Senzácia v Koniarni! Košičanky majú po fantastickom obrate mečbal

Ružomberské basketbalistky prehrali s Košicami o bod. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v sobotu 15. apríla v úvodnom zápase o 3. miesto v rámci vyraďovacej časti Niké extraligy žien s Young Angels Košice 65:66. Košičanky sa ujali vedenia v sérii 1:0 a už v stredu môžu oslavovať zisk bronzových medailí.

Zverenkyne Juraja Suju začali púť v play-off vo štvrťfinále proti Popradu, ktorý zdolali 2:0 na zápasy. V semifinále Ružomberčanky nestačili na ambicióznu Sláviu Banská Bystrica, ktorej podľahli 0:3 na zápasy.

Košičanky vo štvrťfinále vyzvali Šamorín, ktorý porazili 2:0 na zápasy. V semifinále nastúpili východniarky proti majstrovským Piešťanským Čajkám, s ktorými prehrali 0:3 na zápasy. Po semifinálových porážkach tak obe družstvá čakal súboj o bronz, pričom miernym favoritom tejto série sú Liptáčky.

Vyrovnaný úvod zápasu

Prvá štvrtina bola nesmierne vyrovnaná. Lepší vstup do nej mali Košičanky, ktoré sa ujali vedenia 0:3. Ružomberčanky však vzápätí otočili stav vo svoj prospech (4:3). Následne sa hra prelínala zo strany na stranu a obe družstvá sa naháňali v zmene skóre. Štyri minúty pred koncom úvodnej periódy viedli Liptáčky len o dva body (11:9).

Ružomberčanky si nepatrný náskok udržiavali aj v ďalších minútach. Od stavu 13:11 ale zaznamenali „anjelky“ 4 body v rade a napokon úvodnú 10-minútovku vyhrali v pomere 15:13.

Nedostatočný výkon vicemajstra

Hneď na začiatku druhej štvrtiny Košičanky mierne navýšili svoje vedenie na 13:17. Ružomberčanky však na hodenú rukavicu zareagovali najlepšie ako mohli a 5-timi bodmi v rade obrátili stav vo svoj prospech (18:17). „Anjelky“ to však nezastavilo v rozkvete a 6-bodovou šnúrou odskočili súperovi na 5 bodov (18:23).

Liptáčky v tejto časti zápasu len márne doťahovali manko Košíc, ktoré zakrátko viedli už o 7 bodov (20:27). Ružomberčanky napokon v závere prvého polčasu nepatrne skresali manko na súpera, no po úvodnom dejstve prehrávali 27:31. Je potrebné však dodať, že zverenkyne Juraja Suju sa v prvom polčase neprezentovali optimálnym výkonom.

Ružomberský uragán v tretej štvrtine

Do tretej periódy prišli Ružomberčanky ako vymenené. Od stavu 29:33 zaznamenali Liptáčky úžasnú 15-bodovú šnúru a razom boli na koni – 44:33. „Anjelky“ v tejto časti hry nedali kôš viac ako 4 minúty.

Liptáčky aj v ďalších minútach pokračovali vo výbornom výkone a 26 sekúnd pred koncom tretej štvrtiny vyhrávali už o 16 bodov (55:39). Po tretej perióde viedli zverenkyne Juraja Suju 55:40 a pred poslednou 10-minútovkou mali všetko vo svojich rukách.

Ružomberčanky spackali záverečnú štvrtinu

Posledná perióda bola v podaní Ružomberka úplným opakom tej predchádzajúcej. Napriek tomu však Liptáčky 6 minút pred koncom duelu viedli naďalej o pohodlných 12 bodov (59:47). Košičanky však každou minútou začali znižovať manko na súpera a tri minúty pred záverečným klaksónom prehrávali už len o 4 body (59:55).

Vzápätí sa však v priebehu 13 sekúnd dvakrát presadila Soňa Svetlíková a náskok „Ruže“ bol na úrovni 8 bodov – 63:55. V tomto momente to vyzeralo tak, že Liptáčky ušli hrobárovi z lopaty a že si svoj náskok postrážia. Opak bol však pravdou…

Liptáčky mali všetko vo svojich rukách

Košičanky v rozpätí jednej minúty dali 7 bodov a náskok Ružomberka sa „scvrkol“ na rozdiel jedného bodu – 63:62. Deväť sekúnd pred koncom stretnutia premenila veľmi dôležitú dvojku kapitánka „Ruže“ Alexandra Buknová (65:62) a v tejto chvíli by už azda len málokto povedal, že zápas vyhrajú Košice.

Sedem sekúnd pred záverečným klaksónom ale dostali „anjelky“ po piatom faule Martiny Dovčíkovej možno hádzať tri trestné hody. Američanka Deijah Blanksová, ktorá ich v stretnutí premieňala s obrovskou presnosťou, ale bola úspešná len v jednom prípade (65:63).

Ako Ružomberok prehral vyhratý duel…

Košičanky však získali päť sekúnd pred koncom zápasu loptu a v poslednej sekunde šokovala celú Koniareň americká legionárka Deijah Blanksová, ktorá súbežne so záverečným klaksónom zaznamenala úspešnú trojku – 65:66. Na košickej lavičke vypukla obrovská radosť, zatiaľ čo domáce hráčky boli mimoriadne sklamané, keďže prehrali vyhraté stretnutie.

MBK Ružomberok tak podľahol v úvodnom zápase o 3. miesto Young Angels Košice 65:66 a v stredu musí v metropole východu bezpodmienečne vyhrať, ak chce naďalej pomýšľať na zisk bronzových medailí.

Blanksová verzus Ružomberok 1:0

Najlepšou strelkyňou duelu bola americká legionárka Košíc Deijah Blanksová, ktorá svoj neuveriteľný výkon zavŕšila fantastickými 37 bodmi (!), pričom domáce hráčky si s ňou celý zápas nevedeli poradiť. Krok s ňou držala jedine Diana Mikovčáková, autorka 14 bodov.

Ružomberčanky bodovo potiahla hlavne Soňa Svetlíková, ktorá zaznamenala 20 bodov. Dobre jej sekundovala kapitánka Alexandra Buknová, ktorá zaťažila konto súpera 16 bodmi. Trojicu najúspešnejších hráčok v oranžovom drese uzatvorila Andrea Andělová, ktorá si pripísala 12 bodov.

Košická bojovnosť sa vyplatila

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja po spackanom závere stretnutia len ťažko hľadal slová: „Druhá prehra po sebe v domácom prostredí, navyše podobným spôsobom. Táto je však ešte ťažšia, pretože sme dostali rozhodujúci kôš spolu s klaksónom a nemali sme šancu na odpoveď. Nezačali sme dobre, v prvom polčase sme ukázali veľkú nekvalitu. Stálo nás to potom veľa energie. Tretia štvrtina bola výborná, vyhrali sme ju 28:9 a začali sme behať a brániť. Poslednú desaťminútovku sme však prehrali 10:26. Nedokázali sme však zastaviť Blanksovú…“

Kormidelník Young Angels Košice Radko Dvorščák bol hrdý na svoje družstvo, ktoré bojovalo do konca zápasu napriek nepriaznivému stavu. „Hrali sme do konca s energiou. Možno so šťastím, ale tak to asi malo byť. Tešíme sa z víťazstva, ktoré si odnášame z palubovky súpera. Dôležité je, že sme nezvesili hlavy, aj keď sme prehrávali. Pre mňa ako trénera je dôležité, že sme bojovali a boli v hre až do konca. Tretiu štvrtinu sme nemali dobrú, hrali sme nekolektívne, čo ma mrzí. Šťastie však ku športu patrí a aj preto sme tento duel vyhrali.“

Ružomberok musí v Košiciach vyhrať

Druhý duel, v ktorom už môžeme spoznať víťaza tejto série, sa uskutoční v stredu 19. apríla 18:30 h v metropole východu. Ak v ňom Košičanky uspejú, tak získajú bronzové medaily. Prípadný tretí zápas, ktorý bude mať prívlastok rozhodujúci, je na programe v sobotu 22. apríla o 17:00 h v Koniarni. Séria o 3. miesto sa hrá na dve víťazné stretnutia.

V súboji o 5. miesto podľa očakávania triumfoval Šamorín, ktorý zdolal nováčika CBK Košice 2:0 na zápasy. V boji o 7. miesto rovnakým výsledkom vyhrala BK ŠK UMB Banská Bystrica nad Popradom. Basketbalistky spod Tatier tak čaká baráž o udržanie sa v Extralige.

V úvodnom finálovom zápase boli úspešnejšie Piešťanské Čajky, ktoré porazili Sláviu Banská Bystrica 75:51. Druhé stretnutie je na programe v stredu 19. apríla pod Urpínom. Finálová séria sa hrá na tri víťazné duely. Víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. apríla. Minuloročný titul obhajujú Piešťany, ktoré vo finále zdolali MBK Ružomberok 3:1 na zápasy.

Niké extraliga žien – 1. zápas o 3. miesto:

MBK Ružomberok – Young Angels Košice 65:66 (27:31)

(stav série – 0:1)

Body za MBK Ružomberok:  Svetlíková 20, Buknová 16, Andělová 12, Urbanová 8, Dovčíková 5, Jarošová 2. – Young Angels Košice: Blanksová 37, Mikovčáková 14, Kristlová 6, Dulovičová a Plavnická po 3, Bohušová 2, Rebejová 1. Trojky: 5 – 2. Diváci: 700. Úspešnosť streľby: 34 % – 40 %.TH: 13/8 – 20/14. Rozhodovali: Tomašovič, Bara, Cibulka. Štvrtiny: 13:15, 14:16, 28:9, 10:26.