Protikomunistický odboj na Slovensku približuje výstava

Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku  sprístupnila 22. marca výstavu Protikomunistický odboj na Slovensku. Výstava je prvým komplexným predstavením problematiky protikomunistického odboja na Slovensku.

Autormi výstavy sú Ústav pamäti národa a Paneurópska vysoká škola. Katolícka univerzita (KU) v Ružomberku – Univerzitná knižnica sprístupnila reprezentatívny výber v utorok 22. marca počas prednášky v rámci cyklu Hosť na KU. Výstava potrvá do 25. apríla 2022 a bude ju možné navštíviť počas otváracích hodín v priestoroch Univerzitnej knižnice KU.

„V atraktívnej textovo-obrazovej podobe predstavuje formy odboja a odporu obyvateľstva proti totalitnému komunistickému režimu v kontexte jeho vývoja od konca druhej svetovej vojny až do jeho pádu v novembri roku 1989. Výstava sa zaoberá celým obdobím odporu voči komunizmu, katolíckym a občianskym disentom, aktivitami tzv. tajnej cirkvi až po pád komunistického režimu a vyrovnaniu sa s ním v slovenskej legislatíve,“ uviedla vedúca knižnice Katarína Matušková.

Panely o jednotlivých centrách odboja

Panelová výstava popisuje vznik a centrá jednotlivých odbojových hnutí, či už to bolo z radov civilného obyvateľstva, náboženských predstaviteľov alebo zástupcov kultúrneho života. Výstava približuje hnutie Biela légia, či prípady Alberta Púčika, Antona Tunegu a Eduarda Tesára.

„Výstava sa zaoberá odporom voči komunizmu v Zbore národnej bezpečnosti, približuje tzv. tajnú cirkev, tajné rehole, a občiansky disent, Bratislavskú päťku a tiež úlohu slovenského exilu v protikomunistickom odboji,“ opisuje K. Matušková.

Výstava približuje vydávaniu samizdatov, pašovaniu literatúry, prevádzačstvo cez hranice, či agentov – chodcov. Osobitná pozornosť je venovaná sviečkovej manifestácii z roku 1988, ako aj únosom a vraždám zrežírovaných Štátnou bezpečnosťou.

Osobnosti odboja proti komunistom

Výstava sa podrobne venuje osobnostiam a hrdinom protikomunistického odboja (Ján Chryzostom kardinál Korec, Vladimír Jukl, Silvester Krčméry, Ján Čarnogurský, František Mikloško, Dominik Tatarka, Hana Ponická, Miroslav Kusý, Alexander Dubček, Tomislav Poglajan-Kolakovič).

Záver výstavy je venovaný pádu komunistického režimu a vyrovnaniu sa s komunistickým režimom v slovenskej legislatíve. „Výstava rozoberá viacero tém, ktoré spolu tvoria jeden celok zameraný na protikomunistický odboj. Jednotlivé témy výstavy ponúkajú priestor na oveľa hlbšie a podrobnejšie spracovanie danej problematiky,“ dodala riaditeľka knižnice.

Zdroj: Univerzitná knižnica KU

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.