Prvú stranu dejín Katolíckej univerzity podpísal poľský pápež

Katolícka univerzita (KU) v Ružomberku si v pondelok 18. mája pripomenula sto rokov od narodenia pápeža Jána Pavla II. Spomienky sa okrem rektora univerzity zúčastnil aj honorálny konzul Poľskej republiky Tadeusz Frackowiak.

Každému, kto prechádza okolo budovy KU, padne zrak na sochu Jána Pavla II. Súčasťou pápežovej podobizne sú aj jeho pamätné slová „Nebojte sa!“, ktoré sa stali povzbudením pre nejedného študenta. Obzvlášť v čase skúšok.

Na pápeža spomínali aj v Ružomberku

Od narodenia poľského pápeža a svätca uplynulo v pondelok sto rokov. Osobnosť Jána Pavla II. si preto uctilo vedenie univerzity, kňazi z Univerzitného pastoračného centra Jána Vojtaššáka, rektor KU Jaroslav Demko či generálny konzul Poľskej republiky Tadeusz Frackowiak. Pred sochu pápeža položili kyticu, nezabudli však zdôrazniť jeho celoživotný prínos.

Rektor univerzity a honorálny konzul Poľskej republiky pri soche Jána Pavla II. (Foto: Anna Zábojníková)

Spojitosť osoby pápeža nie je s univerzitou náhodná. Pápež poľskej národnosti sa do dejín univerzity v Ružomberku zapísal veľkými písmenami. Podpísal dokumenty súvisiace so vznikom univerzity a požehnal ju samostatným dekrétom.

„Katolícka univerzita vznikla na základe zmluvy Vatikánu so Slovenskou republikou. Ján Pavol II. počas svojho života venoval veľkú pozornosť katolíckemu školstvu,“ povedal pre Ružomberský magazín rektor KU Jaroslav Demko.

„Karol Wojtyla ostane navždy v našich srdciach, a to nielen tým, že sa stal prvým slovanským pápežom, ale aj preto, že bol človek veľkého srdca. To, že sa stal svätým, naznačuje aj jeho porozumenie pre to, čo robil,“ hovorí o pápežovi generálny konzul Tadeuzs Franckowiak.

Rektor KU Jaroslav Demko počas príhovoru. (Foto: Anna Zábojníková)

S pápežom sa poznal bývalý rektor Tadeusz Zasępa

Okrem sochy pred budovou Filozofickej a Pedagogickej fakulty je po pápežovi pomenovaná aj univerzitná aula. Od prvého mája 2011, pri príležitosti blahorečenia Jána Pavla II., sa v Ružomberku nachádza aj park, ktorý nesie pápežove meno.

Park Jána Pavla II. je súčasťou Námestia Andreja Hlinku. Dominuje v ňom pápežova busta, mramorový stĺp s citátom blahorečeného pápeža a troma výrokmi o jeho osobnosti.

Busta Jána Pavla II. v Ružomberku. (Foto: Anna Zábojníková)
Park je súčasťou Námestia Andreja Hlinku. (Foto: Anna Zábojníková)
V Parku Jána Pavla II. sa nachádza okrem busty aj mramorový stĺp. (Foto: Anna Zábojníková)

Poľského pápeža, vlastným menom Karola Wojtylu, osobne poznal aj zosnulý rektor Katolíckej univerzity Tadeusz Zasępa. Wojtyla bol jeho profesorom, poznal ho ako arcibiskupa, kardinála a aj ako pápeža.

Ján Pavol II. a Tadeusz Zasępa. (Foto: zábery z filmu Pán rektor )
Tadeusz Zasępa ukázal niekoľko spoločných fotografií s pápežom. (Foto: zábery z filmu Pán rektor)

Ján Pavol II. zomrel 2. apríla 2005 po boji s Parkinsonovou chorobou. V roku 2014 ho pápež František vyhlásil za svätého. Počas svojho pontifikátu navštívil Slovensko tri razy, prvýkrát v roku 1990 v rámci prvej návštevy Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, druhý raz v roku 1995 a do tretice v roku 2003.

Titulná fotografia: Anna Zábojníková

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.