Ružomberský šach oslavuje nečakanú storočnicu

Víkendovými Majstrovstvami Slovenska v rapid šachu mládeže začal šachový festival ChessFest 2019.

Vlani v lete si ružomberskí šachisti nechali spracovať klubovú históriu a zistenie z nej bolo prekvapujúce. Klub je o tri roky starší, ako si doposiaľ mysleli.

Šachový festival ako oslava storočnice

„Nevznikli sme v roku 1922, ako sme si doteraz mysleli, ale už v roku 1919. Pán Mudroň, ktorý sa veľmi aktívne venuje histórii šachu nám poslal všetky kroniky a zmienky, že Šachový klub v Ružomberku patril k prvým siedmym na Slovensku. V tom období mal tridsať členov,“ opisuje prekvapivé zistenie spred trištvrte roka predseda Šachového klubu v Ružomberku Marek Zelnický.

Práve toto zistenie stálo za tohtoročným bohatým programom šachového festivalu s oficiálnym, anglickým názvom ChessFest 2019.

V Ružomberku sa uskutoční ďalší medzinárodný šachový festival

„Povedali sme si, že sto rokov sa patrí patrične osláviť a pripravili sme až deväť veľkých podujatí, ktoré sa snažíme urobiť v Ružomberku čo najlepšie. Vyhoveli nám aj jednotlivé šachové federácie, ktoré preložili niektoré turnaje plánované pre Ružomberok na rok 2022 už na tento rok,“ naznačuje Zelnický zámery i kus zákulisnej práce stojacej za ChessFestom.

Sústredie počas šachového zápasu na ChessFeste. Foto – Marek Hasák.

Majstrovstvá Slovenska v rapid šachu mládeže

Prvým zo série aj medzinárodných podujatí bolo domáce – Majstrovstvá Slovenska v rapid šachu mládeže. Cez víkend prišlo do Koniarne viac ako 350 šachistov z 50 slovenských šachových klubov.

„Vlani ich bolo na šampionáte v Topoľčanoch 250. My sme dúfali v 300, ale prihlásilo sa 365 šachistov. Zrejme neprídu úplne všetci, ale stále to je ďaleko viac, ako sme dúfali. Tešíme sa, veď to všetko robíme najmä pre tie deti. Ale mali sme aj čo robiť, aby sme pre nich zabezpečili všetko, čo treba,“ vravel o organizačných rekordoch a z toho vyplývajúcich radostiach i starostiach ešte počas víkendu Zelnický.

Z liptovských klubov sa v Koniarni predstavili tri: Liptovská šachová škola, Liptovská Teplá a domáci Šachový klub Ružomberok. Svoje mládežnícke talenty nenasadili len do súťaží družstiev, ale aj do individuálnych kategórii dievčat a chlapcov.

„Keď skončil Bohuš Murín a ďalší tréneri so starostlivosťou o mládež, mali sme veľké problémy. Pred tromi či štyrmi rokmi sa nám podarilo personálne klub posilniť a urobili sme akýsi reštart klubu aj pri práci s mládežou. Dnes je tu niekoľko detí, ktoré, trúfam si povedať, majú na to, aby hrali na prvých šachovniciach,“ priblížil Zelnický aktuálnu situáciu v ružomberskom klube, kde evidujú 50 aktívnych mládežníckych šachistov.

Najlepší individuálny výsledok z Liptákov dosiahla na domácom šampionáte Simona Koreňová z Liptovskej šachovej školy, ktorá sa v kategórii dievčat do 16 rokov stala majsterkou Slovenska. V mladších žiakoch získal A-tím Liptovskej šachovej školy 4. miesto.

Kompletné výsledky MSR mládeže v rapid šachu nájdete tu.

Hlavný program ešte len príde

Víkend bol iba začiatok. Hlavný program Chessfestu 2019 nás ešte len čaká. Na prelome júna a júla budeme v Ružomberku vidieť Majstrovstvá Slovenska mužov a žien, ktoré budú u nás vôbec po prvý raz. Ich súčasťou bude aj tradičný turnaj Ružomberok Open.

„Takou najemotívnejšou súťažou bývajú Majstrovstvá sveta telesne postihnutých, ktoré sa nám len druhýkrát podarilo dostať do Ružomberka. Bude to veľmi pekná akcia, kde budú súťažiaci z trinástich krajín sveta,“ pozýva na z hľadiska prestíže vrcholné podujatie ChessFestu Marek Zelnický.

Špeciálny bude aj hosť. Do Ružomberka príde jeden z TOP šachistov, Arménec narodený v Gruzínsku, Sergej Movsesjan, ktorý v rámci simultánnych partií odohrá až sto zápasov.

ChessFest 2019. Autor fotky – Marek Hasák.

Zdroj fotografií – facebook.com/skruzomberok, Autor – Marek Hasák

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.