Pribudli ďalší dvaja pacienti s Covid 19

Obaja muži sú takmer na konci dvojtýždňovej domácej karantény a doteraz sa u nich neprejavili žiadne príznaky. 

ÚVN eviduje ďalších dvoch pacientov s koronavírusom. Nákazu zistili u mužov z okresu Brezno a Liptovský Mikuláš. Obaja mali pozitívnu cestovateľskú anamnézu. “Pacienti sú takmer na konci 14 dňovej karantény, obaja bez príznakov v domácej karanténe,” informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Dokopy je tak, k utorku 31. marca, potvrdených 16 prípadov nákazy koronavírusom odhalených v ÚVN Ružomberok. Hospitalizovaných je osem pacientov, rovnaký počet sa lieči v domácej karanténe.

Predchádzajúce prípady 

Ochorenie Covid 19 naposledy diagnostikovali trom pacientkam zo Švošova. Majú mierne príznaky ochorenia, pričom dve z nich sú v domácej karanténe, jednu hospitalizovali na Klinike infektológie. ÚVN vek ani pohlavie nešpecifikovala, podľa Úradu verejného zdravotníctva ide o ženy vo veku 9, 40 a 86 rokov.

Nákazu pred nimi zistili u 47-ročného muža s trvalým bydliskom vo Švošove, ktorý je aktuálne v ÚVN hospitalizovaný.  To, či má muž pozitívnu cestovateľskú anamnézu alebo či bol v kontakte s nakazenou osobou, nemocnica neuviedla.

V utorok 24, marca pribudli dva prípady.  Pacientom číslo 9. bol muž z Dolného Kubína, ktorý sa vrátil zo Švajčiarska. Pacientkou č. 10. žena z Liptovského Mikuláša, ktorá prišla na Slovensko z Tirolska.

Staršie prípady pribudli aj v sobotu 21. marca. Koronavírus odhalili u 28-ročnej Ružomberčanky, ktorá sa nedávno vrátila z Čiech. Druhý prípad nákazy potvrdili u 50-ročnej ženy, rovnako z Ružomberka, ktorá bola v kontakte s nakazenou osobou.

Vo štvrtok, 19. marca, diagnostikovali ochorenie u troch pacientov. Ide o 82-ročnú Ružomberčanku, ktorú s miernymi príznakmi hospitalizovali na klinike infektológie. Žena bola na oslave v kontakte s rodinnými príslušníkmi z Čiech a Nemecka.

Druhou pacientkou zo toho dňa je 22-ročná žena z Liptovského Mikuláša, ktorá prišla z Olomouca. Momentálne sa lieči v domácej karanténe. Obe pacientky prijali v nemocnici ešte v utorok 17. marca. Ochorenie u nich potvrdili vo štvrtok.

Vo štvrtok, 19. marca večer, pribudol aj 49-ročný muž z Liptovského Mikuláša. „Má horúčku a kašeľ. Bol vo Francúzsku. Nateraz zostáva doma v karanténe,” informovala médiá hovorkyňa ÚVN Petra Dišková.

Ešte v utorok, 17. marca, pribudli dva prípady žien, ktoré sa minulý víkend vrátili z práce z Rakúska. 58-ročná chyžná z Ružomberka po návrate na Slovensko prišla priamo na Kliniku infektológie ÚVN, kde je momentálne aj hospitalizovaná.

Do vojenskej nemocnice doviezla v utorok záchranka aj 28-ročnú ženu z Liptovského Mikuláša, časť Podbreziny. Priebeh choroby je u nej podľa Diškovej mierny.

Prvého pacienta s koronavírusom hospitalizovali v ÚVN ešte v sobotu 14. marca. Ide o 32-ročného muža, ktorý sa vrátil z práce v Nemecku. Trvalý pobyt má v okrese Bytča, no podľa viacerých reakcií na sociálnych sieťach žije v obci pri Ružomberku. U jeho dvoch kolegov, ktorí s ním boli v Nemecku v práci, vírus nepotvrdili.

Titulná fotografia – Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku. Zdroj – archív redakcie. 

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.