Snaha zviditeľniť Fullu v meste

V stredu začína trojdňový festival venovaný slávnemu rodákovi a umelcovi Ľudovítovi Fullovi.

Pri príležitosti 50. výročia Galérie Ľudovíta Fullu (GĽF) v Ružomberku pripravilo súčasné vedenie GĽF program s názvom Živijóooooo50! K tomu sa pridal so svojou myšlienkou Inštitút RK a spoločne vytvorili Fullove dni 2019.

Synergia nápadov

„Myšlienka zviditeľniť Fullu v meste prišla z viacerých strán. A v tej synergii, pri príležitosti 50 rokov vzniku galérie nastal takýto výtlak. My sa v galérii snažíme zviditeľňovať Ľudovíta Fullu už niekoľko rokov. Sme radi, že pre myšlienku sa nadchlo viacej ľudí, pretože je tu tlak na výsledok, z ktorého vznikli Fullove dni 2019,“ opisuje pozadie vzniku pripravovaného podujatia riaditeľka GĽF Zuzana Gažíková.

Druhým organizačným partnerom je Inštitút RK.

Galéria Ľudovíta Fullu. Zdroj – fullovedni.sk

„Akademický maliar Ján Kudlička žije touto myšlienkou azda 30 rokov. Spoločne sme sa preto rozhodli založiť Fullove dni ako tradíciu mestského festivalu, ktorý má dva ciele: Jednak priblížiť osobu, osobnosť a dielo Ľudovíta Fullu bežným ľuďom, a zároveň zviditeľniť Ružomberok na kultúrnej mape Slovenska prostredníctvom tejto osobnosti, ktorej dielo presahuje Ružomberok, Slovensko a dovolím si povedať, že dosahuje minimálne európske rozmery,“ vysvetlil dôvody zakladajúci člen Inštitútu RK a iniciátor Fullových dní Róbert Kolár.

Edukačno-zábavný program

Maliar, grafik, ilustrátor, dizajnér, autor hračiek. Ľudovít Fulla rozumel a tvoril umenie na viacero spôsobov. Bohatá tvorba bola inšpirovaná predovšetkým ľudovými tradíciami a folklórom. Umeleckú rôznorodosť sa organizátori rozhodli preniesť aj do programu festivalu.

„Nebolo by dobré uzatvárať sa len do jedného druhu umenia, aj keď si viem predstaviť tento festival predovšetkým ako vizuálny. Fullova tvorba a inšpirácia však dáva možnosti pohybovať sa doslova až v multiinštrumentálnom svete,“ vraví Gažíková.

Na Ružomberčanov tak čaká pestrá zmes prednášok, dizajnérskych a fotografických výstav, filmovej tvorby, džezu, rapu, folklóru – jednoducho umenia.

„Všetko začne prednáška historika Petra Dvorského, ktorý sa zodpovedne pripravuje, hľadá v archívoch všetky dostupné a relevantné informácie o galérii a jej 50 rokoch v meste. Sami sme zvedaví, čo nové prinesie a prezradí. Do tejto sféry patrí aj film Zuzany Hruškovej Zamatne. Natáčala ho s ľuďmi, ktorí si ešte pamätajú Fullu, a to, ako sa galéria stavala. To je historický exkurz a odbornejšia časť nášho festivalu,“ priblížila Gažíková časť z pripravovaného programu.

Nemenej zaujímavé budú aj výstavy Zaostrené na detail, kde si v inej perspektíve pozrieme detaily exteriéru a interiéru samotnej galérie, či dizajnérska chuťovka: Re-konštrukcia Fullovho bytu.

„Je to umelecký fikcia, kde sa štyria umelci pokúsili zrekonštruovať súkromné priestory galérie, ktoré Fulla využíval ako byt. Sem návštevy nevodil, a nikto nevie, ako presne vyzerali. Vychádzali z reálnych pôdorysov a hrali sa s tým, že skúšali odhadnúť, aký bol asi Fulla človek: charakterovo, osobnostne, ale aj po umeleckej stránke. Vyšla fikcia, ktorá má presahy do súčasnosti aj s istým humorným nadhľadom,“ naznačila riaditeľka GĽF, na čo sa možno tešiť.

Logo podujatia.

Hlavný piatkový program

Galéria zároveň predstaví svoje pravidelné aktivity aj v uliciach Ružomberka. Ak vyjde počasie, v piatok popoludní bude možné vyskúšať si vytvoriť Fullov obraz, presláveného Fullovho koníka, či sa stať aspoň na chvíľu nosičom jeho diela – prostredníctvom krátkodobej tetovačky. Ak by náhodou pršalo, program presunú do galérie.

Podujatie vyvrcholí práve v piatok popoludní a podvečer v Hýrošovom parku. Vystúpia Folklórne súbory Liptov a Liptáčik, RK Jazz Band, domáci raper Ley Skeletonn a kapely Banda i legendárny Vidiek.

„Budeme radi, ak Ružomberčania, keď sa ich nabudúce niekto spýta, čo je v meste zaujímavé, tak aby ich v prvých myšlienkach napadli práve galéria, Fulla a jeho dielo, aby vedeli o nich povedať a odporučiť,“ zhrnul ciele autorov Fullových dní Kolár.

Podrobný program nájdete na stránke podujatia.

Titulná fotografia – Ľudovít Fulla. Zdroj – čas.sk

Róbert Kolár ja vydavateľ Ružomberského magazínu.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.