Pospíme si o hodinu dlhšie

Ilustračná fotografia. Zdroj: shutterstock.com
Cez víkend sa mení letný čas na zimný. Počas noci zo soboty na nedeľu sa ručičky na hodinkách vrátia o hodinu späť. Zmena sa dotkne aj nočných vlakov.

Zo soboty 30. októbra na nedeľu 31. októbra prejdeme z letného času (LČ) na zimný, teda na stredoeurópsky čas (SEČ). Ručičky na hodinkách sa o 03:00 h vrátia späť na 02:00 hod. Budeme spať o hodinu dlhšie, posunú sa aj všetky časové harmonogramy vrátane dopravy.

Nočné vlaky hodinu počkajú

Zmena času sa týka aj vlakovej dopravy. Všetky nočné vlaky, ktorých sa dotkne víkendový posun času, budú hodinu čakať v staniciach Žilinského kraja.

Na slovenských tratiach zmena času ovplyvní jazdu troch nočných diaľkových vlakov ZSSK, ktoré zostanú stáť vo vybraných železničných staniciach a v jazde budú pokračovať po hodine, a to už podľa SEČ,“ uviedol Tomáš Kováč, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

Zoznam dotknutých vlakov:

  • R 614 TATRAN ZEMPLÍN(Humenné 21:51 – Košice 23:45 – Bratislava hl. st. 5:49) s príchodom do Ružomberka o 02:05 LČ, odchod o 02:06 SEČ,
  • R 615 TATRAN ZEMPLÍN(Bratislava hl. st. 22:57 – Košice 05:01 – Humenné 06:33) s príchodom do Kraľovian o 02:07 LČ, odchod o 02:08 SEČ,
  • EN 442 SLOVAKIA (Humenné 19:30 – Košice 21:57 – Praha 07:55) s príchodom do Čadce o 2:06 LČ, odchod o 2:08 SEČ.

ZSSK z dôvodu očakávaného zvýšeného pohybu cestujúcich pri príležitosti Sviatku všetkých svätých a jesenných prázdnin aj tento rok posilnila svoju dopravu a vypravilo 26 vlakov (dva regionálne expresy a dvadsaťštyri rýchlikov).

Zmena času nevyhovuje všetkým

Primárnym cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a využívanie najmä denného svetla. Nevýhodou však je narušenie biorytmu, ktorý mnohým ľuďom spôsobuje problémy ako stratu energie a únavu, náladovosť a melanchóliu, dokonca aj stratu hmotnosti, ktorá súvisí s rozhodením biologických hodín a zmeny v časoch stravovania.

Do polovice 90. rokov trval letný čas pol roka, no od roku 1999 sa Slovensko pripojilo k Európskej únii a letný čas trvá sedem mesiacov – od konca marca do konca októbra.

Posúvanie času sa ustálilo na 02:00 hod., respektíve 03:00 h, pretože v tomto čase najmenej ovplyvňuje dopravu. Zmena času je platná okrem Slovenska aj v ostatných európskych krajinách s výnimkou Bieloruska, Ruska a Islandu.

Zdroj: webnoviny.sk, ZSSK

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.