na ľahkú dostupnosť pre peších z mesta, ako aj zo železničnej či autobusovej stanice, či blízku zastávku MAD. Výhodou má byť aj spomínané vlastné parkovanie s dostatočnou kapacitou pre nájomcov, ale aj pacientov, čo je pri ružomberských zdravotníckych zariadeniach často veľký problém.

Fotografie: vizualizácie budovy. Zdroj: Poliklinika Ružomberok, s. r. o.

Róbert Kolár je vydavateľ Ružomberského magazínu.

Aktuálny vizuál Polikliniky na Zarevúcej ulici podľa staviteľa, spoločnosti Poliklinika Ružomberok, s. r. o.
Aktuálny vizuál Polikliniky na Zarevúcej ulici podľa staviteľa, spoločnosti Poliklinika Ružomberok, s. r. o.
Aktuálny vizuál Polikliniky na Zarevúcej ulici podľa staviteľa, spoločnosti Poliklinika Ružomberok, s. r. o.
Interiér polikliniky.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.