Karty sú rozdané

Mesto Ružomberok čaká zmena – po ôsmich rokoch bude mať nového primátora. Zdroj: redakcia
Volebná kampaň pred komunálnymi a regionálnymi voľbami vrcholí. Mesto Ružomberok čaká zmena – bude mať nového primátora.

Volebná kampaň pred spojenými komunálnymi a krajskými voľbami finišuje. Na voličov sa zovšadiaľ usmievajú kandidáti, ktorí sa chcú venovať komunálnej či regionálnej politike. Snažia sa rôznymi spôsobmi a metódami presvedčiť občanov, že oni ich budú najlepšie zastupovať a spravovať veci verejné.

Po zaregistrovaní kandidátov sú akoby rozdané karty pred začiatkom hry. Teraz je na jednotlivých hráčoch, akú taktiku a stratégiu zvolia, alebo s akými tromfami vyrukujú. Niektorí zvolili pozitívnu kampaň s reálnych návrhmi riešení, druhí dali prednosť negatívnej forme. Aj spôsob vedenia politického boja voličom veľa napovie, ako sa bude daný kandidát správať po prípadnom zvolení do funkcie.

Každý kandidát má svoj príbeh aj zámer

Ružomberok je malé mesto a viacerí poznajú jednotlivých kandidátov na primátora a majú svoje skúsenosti s nimi a ich pôsobení. Jedinou neznámou je Petronela Ilavská, ktorá kandiduje za Hnutie Občan Národ Spravodlivosť. Na kandidátke má uvedené, že je nezamestná, takže ide skôr o snahu zviditeľniť seba a politický subjekt.

V prípade ďalšieho straníckeho kandidáta Jána Bednárika (Kresťanskodemokratické hnutie) ide o reprezentanta súčasného vedenia mesta. S pôsobením vo funkcii viceprimátora sú spojené viaceré kauzy. Spomeniem len zrušenie medzinárodnej architektonickej súťaže na novú mestskú plaváreň, problémy s výstavbou nájomných bytov na Plavisku či súčasná snaha o odkúpenie obchodného podielu v spoločnosti Technické služby.

V priebehu volebnej kampane porušil jej pravidlá, keď na svoj transparentný účet previedol vklad z bankomatu. Jeho kandidatúru podporila aj katolícka cirkev – bývalý ružomberský dekan Dušan Škrabek a nepriamo aj spišský diecézny administrátor, biskup Ján Kuboš.

Mesto zrušilo verejné obstarávanie na nakladanie s odpadmi. Technické služby odvolali výpovede zmlúv

Poslanec Patrik Habo za mestskú časť Černová má za sebou pôsobenie v mestskom zastupiteľstve, ale aj vlastný podnikateľský príbeh. O tom, ako sa dostal k majetkom v Čutkovskej doline a ako svoje podnikanie aj za pomoci mesta i eurofondov vybudoval, je na polemiku.

V zastupiteľstve je aktívny, ale často presadzuje svoje názory prostredníctvom procedurálnych návrhov, kedy sa ukončí diskusia a nedá priestor ostatným kolegom na vyjadrenie svojich názorov. Jeho návrh na cenu pre kontroverzného historika Františka Vnuka, ktorý velebí ľudácky režim Slovenského štátu a popiera holokaust, negatívne zviditeľnil mesto.

Ružomberská cena pre historika, do rúk kontroverzného kňaza, rozdelila Slovensko

Kandidát Tomáš Klopta je novou tvárou s policajnou minulosťou aj pôsobením v zahraničnej misii na Ukrajine. Líder iniciatívy Staviame nový Ružomberok má svoje developerské záujmy. S jeho aktivitami sú však spojené kauzy údajného nelegálneho odberu tepla pri výstavbe bytovky v lokalite Malé Tatry, kde občania nakoniec dosiahli vypísanie nového stavebného konania. Má vizionársky plán, ktorý pripomína megalomanskú kampaň súčasného primátora pred štyrmi rokmi. Navyše s ňou začal oveľa skôr, ako bol oficiálny začiatok volebnej kampane.

Došlo k nelegálnemu odberu tepla?

Najviac skúseností s komunálnou politikou aj verejnou správou ma Ľubomír Kubáň. Ako poslanec za sídlisko Klačno získal v minulých voľbách najviac hlasov a občania sú s jeho prácou spokojní. Snaží sa o spájanie ľudí, čo je dôležitá vlastnosť pre lídra mesta aj poslanca kraja. Ako jediný sa dôsledne drží pozitívnej kampane a jeho volebný tím, na rozdiel od podporovateľov iných kandidátov, neskĺzol ani na sociálnych sieťach do negatívnej antikampane.

Jeho oponenti mu vyčítajú, že v tíme na poslancov, ktorí ho podporujú, sú aj terajší členovia Klubu primátora. Poukazujú tiež na skutočnosť, že aj keď kandiduje ako nezávislý kandidát, jeho kandidatúru podporujú aj tri politické subjekty.

Na tieto aj ďalšie nepríjemné otázky nám ako jediný z kandidátov na primátora otvorene odpovedal v redakčnom rozhovore.

Skutočné výsledky prináša len tvrdá práca

Karty v meste Ružomberok sú teda rozdané. Bude na voličoch, komu zveria správu vecí verejných na najbližšie štyri roky. Všetko je otvorené, len treba prísť do volebnej miestnosti a využiť svoje volebné právo, lebo každý hlas sa počíta a má rovnakú hodnotu. Jedna vec v tejto hre je ale istá – mesto Ružomberok čaká zmena – bude mať nového primátora.

Komentár bol uverejnený v skrátenej forme v novembrovom čísle RK Magazínu.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.