Ružomberok sa po troch týždňoch predstaví opäť doma

Ružomberčania privítajú na domácom štadióne AS Trenčín. Fotografia: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v sobotu o 18:00 hod. stretnutie 5. kola Fortuna ligy proti AS Trenčín. Liptáci, ktorí minulý víkend ukončili štvorzápasovú sériu bez výhry, sa budú snažiť nadviazať na víťazstvo z Banskej Bystrice.

Napriek výhre v uplynulom kole nezažívajú zverenci Petra Struhára najideálnejšie obdobie. V doterajšom priebehu sezóny odohrali Liptáci v rámci Fortuna ligy a Európskej konferenčnej ligy (EKL) dovedna osem zápasov s nasledujúcou bilanciou – tri výhry, tri remízy a dve prehry. Ružomberčania sa po vypadnutí v 2. predkole EKL, keď nad ich sily bola lotyšská Riga, sústredia už iba na najvyššiu slovenskú súťaž a národný pohár.

Na druhej strane ani v uplynulom ročníku nemali Liptáci optimálny štart do sezóny, keď v úvodných siedmich dueloch Fortuna ligy zaznamenali iba jednu výhru, päť remíz a jednu prehru. Zásadný obrat nastal v domácom zápase so Slovanom Bratislava, ktorý Ružomberčania vyhrali vďaka gólu Martina Regáliho z 90. minúty 1:0 a začali famóznu sériu, ktorú zavŕšili ziskom strieborných medailí.

Famózny obrat „Ruže“ v stredoslovenskom derby

Liptákom patrí po 4. kole najvyššej slovenskej súťaže 3. miesto, keď z doterajších štyroch duelov dvakrát vyhrali a dva razy remizovali. „Ruža“ odohrala z úvodných štyroch zápasov Fortuna ligy až tri stretnutia na ihriskách súperov, pričom hneď na začiatku sezóny nastúpila proti všetkým trom nováčikom v najvyššej slovenskej súťaži.

Ostatný duel odohrali Ružomberčania na pôde nováčika z Banskej Bystrice, ktorého po veľkej dráme zdolali 3:2. Dukla mala zápas výborne rozohraný, keďže po prvom polčase viedla 2:0. S Liptákmi to vyzeralo zle aj 20 minút pred koncom stretnutia, keďže stále prehrávali o dva góly.

V 72. minúte ale zaznamenal kontaktný gól Marko Kelemen a naštartoval spanilú jazdu Liptákov. Krátko na to vyrovnal skóre duelu kapitán „Ruže“ Ján Maslo, ktorý premenil pokutový kop. Famózny obrat vicemajstra dokonal v 86. minúte druhým gólom v stretnutí Marko Kelemen, ktorý nekompromisnou strelou rozhodol o mimoriadne cennom víťazstve Ružomberka pod Urpínom.

Trenčín s novým trénerom

Futbalisti AS Trenčín figurujú po štyroch odohraných zápasoch na 9. mieste, keď doposiaľ zaznamenali dve prehry, jednu výhru a jedenkrát zaknihovali nerozhodný výsledok. Trenčania sa aktuálne nenachádzajú v optimálnej forme, keďže v úvodných troch kolách najvyššej slovenskej súťaže nestrelili ani gól.

Streleckú mizériu ukončili Trenčania v minulom kole, keď na domácom štadióne triumfovali nad Michalovcami 3:1. Pod hradom Matúša Čáka došlo už po dvoch odohraných zápasoch k prvej trénerskej výmene v aktuálnej sezóne Fortuna ligy, keď Petra Hyballu nahradil jeho asistent Marián Zimen.

Trenčín je známy ofenzívnym štýlom hry. Jeho kvality si uvedomuje aj kormidelník Ružomberka Peter Struhár. „Trenčín je známy tým, že chce hrať vysoký pressing a útočný futbal. Posledný zápas nám ukázal, že súper je veľmi nebezpečný najmä v útočnej fáze. Vie sa presadzovať jeden na jedného. Trenčania majú veľmi rýchlych hráčov, na ktorých si budeme musieť dať pozor. Od súpera očakávame, že sa budú chcieť prezentovať útočným futbalom.“

Náročný program „Ruže“

Trénerovi Petrovi Struhárovi nebudú v tomto súboji k dispozícií dlhodobí maródi Samuel Šefčík, Marek Zsigmund a Martin Boďa. Nedávno k nim pribudli aj stredopoliari Kristóf Domonkos a Matej Kochan, ktorí kvôli vážnym zraneniam absolvovali operačné zákroky a Ružomberčanom v najbližšom období nepomôžu. Okrem týchto hráčov do stretnutia nezasiahne ani brankár Ivan Krajčírik. Otázny je aj štart obrancu Mária Mrvu, záložníka Adriána Macejka a útočníkov Tomáša Bobčeka a Marka Kelemena.

Po zápase s Trenčínom sa Liptáci najbližšie predstavia v Zlatých Moravciach (20. augusta). Následne ich čaká stretnutie 2. kola Slovnaft Cupu proti OŠK RENOP Liptovská Teplá, ktoré sa uskutoční 23. alebo 24. augusta.

Po pohárových povinnostiach čaká na „Ružu“ domáci duel proti majstrovskému Slovanu Bratislava (28. augusta) a augustový program ukončí v Michalovciach (31. augusta). Aj začiatok septembra budú mať Ružomberčania nabitý, pričom ich čakajú hneď dva domáce súboje.

Septembrový program otvoria Liptáci v nedeľu 4. septembra proti Trnave. Náročné obdobie ukončí „Ruža“ v sobotu 10. septembra, keď na vlastnom štadióne privíta v severoslovenskom derby MŠK Žilina. Následne čaká na Ružomberčanov zaslúžená pauza. Po prestávke odohrajú zverenci Petra Struhára najbližší ligový duel až 1. októbra, keď opätovne na domácom ihrisku nastúpia proti nováčikovi zo Skalice.