Druhé kolo testovania v dolnom Liptove nebude

Aktualizované 28. januára o 10:46

V ružomberskom okrese počas prvého kola celoplošného skríningu odchytili viac ako 230 pozitívnych ľudí. Kompletné štatistiky ministerstvo zdravotníctva zverejní neskôr.

Prvé kolo skíningového testovania prebiehalo na Slovensku od 18. januára do 26. januára. Krajina sa po týchto dňoch mala rozdeliť na 36 lepších a 36 horších okresov, kde je epidemická situácia o čosi horšia.

Ružomberský okres, s pozitivitou na úrovni 0,76 percenta, sa umiestnil v lepšej polovici okresov. Od 18. do 25. januára v okrese urobili 29 771 antigénových testov, z ktorých pozitívny výsledok si odnieslo 230 ľudí. Kompletné štatistiky v jednotlivých okresoch, aj s utorkovými číslami, ministerstvo zdravotníctva zverejní cez víkend.

Mobilné odberové miesta počas prvého kola testovania urobili na Slovensku 2 949 017 antigénových testov, z toho odhalili celkovo 36 547 prípadov nákazy ochorenia Covid-19.

Mesto sa aj napriek odporúčaniam do druhého kola nezapojí

Okresy, ktoré sa dostali do lepšej polovice okresov by druhé kolo testovania organizovať nemali. Odporúčania premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího však znejú, aby sa opäť pretestovali aj okresy, kde je nákaza menej rozšírená.

Bolo by mimoriadne krátkozraké, ak by sa primátori miest v lepších okresoch tešili, že nemusia pripravovať ďalšie kolo plošného testovania, povedal premiér na stredajšej tlačovej konferencii po krízovom štábe.

Mesto Ružomberok aj napriek odporúčaniam premiéra Matoviča a ministerstva zdravotníctva neplánuje cez víkend organizovať druhé kolo plošného skríningového testovania.

„Mesto nezamýšľa otvoriť odberné miesta, ako tomu bolo počas prvého kola testovania,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo s tým, že počas týždňa bude fungovať päť stálych odberných miest a ktokoľvek so záujmom sa dať otestovať, môže tak urobiť.

Podľa Matoviča bude lepšie, ak sa do testovania zapoja aj mestá a obce z lepších okresov. Od 8. februára majú jednotlivé okresy postupne prejsť na covid-automat, ktorý bude podľa čísel nakazených a rôznych ďalších faktorov určovať stav obmedzení v danom okrese.

Titulná fotografia – mapa okresov rozdelených do lepšej a horšej polovice. Zdroj – Úrad vlády SR

 

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.