Porušovanie povinností vodiča či nedovolená rýchlosť. Nehôd bolo v okrese viac, ako rok predtým

Aj napriek tomu, že sa počet dopravných nehôd celoslovensky znížil, v ružomberskom okrese bolo medziročne nehôd viac. Zatiaľ čo v roku 2019 polícia v okrese zaregistrovala 169 nehôd, v roku 2020 to bolo až 192 nešťastných kolízií. 

Polícia každoročne začiatkom roka analyzuje dopravnú nehodovosť na všetkých druhoch ciest. Vodiči alebo iní účastníci cestnej premávky na Slovensku v roku 2020 nabúrali alebo sa dostali do kolízie celkovo 11 860-krát.

Z toho v ružomberskom okrese polícia eviduje 192 dopravných nehôd, čo predstavuje medziročný nárast o 12 percent, keďže v roku 2019 bolo v okrese 169 nehôd.

Viac nehôd znamenalo viac úmrtí

Nárast dopravných nehôd sa odzrkadlil aj na ich následkoch. „Pri týchto dopravných nehodách bolo 5 osôb usmrtených, 20 osôb bolo zranených ťažko, 68 osôb zranených ľahko,“ informuje Gabriela Tkáčová z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Ružomberku.

V roku 2019 zomrela v ružomberskom okrese po dopravných nehodách len jedna osoba, 17 bolo ťažko zranených a 55 ľudí sa zranilo ľahko.

 

Počet dopravných nehôd v ružomberskom okrese predstavuje len 10 percent nehôd v Žilinskom kraji a 1,6 percenta z celého územia Slovenska.

V Žilinskom kraji vodiči, cyklisti či iní účastníci cestnej premávky havarovali 1826-krát. Žilinský kraj patrí spoločne s Bratislavským a Prešovským krajom k najhorším vyšším územným celkom podľa počtu nehôd.

 

Podľa miery zavinenia dopravných nehôd v okrese Ružomberok, najviac nehôd spôsobili vodiči motorových vozidiel (174 dopravných nehôd), vodiči nemotorových vozidiel (9), chodci (4), odrazené kamene (3), technická závada vozidla (1) a iný účastník cestnej premávky (1).

Najviac incidentov zo 192 dopravných nehôd v okrese spôsobili vodiči, ktorí porušili povinnosti vodiča. Takýchto nehôd sa stalo 63. „Ide napríklad o telefonovanie, nedanie prednosti chodcovi alebo nevenovanie sa riadeniu vozidla. Tento dôvod dominuje aj príčinám smrteľných dopravných nehôd,“ spresňuje ministerstvo vnútra v tlačovej správe.

„Môžeme asi diskutovať, do akej miery situácia okolo pandémie zasiahla vývoj nehodovosti, ale všeobecne musíme povedať, že situácia je lepšia a je dobrá,“ skonštatoval policajný prezident prezident Peter Kovařík.

Druhou najčastejšou príčinou bola nedovolená rýchlosť, ktorá sa vypomstila vodičom šoférujúcim v ružomberskom okrese celkovo 34-krát.

Dopravných nehôd zapríčinených nesprávnym otáčaním či cúvaním zaevidovali 30, nesprávnou jazdou cez križovatku 18, nedodržiavaním vzdialenosti medzi vozidlami 12 a nesprávnym spôsobom jazdy 13.

Polícia zároveň informuje, že za obdobie roku 2020 bol pri dopravných nehodách zistený alkohol v 27 prípadoch u vinníka dopravnej nehody. Čo predstavuje až 40-percentný nárast oproti roku 2019.

Príslušníci OR PZ v Ružomberku pri meraní rýchlosti v Hrabove. Foto – Juraj Brezáni

Podľa ministerstva vnútra polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy.

Telefonovanie a prekročenie rýchlosti navrhli podľa riaditeľa odboru dopravnej polície Ľuboša Rumanovského zaradiť medzi závažné porušenia pravidiel cestnej premávky, čo by policajtom umožnilo pri opakovaných porušeniach napríklad uložiť vodičom zákaz činnosti, informuje rezort vnútra.

Ako dodal Rumanovský, návrh už prešiel vnútrorezortným pripomienkovým konaním.

Hmotné škody za viac ako pol milióna

Viac nehôd v okrese spôsobili vodiči na ceste zo západu na východ. Cesta I/18 bola svedkom 47 zaevidovaných dopravných nehôd, pri ktorých boli štyri osoby usmrtené, 9 osôb utrpelo ťažké a 22 osôb ľahké zranenia. Hmotná škoda bola odhadnutá na 311 350 eur.

Podľa poslednej štúdie Slovenskej správy ciest, ktorá mapovala intenzitu dopravy na cestnej sieti, prejde denne cez Ružomberok v smere z východu na západ alebo naopak takmer 25-tisíc vozidiel.

Na štátnej ceste I/59, ktorou autá tranzitujú zo severu na juh a naopak a zároveň, kde prejde v závislosti od úseku približne 14-tisíc vozidiel, bolo zaevidovaných 33 dopravných nehôd, pri ktorých bola jedna osoba usmrtená, štyri osoby utrpeli ťažké zranenia a 19 ľudí bolo zranených ľahko. Hmotná škoda bola odhadnutá na 196 420 eur.

Zaujímavosťou zostáva aj fakt, že v ružomberskom okrese vzniklo najviac dopravných nehôd v stredu (38), potom v pondelok (31), sobotu (30) a vo štvrtok (29).

Titulná fotografia – príslušník ružomberskej polície a archívna fotografia nehody v Černovej. Foto – Juraj Brezáni a HaZZ

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.