Pred Európskym pohárom presvedčivé ligové víťazstvo

Basketbalistky si poradili v 4. kole extraligy s nováčikom Dubček Bratislava. Druhú štvrtinu vyhrali na nulu.

Aj po štyroch extraligových kolách je na čele slovenskej ligovej tabuľky Ružomberok. Kým Piešťany nečakane doma zaváhali s Banskou Bystricou, Ruža zatiaľ kráča súťažou bez zaváhania. V sobotu porazila v Koniarni bez väčších problémov bratislavský Dubček.

Víťazstvo o 59 bodov

„Každý zápas je veľmi dôležitý a v každom zápase sa treba sústrediť, bez ohľadu na to, či je to silný alebo slabší súper. Dubček je veľmi behavý, naozaj bojovali, chcú hrať a budú sa držať čo najdlhšie a pre nás bolo dôležité, aby sme odohrali dobrý zápas,“ hodnotila 19 bodová strelkyňa domácich Michaela Feketeová.

Narážala pri tom na skutočnosť, že Bratislavčanky v úvode viedli 6:0 a domáce museli pridať vo všetkých činnostiach, ak nechceli mať zo stretnutia zbytočnú drámu.

„Úvod bol rozpačitý, ale to je normálne po tom všetkom, čo sme v týždni absolvovali. Navyše sme chceli hrať trochu vyššiu obranu a chvíľu trvalo, kým sme sa celé družstvo na to naladili. Za zvyšných 35 minút musím dievčatá pochváliť. Vložili do zápasu naozaj veľa energie v každej jednej sekunde. To si cením a na tom musíme stavať,“ hovoril po stretnutí tréner MBK Juraj Suja.

Počas zápasu vyvíjal na dievčatá tlak, aby boli perfektné v jednotlivých herných činnostiach. Za chyby, tak ako ho poznáme, neváhal hlasno kritizovať. Bez ohľadu na komfortný a narastajúci náskok v skóre.

„Je to mladé družstvo a potrebuje to. Držal som ich pod tlakom, lebo je potrebné, aby to brali vážne a mali disciplínu. V Rusku tieto veci neboli dobré, chýbala nám energia, doskok, a to ma mrzelo. Náš charakter tímu vyžaduje, aby sme hrali takto,“ zdôvodnil tréner Suja.

Možno aj tento tlak spôsobil, že druhú štvrtinu vyhrali domáce 22:0. Dominovali aj v ostatných herných činnostiach, podarilo sa im pár rýchlych protiútokov, v nasadení nepoľavili, a tak nemali so súperom po zvyšok stretnutia väčšie problémy.

Michaela Fekete (14) v družstve MBK Ružomberok. Foto – Rudolf Maškurica/MBK Ruzomberok

Pri víťazstve 91:32 do zápasu ešte nezasiahla Lucia Kelčíková, no už bola v drese a na lavičke. Len v civile bola Nikola Dudášová, podľa domácich však bude v stredu k dispozícii.

Najväčší favorit skupiny

Po 23 bodovej prehre v Krasnojarsku pokračuje Európsky pohár FIBA v rýchlom slede ďalšími zápasmi. V stredu od 17-tej bude v Koniarni čeliť Ruža tureckému tímu Hatay Büyükşehír Beledíyespor (BB). Práve družstvo z aktuálne asi najlepšej ženskej ligy na starom kontinente považuje Juraj Suja za najväčšieho favorita skupiny.

„Naposledy vyhrali po predĺžení v lige v Mersine s miestnou Cukurovou, čo je účastník Euroligy. Bez ohľadu na kvality súpera, my sa budeme sústrediť na seba, aby sme odohrali to, čo chceme a musíme odohrať najlepšie, ako sa dá. Chceme urobiť všetko preto, aby malo stretnutie náboj a zápletku až do konca a diváci mali adrenalín,“ veľavýznamne naznačil tréner, čo nás v Koniarni čaká.

„Organizáciu hry a doskok budeme musieť zvládnuť lepšie, ako v Rusku. Verím, že by sme mohli aj vyhrať. V Basketbale je možné čokoľvek, dúfam, že tentoraz to strhneme do našich rúk,“ nezaváhala s odpoveďou pri otázke na možné víťazstvo Michaela Feketeová.

Nasledujúci týždeň však nebude zaujímavý len európskym pohárovým zápasom. V sobotu bude Ružomberok hostiť vicemajstra z Piešťan, čo bude duel dvoch aktuálne najlepších tímov v extralige.

MBK Ružomberok – Dubček Bratislava 91:32 (23:16, 45:16, 66:26)

MBK: Jackovecová a Feketeová po 19, Williamsová 17, Mištinová 16, Turudićová 8, Stašová 6, Moravčíková 4, Havranová 2 –

Dubček: Šeligová 12, Jarinová 9, Krajčovičová 6, Vaiglová 5.

Štvrtiny: 23:16, 22:0, 21:10, 25:6. TH: 11/9 – 6/5. Trojky: 6-3. Diváci: 450.

Rozhodovali: Sirocký, Oberová, Čurila. Úspešnosť streľby: 57,6% – 19,7%.

Titulná fotografia – Miroslava Mištinová (s loptu) v útoku. Foto – Rudolf Maškurica/MBK Ruzomberok.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.