Ružomberčanky zdemolovali Banskú Bystricu

Ružomberské basketbalistky deklasovali na domácej palubovke bystrické „sovičky“. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v sobotu 5. novembra v rámci 7. kola Niké extraligy žien nad BK ŠK UMB Banská Bystrica 94:30. Liptáčky potvrdili pozíciu veľkého favorita a zaznamenali už siedmu výhru v sezóne.

Ružomberčanky začali nový ročník basketbalovej Extraligy úspešne, keď v úvodných siedmich zápasoch zaznamenali až šesť výhier a jednu prehru, ktorú utrpeli na pôde majstrovských Piešťan. Zvyšné víťazstvá si vybojovali zverenkyne Juraja Suju nad Popradom, CBK Košice, Sláviou Banská Bystrica, Young Angels Košice a dvakrát zdolali Šamorín.

V úplne opačnej situácii sa nachádzajú basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica, ktoré sú zatiaľ na poslednom mieste tabuľky, pričom všetkých doterajšie zápasy prehrali. Liptáčky aj napriek absencii svojej kapitánky Alexandry Buknovej boli jednoznačným favoritom stretnutia a svoju úlohu s prehľadom splnili.

Fantastický polčas vicemajstra

Lepší vstup do duelu mali podľa očakávania Ružomberčanky, ktoré sa ujali vedenia 7:2. Bystričanky v pozícii outsidera sa však súpera v úvodných minútach nezľakli a spočiatku mu nedovolili vytvoriť si väčší náskok. Liptáčky si však s húževnatosťou „sovičiek“ poradili a zakrátko vyhrávali 12:4.

V nasledujúcich minútach si „Ruža“ udržiavala svoje vedenie a 3 minúty pred koncom prvej štvrtiny viedla naďalej o 8 bodov (17:9). Od stavu 17:12 však Liptáčky zapli vyšší prevodový stupeň a 9 bodmi v rade si vytvorili dvojciferný náskok (26:12). V záverečných sekundách pridal vicemajster ďalšie body a úvodnú periódu vyhral presvedčivo 29:14.

Druhá 10-minútovka bola jednoznačnou záležitosťou „Ruže“. Od stavu 29:16 zaznamenali Ružomberčanky úctyhodnú 14-bodovú šnúru a vytvorili si pohodlný náskok (43:17).

Následne vicemajster predviedol ďalšiu výbornú pasáž, keď od stavu 43:20 zaknihoval 13 bodov po sebe a vďaka tomu vyhrával po polčase vysoko 56:23. Pred druhým dejstvom bolo o víťazovi duelu rozhodnuté a Liptáčky sa mohli sústrediť na to, aby zaznamenali čo najviac bodov a potešili divákov v Koniarni.

Najvyššia výhra v sezóne

Aj po zmene strán pokračoval dominantný výkon Ružomberčaniek. Tie hneď v úvode tretej štvrtiny dali 6 bodov v rade a nad svojim súperom viedli už o takmer 40 bodov (62:23). V nasledujúcich minútach mal vicemajster ďalší dobrý úsek hry, keď od stavu 62:25 zaznamenal 11 bodov v rade (73:25).

Bystričanky nedali v tejto časti hry kôš až 5 minút. V samom závere tretej periódy Ružomberčanky svoj náskok ešte zveľadili a pred poslednou štvrtinou viedli vysoko 76:27.

Záverečná 10-minútovka sa nelíšila od tých predošlých. Liptáčky ju mali pod absolútnou kontrolou a svoje vedenie každou minútou navyšovali. „Ruža“ mala excelentný nástup do tejto časti hry, keď zaznamenala 14-bodovú šnúru, vďaka ktorej sa dostala na úroveň 90 bodov (90:27). „Vysokoškoláčky“ v druhom polčase zaznamenali iba 7 bodov, čo svedčí o dominantnom výkone vicemajstra.

V závere stretnutia sa už nič vážnejšie neudialo a tak sa z vysokého víťazstva v pomere 94:30 tešili Ružomberčanky, ktoré zaznamenali už siedmu výhru v sezóne. Naopak, Bystričanky stále čakajú na prvé víťazstvo v novom ročníku Extraligy.

Výborný výkon Jarošovej

Najlepšou ružomberskou strelkyňou bola iba 19-ročná Kamila Jarošová, ktorá si pripísala úctyhodných 25 bodov, pričom dala až 5 trojok. Za povšimnutie stojí aj 21 doskokov Lucie Hadačovej. Univerzitné mužstvo spod Urpína bodovo potiahla hlavne Jana Matejčíková, autorka 11 bodov.

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s výhrou svojho mužstva. Potešil ho aj predvedený výkon jeho zverenkýň: „Som spokojný, zahrali si všetky dievčatá, aj z lavičky. V našej hre bolo podstatne viac pozitív ako negatív. Hala bola slušne zaplnená, čo ma teší. Banská Bystrica nie je najatraktívnejším súperom, čiže, diváci sa prišli pozrieť na nás, za čo som veľmi rád. Jediným negatívom bola slabšia obrana v prvej štvrtine, ale inak sme hrali s chuťou.“

Kormidelníčku bystrických „sovičiek“ Andreu Izákovú potešil úvod zápasu, kedy jej tím hral húževnato. Postupne však prebral iniciatívu vicemajster, ktorý napokon duel jednoznačne ovládol. „Začiatok sme zvládli celkom dobre, nezľakli sme sa súpera. Postupom času nám ubúdali sily, Ružomberok je v tomto silný, hrá nátlakovú, veľmi peknú hru, gratulujem im k víťazstvu. Útočná fáza nám nevychádzala, ale to je skôr o individuálnych činnostiach, avšak obrana musí byť kolektívnejšia. Mali sme aspoň jeden splnený cieľ, nedostať sto bodov, ale musíme mať vyššie ciele.“

„Ruža“ mieri do skupiny o titul

Liptáčky si vďaka výhre upevnili 2. miesto za suverénnymi Piešťanmi, Bystričanky naďalej okupujú dno tabuľky. Ružomberčanky momentálne čaká dvojtýždňové voľno, keďže 8. kolo Extraligy odohrali v strede týždňa, keď triumfovali v Šamoríne 66:46.

Po krátkej pauze odohrajú zverenkyne Juraja Suju najbližší zápas v sobotu 19. novembra, keď na vlastnej palubovke privítajú majstrovské Piešťanské Čajky. Následne čaká Liptáčky dvojtýždňová reprezentačná prestávka. Po nej odohrajú vicemajsterky najbližší duel až 3. decembra v Poprade.

Po stretnutí pod Tatrami čakajú Ružomberčanky ešte štyri zápasy do konca základnej časti Extraligy, pričom až tri z nich odohrajú v tomto roku. Postupne sa predstavia proti CBK Košice (10. 12.), Slávii Banská Bystrica (17. 12.) a aktuálny rok uzavrú domácim duelom proti Young Angels Košice (21. 12.). Posledný ligový duel odohrajú Liptáčky 7. januára na pôde ŠK UMB Banská Bystrica.

Následne sa liga rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sa odohrajú 14. januára 2023.

Niké extraliga žien – 7. kolo:

MBK Ružomberok – BK ŠK UMB Banská Bystrica 94:30 (56:23).

Body za MBK Ružomberok: Jarošová 25, Dovčíková 15, Štefančová 14, Urbanová 13, Andělová 9, Uramová a Havranová po 7, Hadačová 4. – BK ŠK UMB Banská Bystrica: Matejčíková 11, Háberová 9, Kollárová 7, Vyšná 2, Piperková 1. Trojky: 13-3. Diváci: 350. Úspešnosť streľby: 45 % – 18 %. TH: 24/17 – 13/9. Rozhodovali: Bartoš, Donovalová, Fáber. Štvrtiny: 29:14, 27:9, 20:4, 18:3.