Ružomberskí folkloristi vynášali Murienu, piesňami privolávali jar (fotoreportáž)

Staroslovanskú bohyňu zimy odprevadilo niekoľko dievčat z Folklórneho súboru Liptov.

V piatok 26. marca popoludní sa v centre mesta aspoň na krátko a za dodržiavania protiepidemiologických opatrení objavili ružomberskí folkloristi. V sprievode huslí, so slamenou Murienou či úsmevom na rúškach prekvapili miestnych a do ružomberských ulíc priniesli trochu veselosti.

Lúčili sa so zimou

V sprievode dvoch muzikantov a vedúceho súboru Igora Littvu kráčali k Revúcej. Tam Murienu zapálili a podľa staroslovanského zvyku ju hodili do rieky.

„Je to staroslovanský zvyk, ktorý sa zachoval aj napriek pokusom, aby sa úplne vytratil. Vtedajší predstavitelia cirkvi chceli tento zvyk prekryť kresťanskými zvykmi, no bol taký silný, že sa mu podarilo pretrvať až doteraz,“ vysvetľuje pre naše noviny Igor Littva.

Kedysi bolo pálenie Murieny považované za jeden z najdôležitejších zvykov na začiatku roka. Voľakedy sa totiž ľudia živili prevažne roľníctvom. Ak si chceli zabezpečiť dobrú úrodu nielen pre seba, ale aj v rámci spoločenstva, tieto úkony považovali za nutné.

„Hovorí sa, že to boli aj živé obety. Obetovali ich Morene, aby prišla jar, odišla zima a aby bolo hojno,“ vysvetľuje Littva a staroslovanský zvyk prepája aj s aktuálnou situáciu.

„Topenie Murieny je akási očista, symbol zbavenia sa chorôb. Aj dievčatám som hovoril, že by sme tento rok mohli pokračovať s našim tradičným zvykom v centre mesta, aby sme aj túto chorobu, ktorá je s nami už rok, už nejako dali preč. Ktovie, možno aj takýto staroslovanský zvyk pomôže, aby pandémia konečne odplávala,“ hovorí vedúci súboru Igor Littva.

Podujatie bolo realizované s podporou Fondu na podporu umenia. 

Foto: Staroslovanský zvyk v podaní FS Liptov. Foto: Anna Zábojníková

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.