Ružomberské námestie spestrilo tradičné remeslo (fotoreportáž)

Foto: Jaroslav Moravčík
Počas piatkového dňa sa v centre mesta predstavili tridsiati remeselníci z dvoch regiónov. Návštevníkov vítali zruční majstri a majsterky z dolného Liptova a Poľska.

Miestna akčná skupina (MAS) Dolný Liptov zorganizovala už po tretíkrát prehliadku remeselných výrobkov, tentokrát zo Slovenska a Poľska. Pešia zóna sa naplnila stánkami, voňavými a chutnými výrobkami, šikovnými remeselníkmi či davom ľudí.

Neopakovateľné ľudové remeslo

Podujatie bolo vyvrcholením spoločného cezhraničného projektu Dva regióny, spoločné dedičstvo, v rámci ktorého MAS Dolný Liptov spolupracuje s poľským partnerom Stowarzyszenie LGD Ziemia Bielska, ktorý v Ružomberku predstavil svojich desať tradičných remeselníkov.

„Pri príprave sme kládli dôraz na to, aby sa výrobky neopakovali a výber bol naozaj pestrý. Okoloidúci mohli vidieť napríklad tvorkyňu krojov s tradičným liptovským motívom, drotára, keramikára, pernikára, medovnikára či výrobcu vlastnej kávy,“ ozrejmila Veronika Mikulková za organizátora MAS Dolný Liptov.

Remeselníci si podujatie pochvaľovali

Okrem menovaných remesiel svoje výrobky predviedla aj remeselníčka z Ružomberka Marianna, ktorá sa ručnej práci venuje už vyše 20 rokov. Z kvetov vyrába tradičné slovenské folklórne čelenky z Liptova. ,,Čelenky vyrábam podľa toho, aké mám kvety, podľa krojov alebo podľa starých fotografií. Liptov je najtypickejší svojimi krojmi, takže nápadov je veľa,“ pousmiala sa Marianna Murínová, ktorá sa chystá aj na ďalšie remeselné trhy organizované po celom Slovensku.

Marianna Murínová sa vo výrobe folklórnych čeleniek vyžíva. Foto: Patrícia Kurpašová

Spomedzi desiatich vybraných poľských remeselníkov sa predstavila aj Beata Lewicka so svojimi vyšívanými výrobkami a šperkami zo skla a kameňa. Vyšívaniu sa venuje už viac ako 35 rokov. Bežná práca na produktoch jej zaberie približne 8 hodín. ,,Je to prvýkrát, kedy som svoje výrobky mohla predstaviť v zahraničí. Teším sa, že je to práve v Ružomberku, pretože je tu naozaj veľa šikovných remeselníkov s krásnymi produktami,“ pochvaľovala si remeselníčka z Poľska.

Beata Lewicka z Poľska vyšíva odmalička. Foto: Patrícia Kurpašová

Tradičné remeslo priniesol do ružomberských ulíc aj drotár Róbert Hozák z Čadce, ktoré svoje výrobky tvorí spolu s otcom. Remeslu sa venuje od 18 rokov, už viac ako 25 rokov. Vyrobiť jednu drôtenú misku im trvá približne 5 hodín. ,,Produkty vyrábame z pozinkovaného drôtu, hotové výrobky sú pomedené a pochrómované,“ vysvetlil drotár Róbert, ktorého prácu môžete vidieť na viacerých slovenských remeselných trhoch.

Drotár Róbert začal ohýbať drôty už v 18 rokoch. Foto: Jaroslav Moravčík

,,Podujatie vo forme prezentácie ľudových remesiel je pre nás aj takým malým poďakovaním remeselníkom, ktorí sa rozhodli udržiavať naše tradície a rozvíjať svoj región práve takouto formou,“ priblížil Rastislav Horvát, predseda MAS Dolný Liptov.

Kultúrny program a nová publikácia

Okrem remeselníkov, okoloidúcich ľudí a smiechu detí sa námestie v Ružomberku naplnilo aj bohatým kultúrnym programom, ktoré otvorila Ľudová hudba Hravé struny. Počas prechádzky pomedzi stánky si návštevníci mohli vypočuť aj rôzne iné hudobné žánre v podaní viacerých umelcov, ako napríklad pesničkára Džukiho, ružomberského hudobníka a speváka Tomáša Mikulku či Spevácku skupinu Čriepky. Svojimi vystúpeniami program obohatila aj tanečná škola Dance Galaxy. Remeselné popoludnie zavŕšilo ružomberské jazzové zoskupenie RK Jazz Band.

Počas prehliadky tradičných remeselných výrobkov predstavili aj novú knihu s názvom Dvojnásobná sila krásy. Ide o obrazový a zmyslový katalóg, ktorý predstavuje spoločné poľsko-slovenské dedičstvo. „Čitateľ vďaka nemu spozná krásu dvoch krajov a zažije ju všetkými zmyslami: hmatom, zrakom, sluchom, čuchom a chuťou. Publikácia zahŕňa miestne architektonické skvosty, inšpiratívne podujatia a zaujímavé zvyky, ale aj aromatické jedlá a príklady miestnych nárečí,“ objasnil R. Horvát.

Fotogaléria:

Foto: Jaroslav Moravčík

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.