Pribudli ďalší dvaja pacienti s Covid 19

Obaja muži sú takmer na konci dvojtýždňovej domácej karantény a doteraz sa u nich neprejavili žiadne príznaky. 

ÚVN eviduje ďalších dvoch pacientov s koronavírusom. Nákazu zistili u mužov z okresu Brezno a Liptovský Mikuláš. Obaja mali pozitívnu cestovateľskú anamnézu. “Pacienti sú takmer na konci 14 dňovej karantény, obaja bez príznakov v domácej karanténe,” informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Dokopy je tak, k utorku 31. marca, potvrdených 16 prípadov nákazy koronavírusom odhalených v ÚVN Ružomberok. Hospitalizovaných je osem pacientov, rovnaký počet sa lieči v domácej karanténe.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Predchádzajúce prípady 

Ochorenie Covid 19 naposledy diagnostikovali trom pacientkam zo Švošova. Majú mierne príznaky ochorenia, pričom dve z nich sú v domácej karanténe, jednu hospitalizovali na Klinike infektológie. ÚVN vek ani pohlavie nešpecifikovala, podľa Úradu verejného zdravotníctva ide o ženy vo veku 9, 40 a 86 rokov.

Nákazu pred nimi zistili u 47-ročného muža s trvalým bydliskom vo Švošove, ktorý je aktuálne v ÚVN hospitalizovaný.  To, či má muž pozitívnu cestovateľskú anamnézu alebo či bol v kontakte s nakazenou osobou, nemocnica neuviedla.

V utorok 24, marca pribudli dva prípady.  Pacientom číslo 9. bol muž z Dolného Kubína, ktorý sa vrátil zo Švajčiarska. Pacientkou č. 10. žena z Liptovského Mikuláša, ktorá prišla na Slovensko z Tirolska.

Staršie prípady pribudli aj v sobotu 21. marca. Koronavírus odhalili u 28-ročnej Ružomberčanky, ktorá sa nedávno vrátila z Čiech. Druhý prípad nákazy potvrdili u 50-ročnej ženy, rovnako z Ružomberka, ktorá bola v kontakte s nakazenou osobou.

Vo štvrtok, 19. marca, diagnostikovali ochorenie u troch pacientov. Ide o 82-ročnú Ružomberčanku, ktorú s miernymi príznakmi hospitalizovali na klinike infektológie. Žena bola na oslave v kontakte s rodinnými príslušníkmi z Čiech a Nemecka.

Druhou pacientkou zo toho dňa je 22-ročná žena z Liptovského Mikuláša, ktorá prišla z Olomouca. Momentálne sa lieči v domácej karanténe. Obe pacientky prijali v nemocnici ešte v utorok 17. marca. Ochorenie u nich potvrdili vo štvrtok.

Vo štvrtok, 19. marca večer, pribudol aj 49-ročný muž z Liptovského Mikuláša. „Má horúčku a kašeľ. Bol vo Francúzsku. Nateraz zostáva doma v karanténe,” informovala médiá hovorkyňa ÚVN Petra Dišková.

Ešte v utorok, 17. marca, pribudli dva prípady žien, ktoré sa minulý víkend vrátili z práce z Rakúska. 58-ročná chyžná z Ružomberka po návrate na Slovensko prišla priamo na Kliniku infektológie ÚVN, kde je momentálne aj hospitalizovaná.

Do vojenskej nemocnice doviezla v utorok záchranka aj 28-ročnú ženu z Liptovského Mikuláša, časť Podbreziny. Priebeh choroby je u nej podľa Diškovej mierny.

Prvého pacienta s koronavírusom hospitalizovali v ÚVN ešte v sobotu 14. marca. Ide o 32-ročného muža, ktorý sa vrátil z práce v Nemecku. Trvalý pobyt má v okrese Bytča, no podľa viacerých reakcií na sociálnych sieťach žije v obci pri Ružomberku. U jeho dvoch kolegov, ktorí s ním boli v Nemecku v práci, vírus nepotvrdili.

Titulná fotografia – Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku. Zdroj – archív redakcie.