Rukami mu prešli stovky luxusných áut. To svoje mu zveril aj Hamšík  

Kočovný život futbalistu vymenil rodák z Východnej za exkluzívne a drahé autá. Dnes sa ako jediný na Slovensku môže pochváliť certifikátom trénera a školiaceho technika talianskej firmy Rupes.  

Tradičná piatková kolóna na hlavnom ťahu smerom na Liptovský Mikuláš učí vodičov nielen trpezlivosti, ale aj efektívnemu využívaniu času. Rozhovor s 28-ročným milovníkom motorových vozidiel Erikom Gajdošom teda začíname tematicky. V aute, o autách, smerom na miesto, kde stovky z nich vylepšil svojou zručnosťou.

Nič iné ako kopanie do lopty nepoznal

Ako malý chlapec mal rád futbal. Časom mu podriadil všetok svoj voľný čas. O piatej ráno odchádzal autobusom do Ružomberka na ranný tréning, nasledovala škola a opäť futbal. Domov do Východnej prichádzal v čase, keď už bola väčšina spolužiakov v pyžame.

„Nevedel som si predstaviť, že budem robiť niečo iné, ako hrať futbal. Roky ubiehali a keď sa schyľovalo k dospeláckemu futbalu, kládol som si otázku, či je futbal naozaj jedinou cestou. Keďže som nechcel žiť kočovným životom, hľadal som inú alternatívu,“ začína svoje rozprávanie Erik Gajdoš. Rozhodol sa ostať na Liptove, pretože mu poskytuje všetko, čo potrebuje pre život. Prácu, šport, vodu, prírodu aj hory.

S futbalom nakoniec skončil ako 19-ročný, no nikdy naň nezanevrel. Oveľa viac ho však začal zaujímal svet áut.

Pred deviatimi rokmi bol detailing neznámy. Na Slovensko ho priniesli zo zahraničných školení štyria mladíci, medzi ktorými bol aj Erik. Ľudia dovtedy poznali len umývanie áut a bežný servis. Bolo to niečo nové a zo začiatku aj veľmi odvážne, pretože majitelia neboli ochotní investovať do svojich vozidiel.

„Starostlivosti o autá som sa venoval vždy popri niečom, až som sa dostal do momentu, keď sa mi začali ozývať ľudia. Detailing sa nedá úplne jasne vysvetliť. Ide o ochranu auta a jeho údržbu, cez detailné čistenie až po renováciu laku či kože. Takáto starostlivosť o autá spája veľa prvkov,“ opisuje svoj koníček a prácu zároveň.

Na spoznávanie motorov a každej z častí auta Erikovi dočasne stačila bratrancova garáž. Čas sa mesiacmi premieňal na zručnosť, získaval nové vedomosti a postupne mu začali chýbať väčšie priestory. Počas deviatich rokov tak v Ružomberku vytvoril detailingové štúdio Pro Detail, ktoré sa nachádza na Tatranskej ceste. „Mám tu odparkované autá zákazníkov, ktoré čakajú na procedúru, ale aj moje staré biele Porsche,“ ukazuje priestory detailingového štúdia mladý Lipták.

Rukami Erika Gajdoša neprešli len autá, ale aj lietadlá či lode. Zdroj: Erik Gajdoš

Časom si vybudoval takú dôveru, že mu svoje autá zverili do rúk nielen kamaráti či zahraniční zákazníci, ale aj známi Slováci ako Marek Hamšík, Ján Laco či Marián Čekovský. Najdrahšie auto, ktoré prešlo jeho rukami, bolo 650-tisícové Ferrari.

„Na zákazníkov sa nepozerám odlišne, ku každému sa správam rovnako bez ohľadu na to, či je to známa osoba alebo nie. A možno aj to si ľudia vážia. Kredit rastie, keď sa striedajú drahé autá, ale nie je to o tom a nikdy som to takto ani nebral,“ ozrejmuje Erik svoj prístup k ľuďom.

Nielen autá, ale aj lode

Detailingu sa venuje prevažne sám, no na pomocné práce má šikovného spolupracovníka. Ide o zákazkovú prácu, pričom vo väčšine prípadov za majiteľmi vycestujú. Nie sú to len Slováci, ale aj Nemci, Maďari či Česi.

„Snažím sa pracovať s tým najlepším, čo trh ponúka. Už aj dodávatelia to tak vnímajú. Keď príde niečo nové, tak oslovujú dobré firmy a ja som rád, že patrím medzi ne. Preto nemám problém dostať sa k celosvetovým vychytávkam,“ vysvetľuje Erik, ktorý v súčasnosti už býva v Ružomberku a práca sa preňho stala životným štýlom.

Minulý rok sa mu podarilo stať ambasádorom jednej z najväčších svetových firiem, ktorá dodáva leštiace mašiny. „Začali si všímať moju tvorbu a nakoniec ma oslovili, aby som sa stal ich ambasádorom a školiacim technikom na ich produkty. Svoje zručnosti na školeniach neprezrádzam, ale ak mám overený produkt, tak o ňom rád rozpoviem,“ vysvetľuje milovník áut, ktorý sa ako jediný na Slovensku môže pochváliť certifikátom trénera a školiaceho technika pre taliansku firmu Ruper.

Skúsenosti získaval nielen vďaka autám. Pred pár rokmi navštívil taliansky prístav, kde renovoval obrovskú jachtu, v ktorej aj býval. Zaujímavou prácou sú preňho aj lietadlá. „Starali sme sa od malého dvojmiestneho až po 25-miestne lietadlo na letiskách v Bratislave či Poprade,“ hovorí o zákazkách, na ktoré mladý detailér nikdy nezabudne.

Medzi jeho najčastejšie projekty patria predovšetkým príprava nového auta do prevádzky, aplikácia ochrannej fólie na prednú časť alebo na celé auto. Detailingové štúdio však ponúka aj voskovanie automobilov či starostlivosť o kožu.

Detailingu sa venuje prevažne sám, no na pomocné práce má šikovného spolupracovníka. Zdroj: Erik Gajdoš

Erikova práca je zameraná najmä na funkčnosť. „Chodia k nám aj také autá, ktoré nejazdia a sú vystavené v obývačke ako dekorácia. Takýmto majiteľom je jedno, či je tam nanopovlak, auto musí hlavne dobre vyzerať. Viac je však praktickejších zákaziek, za ktoré som aj rád, pretože spájajú vizuálnu stránku s tou úžitkovou,“ približuje najčastejšie zákazky Erik Gajdoš, pričom zdôrazňuje, že najťažšie na jeho práci je zodpovednosť za každý jeden projekt.

Medzi skalných zákazníkov patria muži. Ak o detailingové služby zakopnú aj ženy, tak len v tom prípade, ak chcú prekvapiť svojho manžela. Odborník na autá prezrádza, že vďaka interiéru či poškrabaným plastom vie dokonca rozoznať, či auto patrí mužovi alebo žene.

Hlavným zdrojom reklamy sú pre rodáka z Východnej najmä ústne referencie. „Keď ma osloví nový zákazník, že chce urobiť auto, viem, že mu o mne niekto povedal,“ hovorí Erik a na záver prezrádza aj svoje plány do budúcnosti: „Plánujem rozšíriť prevádzku v iných priestoroch a to tak, aby som neponúkal iba služby, ale aj kultúrne vyžitie.“

Titulná fotografia: Erik Gajdoš počas detailných úprav auta. Zdroj: Erik Gajdoš.

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.