Protest Za zdravý Ružomberok: Ak neodstránime zápach, on odstráni nás

Tretí protest s názvom Za zdravý Ružomberok pritiahol zatiaľ najmenej účastníkov. Sprievod  kráčal mestom až pred mestský úrad, kde odovzdali otvorený list primátorovi a poslancom (foto a otvorený list súčasťou článku).

V piatok večer sa na treťom proteste Za zdravý Ružomberok stretlo v Hýrošovom parku približne 70 ľudí.

Nechceme zavrieť Mondi

Eva Svozilová a Rastislav Šaravský z OODL na proteste Za zdravý Ružomberok III. Foto – autor.

„Týmto protestom a petíciou nechceme zobrať prácu ľuďom v Ružomberku. Nežiadame, aby fabrika a celulózka bola zavretá. Chceme len, aby množstvo celulózy, ktoré tu vyrábajú, bolo produkované len do takej miery, aby nám neničilo ovzdušie a neškodilo nášmu zdraviu,“ vysvetlila ciele protestov a petície lekárka – internistka Eva Svozilová, členka Občianskeho združenia Ochrana ovzdušia dolný Liptov (OODL), ktoré je jedným z hlavných iniciátorov protestov.

Mondi dnes môže vyrábať 763-tisíc ton buničiny ročne. V roku 2002 to bolo 355-tisíc ton.

Podľa organizátorov protestov prináša výroba buničiny nežiaduce účinky na zdravie i životné prostredie. Aj pre kotlinu, v ktorej sú rozptylové podmienky pre emisie podstatne horšie, ako niekde na rovine. Sami však tvrdia, že dokázať to, je aj pre doterajšie postupy slovenských úradov, náročné.

„Za dvadsať rokov sa aktivistom nepodarilo presvedčiť štátne orgány životného prostredia o nutnosti stanovenia noriem škodlivín uvoľnených pri prevádzkovaní Papierensko-celulózového kombinátu vzhľadom k poškodzovaniu zdravia obyvateľov Ružomberka a okolia. Nepodarilo sa nám prinútiť štátne orgány, aby urobili objektívne, laboratórne, vedecky podložené zdravotné štúdie, napríklad genotoxicity v našom regióne, a tým zistili, do akej mieri ovplyvňujú škodliviny z Mondi SCP náš zdravotný stav,“ povedala na mítingu Eva Svozilová, čím zároveň vyjadrila aj požiadavky protestujúcich a zorganizovanej petície.

Za zdravý Ružomberok III. – protestné zhromaždenie. Foto – autor.

Argumentujú príčinami úmrtnosti

Hlavným argumentom aktivistov sú údaje zo Štatistického úradu SR, podľa ktorých v Ružomberku vo výrazne zvýšenej miere umierajú ľudia na viaceré kritické choroby.

„Údaje o chorobnosti a úmrtnosti sú v meste Ružomberok alarmujúce. A čo je horšie, sú to 22-ročné trendy,“ vyhlásil Milan Filo, ďalší z aktivistov OODL.

Detailne čísla rozpisujú v Otvorenom liste (súčasťou článku) pre primátora a poslancov MsZ v Ružomberku, ktorý v piatok po krátkom sprievode mestom doniesli na mestský úrad, kde ho prevzal 1. zástupca primátora Michal Lazár.

„Čo je príčinou takéhoto prudkého zhoršovania zdravia obyvateľov okresu a najmä mesta Ružomberok za posledných 22 rokov? Keďže sa tu doteraz nikdy neposudzovala prípadná príčinná súvislosť neustále sa zhoršujúceho zdravotného stavu obyvateľov Ružomberka a obcí dolného Liptova v závislosti na neustálom zvyšovaní výroby celulózy, sme presvedčení a trváme na tom, že máme právo na to, aby sa tak konečne začalo diať a aby toto sledovanie a vyhodnocovanie vykonávali nielen štátne inštitúcie a organizácie, ale aj nezávislé akreditované firmy a aby ich vykonávali súbežne a vo vzájomnej spolupráci,“ píšu aktivisti a občianske združenia v otvorenom liste.

Aktivisti tiež upozornili na to, že Ružomberčania sa takmer vôbec nezapájajú ako účastníci konaní do procesov povoľovania novej výroby alebo zvyšovania jej kapacity v Mondi SCP.

„Máme skúsenosti, že ak je občiansky tlak dostatočne silný, úrady si nedovolia ignorovať pripomienky a rozhodovať tak ľahko, ako v týchto prípadoch,“ vyzýval ľudí Filo.

Transparenty na zhromaždení Za zdravý Ružomberok III.

Petíciu podpísalo zatiaľ 1300 ľudí

„Neposudzujte tento protest cez moju osobu, ale berte to ako snahu Ružomberčanov, vás tu zhromaždených a všetkých tých 1300 ľudí, ktorí zatiaľ podpísali petíciu a chcú byť zodpovední k budúcim generáciám v našom meste,“ povedal v krátkom vystúpení Patrik Lupták, jeden z iniciátorov súčasnej vlny protestov proti zápachu v meste.

Reagoval tak na zverejnené informácie, podľa ktorých ho polícia vyšetruje už za viacnásobné napadnutia a fyzické ublíženia na zdraví. Naposledy sa mal podľa anonymného, len redakciou podpísaného článku portálu Žijem v Ružomberku, podobného incidentu dopustiť aj začiatkom februára.

Cez petíciu chcú aktivisti vyzbierať 10-tisíc podpisov, aby sa požiadavkami zaoberal parlament, vláda i európske inštitúcie. O pomoc požiadali aj eurokomisára a prezidentského kandidáta Maroša Šefčoviča.

Otvorený list primátorovi a poslancom MsZ Ružomberok

Otvorený list pre primátora a poslancov MsZ v Ružomberku. Zdroj – Ochrana ovzdušia dolný Liptov.

 

Príloha k otvorenému listu

Príloha k otvorenému listu. Zdroj – Ochrana ovzdušia dolný Liptov.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.