PREROD v Riccione

Toto leto bolo pre deti z PRERODu naozaj nezvyčajné. Vďaka podpore projektu „Makaj na sebe a zaži tábor s PRERODom“ Férovou nadáciou O2, Mestom Ružomberok a miestnym združením YMCA sa mohlo 16 detí dostať do Talianskeho letoviska Riccione. 

Projekt bol zameraný na poznávanie novej krajiny, kultúry, hodnôt, zvykov a jazyka. Deti boli zážitkovo vedené k posilňovaniu sebavedomia, sebadôvery, zodpovednosti, zlepšeniu vzťahov, rozvoju komunikačných zručností a zvládaniu záťažových situácií v kolektíve vrstovníkov.

Deti mali zároveň možnosť učiť sa orientovať v novom prostredí, spoznávať iných ľudí a posilňovať svoj rešpekt a toleranciu voči nim.

Po nočnej ceste autobusom sme sa  „vylodili“ aj s našimi veľkými kuframi priamo v kempe Riccione, kde nás už čakali rozložené stany a „more“ zážitkov.

Po úvodnom rozkukaní sme sa hneď vybrali na pláž, kde nás odviezol „kempový vláčik“ a plní očakávania sme sa hodili do teplého a pokojného mora. To však nebolo vždy len pokojné, zažili sme aj spenené rozbúrené vlny a silný vietor.

Keď sme zatúžili po sladkej vode, využili sme na skákanie a rozličné akrobatické kúsky bazén s mostíkom v našom areáli. Takto sme to striedali a prepletali výletmi do okolia.

Niektorí chlapci sa osmelili a začali komunikovať v angličtine a dohodli si medzištátny zápas s talianskymi chlapcami na neďalekom umelom ihrisku.

Počas nášho pobytu sme boli na výlete v San Maríne, kde sme si pozreli pamiatky starobylého štátu a vypočuli slávnostné „salvy“ na počesť albánskeho prezidenta, ktorý tam bol v tom čase na návšteve.

Tiež sme vyplávali loďou za delfínmi a preverili naše suchozemské žalúdky.

Jeden deň sme si urobili prechádzku na taliansky vidiek, s tvorivými skupinovými aktivitami z bambusu.

Ďalší sme sa vybrali peši do Rimini a po niekoľko hodinovej večernej prechádzke promenádou, sme si dali záverečnú „komunitu“ na pláži.

Počas týchto našich skupinových sedení sme počas celého pobytu rástli vo vzájomnom poznaní, komunikácii, vzájomnom ocenení a úprimnosti. Tak ako napísala pani delegátka z cestovnej kancelárie, ktorú sme na jednu z „komunít“ pozvali: „Dnes celý deň hrdo nosím náramok ocenenia. Mám tu v Riccione skvelú partiu 16 mladých chlapcov z nízkoprahového centra zo stredného Slovenska a štyroch dospelých vedúcich. Každý večer vzájomne diskutujú v kruhu a vymieňajú si náramky podľa toho, kto si náramok zaslúži – zároveň musia povedať, za čo osobu oceňujú. Včera som od chlapcov dostala náramok aj ja, za dobrú organizáciu. Až ma to dojalo.“

Vďaka pani kuchárke a kuchárovi z východného Slovenska sme mali naozaj „domácu“ stravu. Ani jeden deň nášho pobytu nebol rovnaký, vždy sme zažili nejaké nové dobrodružstvo.

Zážitok to bol vskutku skvelý, ako sa vyznal jeden chlapec – účastník pobytu: „Pobyt do zahraničia bol veľmi atraktívny a dobrodružný. Cesta bola náročná a aj miestami únavná, ale plná zážitkov a nových skúseností. Moje pocity z pobytu sú skvelé. Budem na to spomínať vždy príjemne. Ostatní chalani, aj ja som si tam našiel nové kamarátstva, ktoré vydržia ešte dlho. Pobyt bol super a zopakoval by som si ho kľudne ešte raz.“

Tak ktovie, možno sa to ešte niekedy podarí.

Sociálny pracovník a etopéd v Nízkoprahovom dennom centre pre deti a rodinu v Ružomberku.