Ružomberský jarmok štartuje už v piatok, zahrá kapela Polemic aj Heľenine oči

Minuloročný Ružomberský jarmok. Foto: Jaroslav Moravčík

Na Námestí Andreja Hlinku bude rušno. Už tento piatok sa pred radnicou stretnú remeselníci so svojimi výrobkami či kuchári s chutným jedlom. Na pódiu sa vystriedajú známe hity kapely Polemic, Heľenine oči a zaspieva aj Lukáš Adamec.

Centrum mesta Ružomberok cez víkend ožije. Najväčšia ružomberská akcia štartuje v piatok 2. júna a pokračovať bude celú sobotu 3. júna na Námestí Andreja Hlinku. 35. ročník Ružomberského jarmoku začína v piatok o 15:30 hod.

,,Počas oboch dní bude na ružomberskom Námestí A. Hlinku k dispozícii 225 stánkov s jedlom, pitím, remeselnými výrobkami, produktami vlastnej výroby a iným jarmočným sortimentom. Aktuálne na ružomberskom Námestí A. Hlinku prebieha príprava hlavného pódia pred mestským úradom,” informoval hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík.

Interpreti zo Slovenska aj Českej republiky

Tohtoročný ružomberský jarmok bude hostiť viaceré známe mená. Piatkové popoludnie odštartujú žiaci Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Ľudovíta Fullu v Ružomberku v zoskupení s názvom Big Band ZUŠ Ľ. Fullu. O 17:30 hod. sa predstaví humorná východniarska kapela Drišľak, hneď po nej scénu vystrieda známa slovenská kapela Polemic, ktorá zahrá svoje najväčšie hity o 19:00 hod.

Následne v Ružomberku ožije Freddie Mercury! Český spevák Michael Kluch a jeho kapela Queenie dodá ružomberskému jarmoku koncertnú atmosféru hodnú jednej z najúspešnejších rockových kapiel v histórii. Hudobná skupina Queenie bola nominovaná na cenu Thálie, odohrala 1200 koncertov po celom svete a trikrát vypredala O2 Arénu v Čechách, čo značí, že o rockovú zábavu bude postarané.

Piatkový program ukončí prešovská hudobná skupina Heľenine oči.

Zabavia sa všetky vekové kategórie

Sobotňajší program začne o pól jedenástej dopoludnia a bude venovaný najmä deťom. Hneď v úvode sa odprezentujú dobrovoľní hasiči, najmenších poteší trnavská hudobná skupina MalinyJAM o 11:00 hod. a po hudobnej vsuvke sa odprezentujú viaceré školy so svojím programom.

,,Sobota 3. júna bude dopoludnia patriť deťom a ich sviatku – Medzinárodnému dňu detí. Okrem skvelých detských kapiel sa môžu naši najmenší tešiť na predstavenie Kocúr v čižmách Divadla Ofina, na tvorivé dielne, maľovanie na tvár, hry, aktivity a nafukovacie atrakcie,“ uvádza ružomberská radnica v príspevku na sociálnej sieti.

Deti popoludní zabaví detské činoherné predstavenie Na skok o 14:30 hod. či známe hudobné duo pre deti Paci Pac, ktoré svoje predstavenie štartuje o 15:30. hod.

Na ľudovú nôtu zahrá i zatancuje domáci Folklórny súbor Liptov o 16:30 hod., následne zaspievajú v šarišsko – abovskom nárečí hudobníci z úsmevno-zábavnej kapely Traky o 18:30. Večernú zábavu o 20:00 hod. rozprúdi slovenský spevák Lukáš Adamec, neskôr zaznie rocková nádielka od High Voltage: AC/DC Slovakia Tribute. Ružomberský jarmok ukončí taktiež rocková kapela Screen.

Rôznorodý sprievodný program

Prekvapením pre deti (aj dospelých) bude Planetárium Astro Show, ktorú môžete s deťmi navštíviť v sobotu od 16:30 do 18:30 hod. Nájdete tam široké spektrum programov zo sveta vesmíru a prírody.

Počas celého jarmoku budú prebiehať ukážky remesiel či ručne robených výrobkov od žiakov rôznych škôl, prichystané budú tvorivé dielne aj maľovanie na tvár. Na deti čakajú rôzne hry, aktivity aj nafukovacie atrakcie.

„Všetkých pozývame užiť si skvelú atmosféru Ružomberského jarmoku. Som veľmi rád, že sa nám opäť podarilo pripraviť bohatý program pre mladších i starších účastníkov. Tohoročnou novinkou je predlženie konania jarmoku, a to až do nočných hodín v sobotu 3. júna, čo vytvorilo priestor na ponúknutie ešte kvalitnejších a zaujímavejších interpretov. Verím, že návštevníci jarmoku túto novinku ocenia. Všetkým prajem príjemnú zábavu a tie najlepšie zážitky z Ružomberka!“ povedal primátor mesta Ľubomír Kubáň.

Pozor na vreckárov, mestská polícia posilní hliadky 

Ružomberská Mestská polícia počas konania jarmoku posilní hliadky, zvýši sa počet mestských policajtov, ktorí budú dohliadať na verejný poriadok.

,,Policajti upozorňujú, že akcie s veľkým počtom ľudí vytvárajú príležitosti pre vreckových zlodejov. V priestore pred hlavnou tribúnou a stánkami sa každoročne vytvárajú tlačenice – živná pôda pre činnosť vreckárov. Málokedy pracujú osamote, väčšinou ide o organizované skupiny. Mestská polícia preto radí, aby dámy nosili kabelky pred sebou, nie prevesené vzadu na ramene, páni by svoje peňaženky mali presunúť zo zadných vreciek nohavíc na bezpečnejšie miest,” upozornil Miškovčík s tým, že podozrivé by mohlo byť aj to, keď do vás niekto v dave náhodne vrazí, preto je potrebné skontrolovať si cennosti a doklady.

Každú krádež, i pokus o ňu, je potrebné hlásiť polícii.

Dopravné ombedzenia aj významní hostia

Mesto Ružomberok v súvislosti s konaním jarmoku upozorňuje motoristov, že úplne uzavrie cestnú dopravu na uliciach: Námestie A. Hlinku, Mariánska, Veľký Závoz, Malý Závoz a časť ulice Majere.

,,Doprava na týchto komunikáciách bude uzatvorená od štvrtku 1. júna od 6:00 hod. do nedele 4. júna do 15:00 hod. Na označenie oblasti uzávery bude použité prenosné dopravné značenie. V čase uzavretia miestnych komunikácií nebude možné parkovať motorové vozidlá v uzatvorenej zóne,” zdôrazňuje Miškovčík.

Mesto Ružomberok na najväčšiu akciu roka pozvalo množstvo hostí, napríklad delegácie z partnerských miest Hlučín, Děčín, Báčsky Petrovec, Kroměříž a Wisla.

,,Vo štvrtok 1. júna na Mestskom úrade v Ružomberku podpíšu vzájomnú Dohodu o partnerskej spolupráci medzi Ružomberkom a Wislou štatutári miest – Ľubomír Kubáň za Ružomberok a Tomasz Bujok, starosta poľskej Wisly. Partnerskú spoluprácu s Wislou schválilo ružomberské Mestské zastupiteľstvo počas májového rokovania,” a dodal, že dôvodom na uzatvorenie partnertstva je budovanie cezhraničnej spolupráce i vízií ďalšieho rozvoja, ako aj využívanie možností, ktoré ponúka nové programové obdobie Európskej únie. Donedávna mestu chýbal relevantný cezhraničný partner z územia Poľskej republiky.

Zdroj: TS Mesto Ružomberok

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.