AKTUÁLNE: Chytili jedného medveďa z ružomberského cintorína

Pri odchyte asistovali aj štátni policajti. Foto: FB/Polícia SR - Žilinský kraj
Štvorročný medveď vážil 107 kilogramov. Veterinár ho po odchyte usmrtil. Ochranári zistili v areáli mestského cintorína pohyb najmenej štyroch medveďov.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v noci na stredu 14. júna na cintoríne v Ružomberku odchytil a následne za asistencie veterinára usmrtil jedinca medveďa hnedého. Informovalo o tom mesto na sociálnej sieti.

,,Išlo o štvorročného samca s hmotnosťou 107 kilogramov. Za asistencie veterinára bol následne eutanázovaný,” uvádza ružomberská radnica v príspevku na sociálnej sieti.

Pri odchyte asistovali aj štátni policajti.

Nasledujúce dva týždne budú odchytávať problémových medveďov

Usmrtenie medveďa potvrdili ochranári, telo odovzdali poľovníkom

Odchyt jedinca medveďa hnedého, ktorý dlhodobo spôsoboval škody na mestskom cintoríne, ako i jeho usmrtenie potvrdila pre TASR i manažérka pre komunikáciu ŠOP SR Kristína Bocková. Telo päťročného medveďa podľa nej odovzdali užívateľovi Poľovného revíru Smrekovica.

Ochranári zistili v areáli mestského cintorína pohyb najmenej štyroch medveďov. Lákať ich tam má pravdepodobne prímes bravčového alebo hovädzieho loja vo sviečkach. Mesto koncom minulého týždňa informovalo, že medvede na cintoríne a okolí chce zásahový tím nasledujúce dva týždne postupne odchytávať a usmrtiť.

Medvede na plašenie nereagovali, nejavili známky plachosti

Aj napriek použitiu rôznych foriem averznej terapie vo forme plašenia svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi či pyrotechnikou medvede nereagovali a pri stretnutí s človekom nejavili známky plachosti,” doplnila Bocková.

Prípadný odchyt týchto jedincov a ich umiestnenie do odchovného zariadenia nie je podľa nej vhodné, nakoľko sú navyknuté na voľný život v prírode a nie je možná ich adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí.

Cintorín, ktorý bol doposiaľ prístupný nepretržite, je od 19.00 h do 8.00 h pre verejnosť uzatvorený. Radnica vyzvala obyvateľov, aby tam až do odvolania nezapaľovali sviece.

Zdroj: FB/Mesto Ružomberok, Polícia SR – Žilinský kraj, teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.