Požiar vo Veľkej Fatre sa podarilo uhasiť

Pri hasení požiaru pomáhal aj vrtuľník ministerstva vnútra. Foto: Patrícia Kurpašová
Po troch dňoch neúnavnej práce hasičov je požiar pri obci Liptovské Revúce zlikvidovaný. Zničil osem a pol hektárov lesného porastu.

Požiar, ktorý vznikol vo štvrtok 21. júla z doposiaľ nezistených príčin, uhasili. Pre RK Magazín to potvrdil podplukovník Slavko Hreha, riaditeľ Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Ružomberku.

,,Požiar lesného porastu v ťažko dostupnom teréne pri obci Liptovské Revúce sa podarilo zlikvidovať v sobotu 23. júla o 17:34 hod. Momentálne je požiarisko odovzdané Správe Národného parku Veľká Fatra, ktorá ho monitoruje,“ uviedol Hreha.

Vo Veľkej Fatre horí les

Nasadení boli viacerí hasiči aj vrtuľník

Požiar v národnom parku ohlásili hasičom vo štvrtok 21. júla popoludní českí turisti. Hlásenia podalo dokonca niekoľko okoloidúcich, ktorí sálajúci dym videli z viacerých miest. Oheň zasiahol lesný porast po kalamite spôsobenej silnou búrkou v oblasti Ostré Brdo, v lokalite Chmelky. Horelo v ťažko dostupnom teréne, kde sa s hasiacou technikou vedel dostať len vrtuľník. Požiar sa nakoniec rozšíril do oblasti približne osem a pol hektárov.

,,Tretí deň v zásahu pri lesnom požiari obdivujem nasadenie chlapov z Modulu pozemného hasenia a letky ministerstva vnútra. Klobúk dole páni,“ uviedla na sociálnej sieti Jana Šimová, starostka obce Liptovské Revúce, ktorá zároveň poďakovala hasičom z Ružomberka, dobrovoľným hasičom a aj mladým nápomocným hasičom z DHZ Liptovské Revúce.

Dodnes však nie je jasné, kvôli čomu vznikol požiar v 5. stupni ochranného pásma. Starostka Šimová uviedla, že je to v štádiu vyšetrovania.

Ministerstvo životného prostredia SR apeluje na návštevníkov lesov a chránených území, aj na obyvateľov žijúcich v ich bezprostrednom okolí, aby boli obozretní, nakoľko pretrváva zvýšené riziko vzniku požiarov.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu, 3 roky som pôsobila ako moderátorka v dennom školskom (teraz už lokálnom) rádiu. Okrem rozprávania do mikrofónu či písania článkov rada pomáham handmade výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prírodu a dobrú knihu pri káve.