Región Liptov potiahol Žilinský kraj na špičku v počte prenocovaní

Ilustračné foto. Zdroj: OOCR Región Liptov
Liptov bol v roku 2022 atraktívny najmä pre Slovákov, ale aj návštevníkov spoza hraníc. Počet prenocovaní za rok 2022 v našom regióne medziročne vzrástol na 1 721 649, ale úroveň spred pandémie ešte nedosiahol.

Čísla spred pandémie sú však ešte ďaleko. V porovnaní s rokom 2019 chýbalo v prenocovaniach takmer 14 percent. Počet zahraničných návštevníkov medziročne stúpol. Rozhodujúci, viac ako dvojtretinový, podiel návštevnosti regiónu v roku 2022, tvorili opäť domáci Slováci, aj keď ich celkový podiel oproti roku 2021 bol nižší.

Štatistický úrad SR zverejnil údaje o výsledkoch v cestovnom ruchu na Slovensku. Regiónu Liptov sa darilo a vyšvihol Žilinský kraj na špičku v počte prenocovaní za rok 2022. Liptov síce nedosahuje čísla spred pandémie, ale trendy nasvedčujú tomu, že cestovný ruch je na vzostupe.

Návštevnosť ťahá najmä okres Liptovský Mikuláš

„Podľa údajov štatistického úradu sme si medziročne výrazne polepšili, prenocovania za rok 2022 predstavovali 1 721 649, pričom takto pred rokom to bolo len 1 014 269. Do čísel spred pandémie ešte máme čo doťahovať,“ uviedol Ján Blcháč, predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov.

 „Najviac hostí sa ubytovalo v okrese Liptovský Mikuláš, kde návštevníci vyhľadávali najmä horské stredisko Jasná, vodný park Tatralandia a komplex atrakcií a prírodných krás najmä v Demänovskej, Jánskej, Žiarskej ako aj Prosieckej či Kvačianskej doline,“ dodal primátor Liptovského Mikuláša.

 „Veľmi významnú časť prenocovaní za rok dosahuje pravidelne obec Demänovská Dolina. Verím, že si to všimne i Žilinský samosprávny kraj, pod ktorý spadá aj hlavná dopravná tepna vedúca cez túto turisticky atraktívnu obec vo vysokom stupni ochrany prírody,“ povedal J. Blcháč.

Ukazovatele si zlepšil aj dolný Liptov

Vyšší trend rastu prenocovaní aj návštevnosti dlhodobejšie vykazuje v rámci regiónu Liptov okres Ružomberok. Ťažiskový, viac ako dvojnásobný podiel na výsledkoch regiónu z pohľadu cestovného ruchu, však stále vytvára okres Liptovský Mikuláš, kde sa sústreďuje najviac atrakcií regiónu aj väčšina ubytovacích kapacít.

Zaujímavý je aj pohľad na vývoj štatistických ukazovateľov regiónu počas jednotlivých kvartálov. Najväčší prepad v porovnaní s rokom 2019 zaznamenal región v prvom štvrťroku 2022, kedy sa ešte len postupne oživoval cestovný ruch. Región vykázal prepad v prenocovaniach až 77 percent (%). Postupne sa čísla zlepšovali. V druhom kvartáli bol pokles len 11 %, štvrtý kvartál takmer 12 % a v lete len necelých 5 percent.

Liptov očakáva nápor cez jarné prázdniny

Začiatok roku 2023 priniesol nezvyčajne teplé počasie, no záujem o lyžiarske pobyty počas tejto zimnej sezóny to významnejšie neovplyvnilo. Neskôr výdatné sneženie a ochladenie výrazne zlepšili snehové podmienky. V súčasnosti zažíva nápor turistov aj zo zahraničia, lebo začali jarné školské prázdniny v susedných krajinách (Česko, Poľsko, Maďarsko, Ukrajina), ale aj v pobaltských krajinách (Estónsko, Litva a Lotyšsko), Chorvátsku, Srbsku či Rumunsku, Bielorusku a Moldavsku. Na horách počuť aj anglicky hovoriacich hostí so západnej Európy.

Navyše už od nadchádzajúceho víkendu čaká región dôležité obdobie jarných prázdnin na Slovensku. Podmienky na lyžovanie boli až doteraz veľmi dobré, po výraznom oteplení sa očakáva opäť ochladenie aj sneženie. Jednotlivé lyžiarske strediská si pochvaľujú aj aktuálnu návštevnosť hostí zo zahraničia, ktorým prázdniny začali skôr. Prístupné a v prevádzke sú takmer všetky zimné atrakcie vrátane vodných parkov, ktoré robia Liptov celoročne top pobytovou destináciou Slovenska.

„Každý kto by sa chcel počas jarných prázdnin ubytovať v blízkosti lyžiarskych svahov by už nemal váhať, lebo sa dopredávajú posledné voľné kapacity v strediskách. Ďalej od lyžiarskych svahov máme ešte dostatočné možnosti výberu ubytovania. Hosťom, ktorí sa ubytujú mimo lyžiarskych stredísk, odporúčame využitie našich bezplatných skibusov,“ doplnila Katarína Šarafínová z OOCR.

Jasná, najvyššie položené lyžiarskej stredisko na Liptove očakáva, že lyžovačka potrvá až do konca apríla. „Štatistiky potvrdzujú, že dobre zvládnutá zimná sezóna je základom pre kvalitné výsledky destinácie aj v ďalších mesiacoch. Liptov robí maximum preto, aby sa vrátil k číslam spred pandémie,“ dodala manažérka pre komunikáciu a PR.

Zdroj: OOCR Región Liptov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.