Prenájom pozemku pod benzínkou nechali poslanci preveriť

Hrabovo, komunitné centrum, benzínka, aj auto pre policajtov. Na septembrovom mestskom zastupiteľstve poslanci diskutovali a rozhodovali nielen o týchto témach.

Po letnej prestávke sa ružomberskí poslanci opäť stretli na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Počas včerajšieho rokovania, ktoré trvalo takmer 12 hodín, sa zaoberali viacerými témami s priamym dopadom na život obyvateľov.

Kvôli zdravotnej indispozícii primátora Igora Čombora viedol zasadanie jeho zástupca Michal Slašťan (KDH).

Komunitné centrum áno, otázkou je kde

Tradične najdlhšie sa poslanci venovali predaju a nájmu mestského majetku. O budovu bývalej materskej školy na ulici Štefana Nahálku v centre mesta prejavilo záujem občianske združenie Stopka, ktoré by tam spolu s ďalšími sociálnymi organizáciami chcelo zriadiť komunitné centrum.

Poslanci síce s touto myšlienkou súhlasili, ale zároveň vzniesli otázku, či práve tzv. školička je tým najvhodnejším priestorom. Napokon sa rozhodli budovu nevyhlásiť za prebytočný majetok a zvážiť jej ďalšie využitie. Možno aj pre účely komunitného centra. K téme sa chcú vrátiť na decembrovom zasadnutí.

Hrabovo chcú rozvíjať koncepčne

Od kruhového objazdu na začiatku Hrabovskej cesty by mal smerom do doliny pribudnúť nový chodník a cyklocesta. Kým návrh poslanca Ľubomíra Kubáňa (nezávislý) prešiel bez problémov, diskusia sa rozvinula okolo prevzatia pozemkov pod cestou, ktorá by mala viesť k novovznikajúcim domom a chatám v Hrabove.

Spoločnosť Arcadia Consoulting, ktorá ich v minulosti od mesta získala, ich teraz chce predať za symbolickú sumu späť, aby tu mesto vybudovalo komunikácie a staralo sa o nich. Podľa názoru niektorých poslancov by investor mal postaviť cestu na vlastné náklady alebo mestu iným spôsobom vrátiť vynaložené náklady.

Státisícové náklady na prázdnu budovu

Nielen dlhú výmenu názorov, ale aj isté rozčarovanie priniesol bod o zmenách rozpočtu. Za vykurovanie, správu a údržbu bývalej administratívnej budovy Mondi SCP a vedľajšieho zdravotného strediska na Bystrickej ceste musí mesto za päť mesiacov tohto roka doplatiť približne 140-tisíc eur. V júni budovu prevzal štát, ktorý tu plánuje zriadiť Klientske centrum štátnej správy.

Poslanci vidia problém v tom, že už vlani, keď mesto komplex budov kúpilo, išlo z mestských peňazí na takmer nevyužívaný priestor minimálne 240-tisíc eur. Celková suma za tento obchod s Mondi SCP a následne so štátom sa tak šplhá do neočakávaných čísiel.

Odstúpia od zmluvy s benzíkou?

Poslanca Jána Kolíka (nezávislý) zaujímalo, či nedošlo k porušeniu platnosti zmluvy o prenájme pozemku pod benzínovou pumpou v centre medzi mestom a spoločnosťou Europetrol, ktorá pozemok prenajala inej firme.

Podľa viacerých poslancov k porušeniu došlo a preto by mesto malo od zmluvy odstúpiť. Požiadali preto primátora o opätovné preverenie právneho stavu.

Nové auto pre mestských policajtov

Mestská polícia plánovala v tomto roku kúpiť nový informačný systém, ktorý by jej uľahčil prácu v teréne. Napokon z toho zišlo. Poslanci však odobrili žiadosť náčelníka mestských policajtov Ivana Stromka, aby pripravených 15-tisíc eur použil na kúpu nového auta. Dôvodom má byť zastaranosť vozového parku mestskej polície.

O rok v septembri by sa v meste mohli konať Delfské hry. Akýsi festival umenia a národných kultúr vymysleli Rusi a teraz ho po prvý raz chcú dostať za svoje hranice. Poslancov najviac zaujímalo, koľko to bude mesto stáť. Presnú sumu by mali dostať na najbližšom rokovaní.

Na návrh Jána Bednárika (KDH) sa poslanci na najbližšom zastupiteľsve chcú pýtať na situáciu v Ústrednej vojenskej nemocnice, ktorá je podľa niektorých informácií znepokojivá. O vysvetlenie chcú požiadať priamo nového riaditeľa Petra Lofaja.

Týmto, ale aj ďalším dôležitým témam, ktoré prinieslo mestské zastupiteľstvo, sa budeme postupne venovať v nasledujúcich dňoch.

Foto – ruzomberok.sk

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.