Situáciu na cintorínoch vo Vlkolínci a Bielom Potoku skúma zásahový tím pre medveďa hnedého

Štátni ochranári dostali oznámenie o škodách v mestskej časti Biely Potok a podhorskej osade Vlkolínec v pondelok (19. júna) dopoludnia.

Zásahový tím pre medveďa hnedého preveruje situáciu na ďalších cintorínoch v Ružomberku. Obyvatelia spozorovali medveďa aj v mestskej časti Biely Potok a v podhorskej osade Vlkolínec. Oznámenie o škodách dostali v pondelok 19. júna dopoludnia. Pre TASR to potvrdila manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková s tým, že informácie o stave v lokalitách budú k dispozícii až v poobedných hodinách po dôslednej obhliadke lokality.

Medvede vyčíňajú aj na cintoríne vo Vlkolínci a Bielom Potoku

Bocková zároveň uviedla, že na ružomberskom cintoríne bude naďalej pokračovať odchyt problémového medveďa. „Odchytové zariadenie spustia v utorok (20. júna). Zásahový tím predpokladá, že do konca týždňa bude problémový jedinec odchytený a následne vylúčený z populácie formou eutanázie,” priblížila.

AKTUÁLNE: Chytili jedného medveďa z ružomberského cintorína

Medvede navštívili aj ďalšie cintoríny na Slovensku

Sviečky lákajú medvede aj na cintoríne v Tajove pri Banskej Bystrici. Po plašení členmi zásahového tímu sa medvede podľa komunikačnej manažérky už nevrátili. „Ružomberok teda nie je prvý prípad, kde zásahový tím riešil problém škôd spôsobených medveďom na cintoríne. V minulosti sa podobný prípad vyskytol na cintoríne v Tatranskej Lomnici. Situácia sa upokojila po kombinácii metódy plašenia s inštaláciou elektrického ohradníka,” podotkla.

Medvede láka na cintorín prímes bravčového a hovädzieho loja v sviečkach. Štátni ochranári predpokladajú, že zásahový tím rýchlou reakciou v lokalitách situáciu vyrieši použitím metódy plašenia v kombinácii s preventívnymi opatreniami.

Podľa TASR v okrese Ružomberok ŠOP eviduje hlásený výskyt medveďov priamo v Ružomberku – v mestskej časti Satelity a v záhradkárskej oblasti Janova. Okrem toho sa medvede pohybujú aj v obciach Ľubochňa a Stankovany (miestna časť Rojkov).

Zdroj: teraz.sk

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.