Prvý zápas basketbalovej Ruže v novom roku

Ružomberské basketbalistky otvoria nový rok stretnutím pod Urpínom. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok odohrajú v sobotu o 15:00 h stretnutie 14. kola Niké extraligy žien proti BK ŠK UMB Banská Bystrica. Liptáčky budú chcieť potvrdiť pozíciu veľkého favorita a vstúpiť do nového kalendárneho roka víťazne.

Ružomberčanky začali nový ročník basketbalovej Extraligy úspešne, keď v dvanástich zápasoch zaznamenali až desať výhier a dve prehry, ktoré utrpeli s majstrovskými Piešťanmi.

Zvyšné víťazstvá si vybojovali zverenkyne Juraja Suju nad Popradom, ŠK UMB Banská Bystrica a dvakrát zdolali Šamorín, CBK Košice, Sláviu Banská Bystrica a Young Angels Košice. Ružomberčankám vďaka skvelým výkonom patrí v tabuľke najvyššej slovenskej súťaže 2. miesto za suverénnymi Piešťanskými Čajkami.

Ostatný duel odohrali Liptáčky krátko pred Vianocami proti Young Angels Košice. Ružomberčanky nad východniarkami v dramatickom stretnutí zvíťazili 68:55 a potvrdili, že sa im v tomto ročníku mimoriadne darí.

Posledné mužstvo ligy

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica sa po 13 odohraných stretnutiach nachádzajú na poslednom mieste, keď doposiaľ zaznamenali len dve výhry a až 11 prehier. „Sovičkám“ sa v závere roka nedarilo, keďže ostatné štyri duely prehrali.

Prvý vzájomný zápas Ružomberka Banskou Bystricou v tejto sezóne sa skončil vysokým víťazstvom vicemajstra v pomere 94:30. V minulom ročníku odohrali tieto mužstvá štyri vzájomné stretnutia, pričom všetky duely suverénne ovládli Liptáčky.

V ostatnej sezóne obsadili „sovičky“ v lige posledné miesto a zahrali si v skupine o záchranu. V nej sa ale Banskobystričankám nedarilo a napokon sa predstavili v baráži o účasť v Extralige, v ktorej však bolo úspešnejšie mužstvo BK Slovan Bratislava, ktoré ich zdolalo 2:1 na zápasy.

Univerzitný tím spod Urpína mal tým pádom najvyššiu slovenskú súťaž opustiť, no napokon sa tak neudialo. Klub z hlavného mesta totiž údajne nemal k dispozícii dostatok schopných hráčok a tak odovzdal svoju licenciu práve mužstvu BK ŠK UMB Banská Bystrica. Vďaka tomu účinkujú „vysokoškoláčky“ v Extralige aj túto sezónu.

Náročný program vicemajstra

Po zápase s BK ŠK UMB Banská Bystrica odohrajú Ružomberčanky najbližšie stretnutie v stredu 11. januára v Poprade. Duel pod Tatrami, ktorý bude dohrávkou 10. kola, bude zároveň pre Liptáčky posledný v rámci základnej časti Extraligy.

Následne sa ligová tabuľka rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v skupine o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sú na programe 14. januára 2023, pričom Ružomberčanky odohrajú prvý zápas skupiny o titul na domácej palubovke proti Slávii Banská Bystrica.

Potom čaká zverenkyne Juraja Suju Slovenský pohár, ktorý sa v termíne od 20. – 22. januára uskutoční v Diplomat aréne v Piešťanoch. Piešťanské Čajky MBK Ružomberok sa ako dva najlepšie tímy po základnej časti Extraligy predstavia priamo v semifinále, pričom Liptáčky odohrajú semifinálový zápas proti víťazovi stretnutia Slávia Banská Bystrica/Young Angels Košice (U23).

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.