Prezidentka vymenovala Jaroslava Demka za rektora Katolíckej univerzity

Na snímke Jaroslav Demko (vľavo), ktorého prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala za rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku. Foto: FB/Zuzana Čaputová
Rektorom prezidentka uviedla, že do ich rúk je vložená veľká dôvera formovať nastupujúcu generáciu mladých ľudí.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala v pondelok 22. augusta popoludní v priestoroch Prezidentského paláca dvoch rektorov vysokých škôl. Katolícku univerzitu (KU) v Ružomberku povedie Jaroslav Demko.

,,Katolícka univerzita v Ružomberku je dôležitým centrom vzdelanosti prekračujúcim lokálne či regionálne hranice. K základným princípom tejto univerzity patrí hľadanie pravdy, profesionalita, solidarita a záujem o spoločné dobro. Teda hodnoty, ktoré sú v dnešnom svete asi najviac skúšané,” uviedla prezitentka SR. Spolu s Demkom bol vymenovaný aj rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave Peter Šimko.

Hlava štátu vo svojom príhovore novovymenovaným rektorom uviedla, že majú zodpovednosť nielen voči učiteľom, študentom a zamestnancom ich škôl, ale predovšetkým voči celej spoločnosti. Poukázala na to, že v nedeľu (21. 8.) sme si pripomenuli výročie sovietskej invázie 21. augusta 1968. „Násilný vojenský zásah ukončil obdobie nádejí na život v slobodnejšej spoločnosti, nastolil obdobie normalizácie a okrem iného vyhnal desaťtisíce Slovákov i Čechov zo svojej vlasti. Naša krajina tak prišla o cenný ľudský potenciál – opúšťali ju kvalifikovaní, vzdelaní a tvoriví ľudia,” povedala prezidentka.

Nižšie dotácie od štátu na počet študentov

Tým skôr je varovným signálom, ak mladí ľudia zo Slovenska odchádzajú aj dnes, hoci sa už narodili a žijú v slobodnej krajine,” uviedla v príhovore. Príčin, pre ktoré uprednostňujú život v zahraničí, je podľa Čaputovej viac a medzi ne patrí aj nespokojnosť s kvalitou vzdelávania, a tiež obava z uplatnenia a z nedostatočného kreditu slovenských vysokých škôl.

Prezidentka uviedla, že pred vysokými školami stojí veľká výzva, a to dostať vysokoškolské vzdelávanie na úroveň, ktorá umožní premenu Slovenska na vedomostnú a inovačnú spoločnosť. „V situácii, keď čelíme novým globálnym problémom a hrozbám, je práve odbornosť, kvalifikovanosť a kreativita ľudí tou najcennejšou komoditou. Silu krajiny v dnešnom svete určuje predovšetkým schopnosť myslieť, tvoriť a reflektovať globálne trendy,” vyhlásila.

Rektorom prezidentka uviedla, že do ich rúk je vložená veľká dôvera formovať nastupujúcu generáciu mladých ľudí. Akútnou potrebou zostáva podľa nej pritom budovanie kritického myslenia.

Zdroj: Teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.