Slovan Bratislava zmietli. Piešťany im stačí poraziť

Basketbalistky skončili základnú časť extraligy výrazným víťazstvom nad posledným Slovanom Bratislava. Úspešne predstavili americké akvizície a chystajú sa na finálový turnaj Slovenského pohára.

Sobotňajší duel so Slovanom Bratislava bol pre všetkých fanúšikov ružomberského basketbalu dôležitý najmä z dvoch dôvodov. Čo nové Američanky a ako bude vyzerať Sujova družina po ich príchode a takmer mesačnej zápasovej prestávke?

Slovan nie je Slovan

Ktovie, čo si mysleli ružomberskí futbalisti sediaci v hľadisku Koniarne. Prišiel Slovan Bratislava – ženy, basketbalistky. Ale to nie je ten Slovan – mužský, futbalový. Peniazmi, a teda ani menami, ambíciami či výkonmi.

Basketbalistky Slovana sú v tabuľke posledné. V základnej časti extraligy vyhrali len jeden zápas. V Ružomberku nemali nárok na ďalší. Po prvej štvrtine prehrávali o 15, po druhej o 31, a napokon im na Liptáčky chýbalo priepastných 65 bodov.

„Bolo to ešte také unavené, ale musím povedať, že sme od Vianoc dosť tvrdo trénovali. Okrem druhej štvrtiny sme ukázali dobrý obranný štandard a na tú záťaž, z akej sme do zápasu prišli, som s tým výkonom spokojný,“ tešil sa po víťazstve 95:30 hlavný tréner Juraj Suja.

„Jediné, čo ma mrzí, že sme opäť nedali stovku. Hlavne kvôli fanúšikom a divákom. Ešte sa nám to túto sezónu nepodarilo. Ale inak som spokojná,“ komentovala pivotka Alica Moravčíková (na fotografii), ktorá sa vypla k svojmu strelecky najlepšiemu výkonu v sezóne.

„Tak, nový rok. Dala som si nové predsavzatia. Ale som rada, že to takto vyšlo a dúfam, že v tom budem pokračovať aj naďalej,“ doplnila s úsmevom autorka desiatich bodov v zápase.

Hodnotiť výkon proti Slovanu je vždy tak trošku skreslené. Ak by sme vychádzali len z bodovej potencie a ambície posilniť útok, tak nové Američanky sú prínosom. Dokopy dali 39 bodov (Walker Kimbroughová 23, Ellenebergová 16). Viac ako tretinu bodového zisku celého tímu.

„Keď sa veľmi zlepšíme v útoku, tak mi nebude vadiť, že sa trošičku zhoršíme v obrane. Taký efekt aktuálnych zmien v kádri by som si želal. Ale jasné, najradšej budem, keď nám obrana vydrží, ako bola,“ ponúkol svoje predstavy tréner Suja.

Aspoň zdolať Piešťany

Už cez víkend čaká na Ružomberčanky prvý vrchol sezóny. V Piešťanoch je na programe finále Slovenského pohára.

Najskôr ich v piatok vo štvrťfinále čaká Nitra. V očakávanom sobotnom semifinále by sa mali dievčatá stretnúť s Piešťanmi.

„Veľmi ťažký víkend. Máme veľa roboty. Vidno aj na nových dievčatách, že neboli v zápasovom tempe a chvíľku to potrvá, ale kvalitu priniesli. Veríme, že cez Nitru prejdeme a potom nás čakajú Piešťany. Chceme sa dobre pripraviť, a potom možno prekvapiť,“ povedal o víkendovom turnaji Juraj Suja.

Ružomberok v tejto sezóne Piešťany ešte nezdolal. Pomôcť vyhrať by nemali len nové hráčky, ale aj tréner. K dvojici Juraj Suja (hlavný) a Michal Porubčan (asistent) aktuálne pribudol aj tréner starších minižiačok Anton Panis.

„Tréner Panis má bohaté skúsenosti. Trénoval v minulosti aj ženy, bol tiež asistent. Jednoducho, chceme urobiť všetko preto, aby sme boli lepší. Svojím pohľadom a postrehmi bude lavičke určite nápomocný,“ zdôvodnil jeho zaradenie k prvému tímu manažér klubu Radoslav Popelka.

Piešťanské Čajky obhajujú v domácom prostredí v Slovenskom pohári vlaňajšie prvenstvo. Ružomberok vtedy vypadol v semifinále s Good Angels Košice.

Stašová sa pripravuje na návrat

V MBK je už pol roka, no hrať ju nikto nevidel. Reprezentantka do 20 rokov Radka Stašová prišla v lete z Banskej Bystrice. Na Majstrovstvách Európy B-kategórie Slovensko s trénerom Jurajom Sujom postúpilo do áčka, ale Stašová odišla z turnaja s pretrhnutým krížnym väzom v kolene.

„Cítim sa už fakt super. Zapájam sa do tréningového procesu, ale do plného kontaktu som ešte nešla. Takže pomaly musím začať v tréningoch a zápasy prídu neskôr,“ hlási Stašová svoj aktuálny stav.

Radka Stašová na lavičke MBK Ružomberok.

„Radka má od doktorov zelenú. Basketbal môže robiť na 100 percent a ona aj veľmi chce. My ju však brzdíme. Nechceme nič uponáhľať a radšej ju budeme mať úplne zdravú na celú budúcu sezónu, ako teraz riskovať. Ale keď na to príde, nevylučujeme, že nastúpi už v prebiehajúcom ročníku,“ vysvetľuje Popelka postoj klubu k rekonvalescencii mladej posily.

Kedy presne, nešpecifikuje zatiaľ nikto. Stašová vie len jedno: „Určite chcem stihnúť ešte túto sezónu.“

Z podobného zranenia sa strábi aj Lucia Kelčíková. Jej návrat je nateraz takmer nemožný, nakoľko operáciu absolvovala až v auguste. Klub preferuje jej plnohodnotné doliečenie pre potreby novej sezóny.

MBK Ružomberok – BK Slovan Bratislava 95:30 (21:6, 49:18, 67:24)

Zostavy a body: Walker Kimbroughová 23, Ellenbergová a Bozókiová po 16, Yatskovetsová 14, Moravčíková 10, Brownová 8, Mištinová a Kováčiková po 4 (Bellušová, Janoščíková, Cambellová 0) – Oštadálová 7, Tarkovičová a Talajková po 5, Dulová a Vaiglová po 4, Turzáková 3, Mišovičová 2 (Olšová a Sedláčková 0).

Štvrtiny: 21:6, 28:12, 18:6, 28:6. Trojky: 1-3. TH: 28/35 – 3/6. Rozhodcovia: Karniš, Daňuš, Izák. Úspešnosť streľby: 50,8% – 23,5%.

Titulná fotografia – Shatori Walker Kimbroughová skóruje počas zápasu so Slovanom Bratislava. Zdroj fotografií – mbkruzomberok.sk, autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.