Sobota patrí spojeným voľbám

Na snímke v popredí prenosná volebná schránka pre komunálne voľby 2022. Foto: TASR - Henrich Mišovič
Začali sa voľby do miestnych a regionálnych samospráv. Voliči v komunálnych voľbách vyberajú starostov, primátorov a poslancov mestských či obecných zastupiteľstiev a súčasne vo voľbách do VÚC predsedov a poslancov krajov.

Spojené voľby sa konajú v sobotu 29. októbra. Hlasovať sa môže len v mieste svojho trvalého bydliska. V jeden deň si voliči vyberajú starostov, respektíve primátorov, poslancov zastupiteľstiev, ako aj predsedov krajov a poslancov krajských zastupiteľstiev. Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 20.00 h.

Volebné miestnosti

Na Slovensku sa o 7.00 h otvorili volebné miestnosti. Prvýkrát si voliči v jeden deň vyberajú svojich zástupcov do orgánov miest, obcí i samosprávnych krajov. Hlasovať sa môže len v mieste svojho trvalého bydliska. Volebné miestnosti sú otvorené do 20.00 h. Pre voličov je spustená aj infolinka: 02/48592317 a 02/485923.

Nezabudnite si občiansky

Volič sa musí preukázať občianskym preukazom, v prípade cudzinca je povinné predložiť doklad o pobyte cudzinca. „Preukázanie totožnosti po vstupe do volebnej miestnosti je nielen súčasťou overenia totožnosti, ale aj súčasťou zistenia, či je volič oprávnený hlasovať vo volebnej miestnosti, do ktorej sa dostavil,” pripomenula hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová.

Len v mieste trvalého pobytu

Volič môže v spojených komunálnych a regionálnych voľbách hlasovať len v obci svojho trvalého pobytu. Hlasuje vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný.

Prenosné volebné schránky

Pokiaľ majú voliči závažnú prekážku, najmä zdravotnú, pre ktorú nemôžu prísť do volebnej miestnosti, môžu vo svojej obci požiadať o prenosnú volebnú schránku. Zriadiť by sa mohli aj špeciálne komisie a prenosné schránky pre ľudí, ktorí budú v izolácii pre ochorenie COVID-19. V tejto súvislosti platí nový zákon. Uplatní sa vtedy, ak k 30. septembru bude Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR stále nariaďovaná izolácia.

Farebne odlíšené

Hoci ide o spojené voľby, volič ich bude odlišovať farebne. Po hlasovaní vloží lístky do obálky a schránky s farbou, ktorá prislúcha konkrétnym voľbám. Komunálne voľby budú mať bielu farbu, voľby do vyšších územných celkov (VÚC) modrú. Ak vloží lístok do nesprávnej obálky, jeho hlas bude neplatný. Neplatný bude aj vtedy, keď vloží obálku do nesprávnej schránky.

Ako volíme

Kandidátom odovzdáme hlas tým, že na hlasovacom lístku zakrúžkujeme ich poradové číslo. Pri voľbe poslancov môže volič zakrúžkovať aj viac kandidátov, najviac však toľko, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených. Počet poslancov, ktorý sa volí vo volebnom obvode, bude uvedený na hlasovacom lístku.

Koho volíme

Volíme starostu, respektíve primátora, poslancov obecných zastupiteľstiev, ako aj predsedu samosprávneho kraja a poslancov krajských zastupiteľstiev. V okrese Ružomberok volíme predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a 5 poslancov Zastupiteľstva ŽSK.

Kde volíme

Sobotňajšie (29. 10.) komunálne voľby sa uskutočnia v 2921 mestách, mestských častiach a obciach Slovenska. Volebné miestnosti sa síce otvoria aj v ďalších piatich obciach, no v tých neevidujú žiadnych kandidátov na starostu a poslancov obecného zastupiteľstva, voliči tak tam budú hlasovať len v krajských voľbách. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

Zdroj: teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.