Samosprávy žiadajú prehodnotiť manažment medveďa hnedého

Na snímke viceprimátor mesta Ružomberok Róbert Kolár počas tlačovej konferencie Združenia miest a obcí Slovenska na tému Žiadame o prehodnotenie manažmentu medveďa hnedého v Bratislave 19. júla 2023
Združenie miest a obcí Slovenska vyzýva rezort životného prostredia k prehodnoteniu manažmentu medveďa hnedého na území Slovenska. Ministerstvo žiada, aby podniklo kroky, ktoré zabránia útokom na ľudí.

Pred Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR v Bratislave sa v stredu 19. júla uskutočnila tlačová beseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na tému Žiadame o prehodnotenie manažmentu medveďa hnedého na území Slovenska. Na brífingu vystúpil aj viceprimátor mesta Ružomberok Róber Kolár.

ZMOS v nadväznosti na obdržané podnety od členských miest a obcí k problematike týkajúcej sa množiacich sa prípadov stretov človeka a medveďa hnedého a to nielen v extravilánoch, ale najmä v zastavaných územiach miest a obcí vyzýva rezort životného prostredia k prehodnoteniu manažmentu medveďa hnedého na území Slovenska.

Na tlačovej besede vystúpili prvý podpredseda ZMOS a starosta obce Ratkovce Martina Červenku (TTSK), predseda Sekcie lesného a vodného hospodárstva Rady ZMOS a primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda (ŽSK), starosta obce Očová Rudola Huliaka (BBSK) a viceprimátora mesta Ružomberok Róbert Kolár.

 

V Ružomberku už eliminovali dvoch problémových medveďov

„Takmer denne riešime problémy s výskytom medveďa hnedého v blízkosti ľudských obydlí v Ružomberku. Viacero medveďov navštevuje náš mestský cintorín, problémy s medveďom sú hlásené aj z mestskej časti Biely Potok i z turisticky obľúbeného Hrabova či Vlkolínca,“ uviedol na úvod Kolár.

Zástupca primátora mesta Ružomberok detailne opísal situáciu s medveďmi v meste, ako aj krokmi, ktoré urobila samospráva v spolupráci so Zásahovým tímom pre medveďa hnedého „Západ“, ktorý zriadila Štátna ochrana prírody (ŠOP).

„Zásahový tím už eliminoval dvoch problémových jedincov na cintoríne, no podľa posledných informácií sa tam pohybujú ďalšie tri kusy. Ďalší jedinec bol zaznamenaný v Bielom Potoku, iný medveď v uplynulé dni zničil miestnemu chovateľovi včelíny riadne ochránené elektrickým oplôtkom,“ doplnil zástupca primátora mesta.

„Rozhodnutie o odchyte a eutanázii bolo v prípade Ružomberka pomerne rýchle, eliminácia dvoch medveďov však situáciu vyrieši len čiastočne, zvyšné synantropné medvede to asi ťažko odradí, ba dokonca možno sa neskôr presunú do blízkych záhrad,“ varoval Kolár. Dodal, že je len otázkou času, kedy môže dôjsť k stretu medveďa s človekom.

R. Kolár: Nad ochranou medveďa by mala byť ochrana života ľudí

Dolný Liptov je známy región cestovného ruchu. „Ročne nás navštívia tisícky turistov, ktorí k nám chodia za odpočinkom a relaxom. Nachádzajú ich práve v našej prírode a horách. Letná sezóna začala a my registrujeme prvé negatívne dôsledky v ekonomike a cestovnom ruchu, ktoré prináša ohrozenie medveďom,“ upozornil viceprimátor.

„Ľudia sa menej pohybujú po horách, boja sa vyjsť do blízkeho okolia Ružomberka, školy a centrá voľného času zrušili plánované výlety v Ružomberku. Smerujeme k tomu, že mesto Ružomberok bude mať prívlastok mesta s množstvom medveďov, mesta, kde je nebezpečné sa pohybovať po horách,“ povedal Kolár.

„Uvedomujeme si hranice, ktoré stanovuje európsky legislatívny priestor v ochrane medveďa hnedého, no nad všeobecnou ochranou medveďa by mala byť ochrana života ľudí. Ľudia sú bezradní, cítia sa ohrození a mesto denne prijíma sťažnosti na aktuálnu situáciu,“ poukázal zástupca primátora mesta Ružomberok. Podľa neho sú ale možnosti samospráv pri riešení tohto akútneho problému značne limitované.

Vystúpenie zástupcu mesta Ružomberok, viceprimátora Kolára: 

Ružomberok sa chce obrátiť aj na Európsku úniu

„Nemôžeme a ani sa nechceme donekonečna vyhovárať na Európsku úniu. Prečo je možné problematický výskyt medveďa v iných krajinách riešiť a na Slovensku to nejde? Vie Európsky parlament o našich problémoch? Ak nepomôže táto aktivita, ďalšou iniciatívou, ktorú mesto Ružomberok podnikne v tomto smere, bude list na kompetentné inštitúcie Európskej únie s naliehavou žiadosťou, aby pomohli s konkrétnym riešením,“ navrhol Kolár.

Podľa neho situácia dospela do štádia, že namiesto premyslenej a štátom riadenej a kontrolovanej regulácie, ktorá by brala do úvahy aj vekovú a pohlavnú štruktúru odstrelu, sme svedkami úplného prepadu kvality genofondu, ktorý smeruje k degenerácii celej populácie medveďa hnedého na Slovensku. „Namiesto jej rozumného manažovania sme sa vydali neprebádanou cestou s argumentom, že príroda si poradí sama, avšak už teraz vidíme, že sa nám tento prístup vymkol spod kontroly,“ zdôraznil ružomberský viceprimátor.

„Bezhlavou a fanatickou ochranou medveďa sa totiž situácia s premnožením medveďov v niektorých regiónoch, vrátane nášho, úplne vymkla spod kontroly. V tomto štádiu je už regulácia početnosti nutná, nežijeme predsa na Aljaške, ale v urbanizovanej a husto osídlenej krajine,“ apeloval Kolár, ktorý sa prihovára nie za úplnú plošnú reguláciu, ale za uprednostnenie zásahov v najproblematickejších oblastiach Slovenska (Podpoľanie, Liptov, Turiec, okolie Prievidze…).

ZMOS: Ďalší zásahový tím pre medveďa je plytvanie financiami

Zriadenie ďalšieho zásahového tímu pre medveďa hnedého je zbytočné plytvanie verejnými financiami. Na Slovensku je niekoľko poľovníckych združení, ktoré sú pripravené pomôcť vyriešiť problém medveďa. Na tlačovej konferencii (19. 7.) v to uviedol predseda sekcie lesného a vodného hospodárstva Rady ZMOS a primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda. ZMOS tvrdí, že chce medveďa chrániť.

„Po piatich rokoch a vyčerpaní 15 miliónov eur vidíme, že tá ochrana medveďa a manažment nie je dosť dobrý. Krátkodobé návrhy na riešenie, ako posilnenie zásahového tímu, považujeme za nie šťastné. Myslíme si, že tradičný spôsob, ktorý tu bol do roku 2018, by po vylepšení mohol byť nástrojom na to, ako budeme regulovať a súčasne mať zdravú silnú populáciu medveďa,” povedal Milan Ovseník, predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.

Hovorca ministerstva životného prostredia (MŽP) Tomáš Ferenčák reagoval, že zásahové tímy majú zo zákona možnosť regulovať problémové medvede. Aktuálne sú na Slovensku tri takéto tímy a v Tatranskom národnom parku sa má zriadiť štvrtý. Podľa hovorcu sú tam na to odborné kapacity. „Samozrejme, hranice pôsobnosti zásahového tímu budú nastavené tak, aby fungoval čo najefektívnejšie,” podotkol. Za “domácu úlohu” považuje zvýšiť akcieschopnosť tímu.

Zapojiť do problematiky medveďov obce, farmárov aj lesníkov

Mihalda vyzval Ministerstvo životného prostredia SR, aby podniklo kroky, ktoré zabránia útokom na ľudí. Taktiež chce, aby boli samosprávy prizvané k riešeniu situácie. „My sme tí, ktorí vieme o problematike najviac. Máme to zažité a vieme byť prínosom, ako túto problematiku riešiť,” poznamenal.

Ovseník zároveň nepovažuje za šťastné nasadiť na trasovanie medveďov policajtov. Navrhuje, aby envirorezort zapojil do manažmentu ochrany medveďa aktívnych ľudí starajúcich sa o krajinu, čiže obce, farmárov, lesníkov či včelárov. Kritizoval tiež míňanie eurofondov na situáciu s medveďom.

Ministerstvo podľa Ferenčáka obnovilo pracovnú skupinu k medveďovi, kde sú zastúpení poľnohospodári, lesníci, poľovníci, ochranári a samosprávy. V súvislosti s medveďom netreba zanedbať preventívne opatrenia, riešiť pestovanie druhu plodín atraktívnych pre medveďa. „Medveď nemá dôvod chodiť k ľuďom, hľadá dostupnú potravu. Prevencia je jedna z ciest, ako znížiť počet stretov. Sú príklady zo zahraničia, keď sa nedá povedať, že veľkosť populácie priamo súvisí s počtom stretov či útokov medveďa,” povedal Ferenčák.

Celý záznam tlačovej besedy ZMOS si môžete pozrieť TU:

ŠOP: Na Slovensku je odhadom maximálne 1275 jedincov medveďa hnedého

Na Slovensku je odhadom maximálne 1275 jedincov medveďa hnedého. Najväčšia populácia je evidovaná v Chránenej krajinnej oblasti Poľana, kde má byť 278 jedincov. Vyplýva to zo štúdie zameranej na odhad početnosti medveďa hnedého na Slovensku, ktorú zverejnila Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR. TASR o tom informovali (18. 7.) z oddelenia komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Vedci z Univerzity Karlovej a Českej poľnohospodárskej univerzity odhadujú veľkosť populácie tejto šelmy na 1056, v intervale 1012 až 1275 jedincov, priblížil envirorezort. Hustota populácie bola podľa neho stanovená na desať jedincov na 100 štvorcových kilometrov.

„Napriek tomu, že k zásadnému nárastu celkového počtu medveďov na Slovensku podľa výsledkov štúdie nedošlo, ministerstvo rozumie obávam verejnosti zo stretu s medveďom,” podotkol rezort. Podľa MŽP je nevyhnutné pristúpiť ku krajnému riešeniu a predísť incidentom.

Pozn. redakcie: Róbert Kolár je konateľom spoločnosti R PRESS, ktorá prevádzkuje webový portál rkmagazin.sk

Zdroj: Mesto Ružomberok, teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.