Poslanci odklepli ďalšie dve bytovky na Plavisku. Prvej plánovanej hrozí odpredaj

Schváleniu predchádzala vyše hodinová diskusia. Poslanci poukazovali na chýbajúce koncepčné plánovanie výstavby. 

Poslanci na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve schválili výstavbu ďalších dvoch nájomných bytoviek na Plavisku.

Ide o sedempodlažné bytovky so 42 bytmi. Prevažujú v nich dvojizbové v počte 30, po šesť bude jednoizbových a trojizbových.

Radnica ich chce financovať z troch zdrojov, úveru ŠFRB, dotácie ministerstva dopravy a výstavby a z vlastných zdrojov. Mestské zastupiteľstvo zároveň odobrilo podanie žiadosti o finančné prostriedky a spoluúčasť mesta na financovaní.

Ide o pokračujúcu výstavbu v lokalite, kde vedenie mesta plánuje postaviť celkovo štyri bytové domy. Tri mestské nájomné a jeden komerčný.

Práve voči tomuto rozdeleniu vzniesli niektorí poslanci výhradu. Poukázali tiež na chýbajúce koncepnejšie plánovanie výstavby, absentujúcu  komunikáciu či hroziaci úverovú zaťaženosť. Kritizovali aj architektonický návrh bytových domov. Hlavný architekt mesta, resp. zástupcovia z UHA na zasadnutí prítomní neboli. Ich stanovisko nebolo ani súčasťou rokovacieho materiálu.

Bytovky na Plavisku č. 2 a 3. Zdroj: MsÚ

Kým prvú bytovku projektovala liptovskomikulášska kancelária Bálek architekti, zákazku na bytové domy č. 2 a 3 získala bratislavská spoločnosť Stonehenge.

Radnica argumentovala, že podanie žiadosti je potrebný formálny krok a nič sa ním neriskuje, výstavba bude realizovaná v dlhšom časovom období a ide o to, aby na seba nadväzovala. Hájila aj návrh bytoviek s tým, že je to funkčný minimalizmus, daná spoločnosť má za sebou aj projekty v Bratislave.

Mesto sa zatiaľ neúspešne pokúša získať úver na prvú plánovanú bytovku na pozemku. Ak ho do septembra neschvália, radnica pristúpi k jej odpredaju vo verejnej súťaži.

Podrobnejšie informácie prinesieme v rozsiahlejšom článku.

Starosta Bešeňovej: Tento rok odovzdáme piatu a šiestu nájomnú bytovku. Kolegovia starostovia sa ma pýtajú, ako na to

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.