Požiar vo Veľkej Fatre sa podarilo uhasiť

Pri hasení požiaru pomáhal aj vrtuľník ministerstva vnútra. Foto: Patrícia Kurpašová
Po troch dňoch neúnavnej práce hasičov je požiar pri obci Liptovské Revúce zlikvidovaný. Zničil osem a pol hektárov lesného porastu.

Požiar, ktorý vznikol vo štvrtok 21. júla z doposiaľ nezistených príčin, uhasili. Pre RK Magazín to potvrdil podplukovník Slavko Hreha, riaditeľ Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Ružomberku.

,,Požiar lesného porastu v ťažko dostupnom teréne pri obci Liptovské Revúce sa podarilo zlikvidovať v sobotu 23. júla o 17:34 hod. Momentálne je požiarisko odovzdané Správe Národného parku Veľká Fatra, ktorá ho monitoruje,“ uviedol Hreha.

Vo Veľkej Fatre horí les

Nasadení boli viacerí hasiči aj vrtuľník

Požiar v národnom parku ohlásili hasičom vo štvrtok 21. júla popoludní českí turisti. Hlásenia podalo dokonca niekoľko okoloidúcich, ktorí sálajúci dym videli z viacerých miest. Oheň zasiahol lesný porast po kalamite spôsobenej silnou búrkou v oblasti Ostré Brdo, v lokalite Chmelky. Horelo v ťažko dostupnom teréne, kde sa s hasiacou technikou vedel dostať len vrtuľník. Požiar sa nakoniec rozšíril do oblasti približne osem a pol hektárov.

,,Tretí deň v zásahu pri lesnom požiari obdivujem nasadenie chlapov z Modulu pozemného hasenia a letky ministerstva vnútra. Klobúk dole páni,“ uviedla na sociálnej sieti Jana Šimová, starostka obce Liptovské Revúce, ktorá zároveň poďakovala hasičom z Ružomberka, dobrovoľným hasičom a aj mladým nápomocným hasičom z DHZ Liptovské Revúce.

Dodnes však nie je jasné, kvôli čomu vznikol požiar v 5. stupni ochranného pásma. Starostka Šimová uviedla, že je to v štádiu vyšetrovania.

Ministerstvo životného prostredia SR apeluje na návštevníkov lesov a chránených území, aj na obyvateľov žijúcich v ich bezprostrednom okolí, aby boli obozretní, nakoľko pretrváva zvýšené riziko vzniku požiarov.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.