Schody pred hotelom Kultúra zbúrajú 

Hotel čaká rekonštrukcia. V rámci nej zbúrajú nevyužívané točité schodisko vedúce na terasu. Počas opráv mesto zrekonštruuje priľahlú dlažbu na Mostovej ulici. Opravia aj rozsypané schodisko pred kinom. 

V centre mestá sú už dlhých štrnásť rokov neprehliadnuteľným architektonickým prvkom. Využívajú sa však len sporadicky, a tak ich čoskoro zbúrajú. Schody vedúce z ulice na terasu hotela Kultúra zmiznú najneskôr v lete. 

Súčasť väčšej rekonštrukcie 

„Schodisko pred hotelom nie je dlhodobo používané a aj podľa nášho názoru kazí vzhľad celého okolia. Preto sme dali súhlas na jeho odstránenie,” potvrdila Ružomberskému magazínu riaditeľka hotela Kultúra Alena Balková. 

Nebude to však jediná zmena, ktorá hotel v najbližších mesiacoch čaká. „Všetky priestory na prízemí budú zrekonštruované, klimatizované a vybavené novým zariadením. Príde k zmenám v časti recepcie, hotelovej kaviarne, reštaurácie a terasy, kde chceme priestor viac otvoriť,” opisuje pripravované úpravy Balková. 

Hotel pokračuje v rekonštrukcii spoločenských priestorov, ktorá prebehla pred dvomi rokmi. Teraz sa okrem prízemia a suterénu, kde vybudujú wellness centrum, zamerajú čiastočne aj na hotelové izby. 

„Súčasťou rekonštrukcie je aj prestavba kúpeľní vo všetkých hotelových izbách, preto bude hotel, vrátane reštaurácie, od začiatku júla do konca augusta zatvorený,” spresňuje Balková a dodáva: „celá rekonštrukcia smeruje k tomu, aby sme hotelu vrátili vzhľad a atmosféru z dávnej minulosti, samozrejme, s prispôsobením sa dnešnej dobe.” 

Súčasnú podobu má hotel od roku 2004, kedy dokončili jeho rozsiahlu rekonštrukciu, vrátane vybudovania schodiska, podľa architektonického návrhu Igora Maťaťu.

Rozpadnutá dlažba na pešej zóne pred hotelom Kultúra. Foto – autor

Vymenia aj rozpadnutú dlažbu pred hotelom 

Búranie schodov pred hotelom koordinujú s mestom Ružomberok. To chce vymeniť rozpadnutú dlažbu v časti Mostovej ulice, práve pred Kultúrou. Urobia to preto naraz. 

„Akcia je pripravená, treba nám urobiť verejné obstarávanie a môžeme realizovať. Tieto práce treba zosúladiť, a v krátkej dobe sa môžu realizovať. Hlavným problémom je realizácia nášho aj ich diela, pretože je v úplnom centre mesta a treba dať dôraz na bezpečnosť,” vysvetľuje spoločné zámery Pavol Dobrodej, vedúci Oddelenia investícií na Mestskom úrade v Ružomberku. 

Dobrodej realizáciu akcie odhaduje v priebehu mesiaca. Balková hovorí, že schody zbúrajú pravdepodobne do leta. 

Poškodené schody pred kaviarňou hotela a kinom Kultúra. Foto – Marián Mydlo

Opravia aj ďalšie schody. Nevieme však kto 

Dvaja čitatelia nám poslali fotografie rozpadnutých schodov v pešej zóne na Bernolákovej ulici. Vedú z ulice ku kaviarni hotela a kinu Kultúra, ktoré prevádzkuje Kultúrny dom Andreja Hlinku (KDAH).  

Sú to možno maličkosti oproti „tankodromu” pri tržnici (čakám, kedy tam začnú ostré streľby), ale aj to zrejme vypovedá o vzťahu kompetentných k nášmu mestu,” pridal svoj postreh jeden z čitateľov Vladimír Remeň. 

Poškodené schody tiež opravia. Foto – Marián Mydlo

Schodisko je špecifické. V minulosti ho viackrát opravoval Kultúrny dom. Vlastníkom je však hotel, pozemok patrí mestu. Pýtali sme sa preto, či vôbec a kto ho opraví. Dozvedeli sme sa len, že ho určite opravia. 

„Vieme o tých schodoch už dlhodobo. Väčšina schodiska je majetkom hotela Kultúra, takže je to mimo investícií a údržby mesta. … Schody sa opravia popri prácach na novej dlažbe a búraní schodiska pred hotelom. Túto opravu nebude financovať mesto,” vysvetlil Pavol Dobrodej z mestského úradu. 

„Oprava schodov na terasy medzi hotelom a Kultúrnym domom bude uskutočnená počas rekonštrukcie dlažby a búrania schodiska,” potvrdila riaditeľka hotela Alena Balková. Či túto opravu bude realizovať a financovať hotel však nepotvrdila. 

KDAH na otázky k uvedenému schodisku nereagoval. 

Titulná fotografia – schody pred hotelom Kultúra, ktoré čoskoro zbúrajú. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.