Ružomberčania „ukopali“ v nervóznom zápase dôležité tri body

Liptáci zdolali nováčika najtesnejším rozdielom. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v sobotu 16. septembra v rámci 7. kola Niké ligy nad FC Košice 1:0. Liptáci zaznamenali druhú výhru v sezóne.

Zverenci Petra Tomka sa pred týmto duelom nachádzali na 10. mieste, keď doposiaľ získali 5 bodov. Oranžoví však majú súboj so Slovanom Bratislavadobru.

Na druhej strane, Košičania figurovali pred stretnutím v Liptove na 8. priečke, so ziskom 7 bodov. Východniari ale majú taktiež na svojom konte o zápas menej.

Košice sa „ukázali“

Na prvý domáci duel ružomberských futbalistov po vyše mesiaci si našlo cestu viac ako 1 700 divákov. Do centra dolného Liptova merali cestu aj „fanúšikovia“ hostí, ktorí sa počas súboja prezentovali vulgárnym „povzbudzovaním“ a svojím správaním na seba zbytočne upozorňovali.

Košičania nastúpili v Ružomberku s niekoľkými ich bývalými hráčmi, pričom celkovo by sme na ich súpiske našli až 8 futbalistov, ktorí si v minulosti obliekali oranžový dres – Boris Turčák, Lukáš Fabiš, Michal Faško, Dominik Kružliak, Lukáš Greššák, Kristi Qose, Erik Liener, Miloš Lačný.

Prvý polčas ovplyvnili dve vážne zranenia hráčov. Najskôr musel nútene opustiť ihrisko hosťujúci Žan Medved už v 5. minúte. Rovnaký osud postrehol aj ružomberského obrancu Juraja Kotulu o tridsať minút neskôr.

O všetkom rozhodol rýchly gól

Samotný duel pod Čebraťom síce nepriniesol reklamu na futbal, no v lepšom svetle sa v ňom prezentovali „Tomkovci“. Tí otvorili skóre už v 10. minúte, keď sa po prihrávke Martina Chriena presadil peknou strelou Samuel Šefčík – 1:0. Košičania síce v 17. minúte vyrovnali stav, no ich radosť bola predčasná, keďže gól Landinga Sagnu nebol uznaný pre ofsajdový verdikt.

Desať minút pred koncom úvodného dejstva si východniari vytvorili veľkú šancu, lenže pokus Oleksandra Golikova zneškodnil domáci brankár Ivan Krajčírik. V závere prvej 45-minútovky hostia znova pohrozili, no opätovne boli neúspešní. Po prvom polčase „Ruža“ viedla 1:0.

Tesná, ale zaslúžená výhra

Ružomberčania začali druhú časť hry aktívnejšie, pričom hneď v jej úvode mohli zvýšiť skóre, avšak na center Mariána Chobota nedočiahol Štefan Gerec. Po hodine hry sa o slovo prihlásili aj Košičania, no ani tentokrát neohrozili domácu svätyňu.

V 65. minúte bol blízko k druhému gólu v stretnutí Samuel Šefčík, no jeho pokus z priameho kopu vyrazil hosťujúci brankár Matúš Kira. Liptáci si svoj tesný náskok napokon až do nervózneho záveru postrážili.

Divoký záver zápasu

V 93. minúte videl druhú žltú kartu v stretnutí Michal Faško a musel ísť predčasne pod sprchy. To však nebolo zo strany hostí všetko. O pár sekúnd uvidel červenú kartu aj asistent trénera Košíc Ondrej Duda starší, ktorý je, mimochodom, otcom slovenského futbalového reprezentanta Ondreja Dudu.

Asistent východniarov veľmi ťažko niesol vylúčenie svojho hráča. Hlavnému rozhodcovi Igorovi Valentovi, ktorý inak zápas zvládol bez väčších problémov, vulgárne vynadal. Agresívne sa správal aj k členom usporiadateľskej služby a taktiež sotil i do hlavného usporiadateľa (viac informácií nájdete na priloženej fotografii nižšie).

Z futbalovej stránky zaujala ešte prekrásna strela Martina Boďu, ktorú výborným zákrokom vychytal hosťujúci gólman. MFK Ružomberok napokon v nervóznom dueli triumfoval nad FC Košice 1:0.

Zdroj: Sportnet

Hostia hľadali problém v rozhodcovi…

Tréner MFK Ružomberok Peter Tomko bol po zápase spokojný: „Úvod stretnutia nám vyšiel, na čo sme sa aj chystali. Boli sme dostatočne aktívni, čo mužstvo stálo dosť síl. Potom sa hra vyrovnala, keď súper získal odrazené lopty. Prvý polčas sme zvládli. V druhom sme sa snažili vedenie udržať a prechádzať do kontier, ktoré nám však nevyšli. Mali sme aj nejaké situácie, ktoré sme mohli efektívnejšie dotiahnuť. Mottom tohto zápasu pre nás boli tri body. Tie chlapci získali, takže sme spokojní.”

Kormidelník FC Košice Anton Šoltiš na tlačovej konferencii skritizoval výkon hlavného arbitra: „Vstup do zápasu sme nemali ideálny. V úvodných pätnástich minútach hráči prehrávali súboje, nebolo to ono. Súper nás trochu predčil, išiel do vedenia. Potom sa mi to vôbec nepáčilo zo strany rozhodcu. Domácim gratulujem k víťazstvu, strelili gól, takže zaslúžene vyhrali. Rozhodca pískal strašne úzkoprso. Viac nemám, čo hodnotiť. Takto pískať v prvej lige, to je na môj vkus strašné. Vravím to tak, ako som to videl, ako to ja cítim. To je z mojej strany všetko.”

Dva ťažké zápasy

Liptáci sa po druhej výhre v ročníku posunuli na 8. miesto, pričom na svojom konte majú 8 bodov. Najbližší duel odohrajú futbalisti MFK Ružomberok v nedeľu 24. septembra o 18:00 hod. v Trnave.

O ďalšie tri dni (27. september) čaká oranžových na vlastnom trávniku dohrávka 5. kola najvyššej futbalovej súťaže proti Slovanu Bratislava.

Niké liga – 7. kolo:

MFK Ružomberok – FC Košice 1:0 (1:0)

Gól: 10. Šefčík. Žlté karty: Mrva – Šindelář, Faško. Červené karty: 93. Faško (po druhej ŽK), 93. Duda (asistent hostí). Rozhodovali: Valent – Štrbo, Vitko. Diváci: 1 724.

MFK Ružomberok: Krajčírik – Kotula (35. Mrva), Malý, Gabriel, Selecký – Lavrinčík, Zsigmund – Chrien (55. Domonkos) – Šefčík (83. Hladík), Gerec (83. Tučný), Chobot (55. Boďa).

FC Košice: Kira – Fabiš, Kružliak, Šindelář, Mizerák – Golikov (68. Vasiľ), Greššák (77. Qose) – Turčák (68. Liener), M. Faško, Anane (76. Lačný) – Medved (5. Sagna).