Spojenú školu v Ružomberku modernizujú

Škola bude mať novú kuchyňu s jedálňou a zrekonštruovanú strechu. Práce na streche by mali trvať do polovice novembra.

Spojená škola v Ružomberku vzdeláva študentov v oblasti gastronómie, marketingu, cestovného ruchu či stylingu. Neodbytnou súčasťou školského života je aj jedáleň, ktorú v škole momentálne modernizujú. Jej rekonštrukcia by mala zlepšiť vzdelávacie podmienky pre študentov a znížia sa tiež náklady na energie.

Steny začali plesnivieť

Od 1. septembra 2019 má Spojená škola v Ružomberku pod svojou správou školský internát a školskú jedáleň na Námestí Andreja Hlinku. Celý objekt je postavený v roku 1973. V roku 2017 sa uskutočnilo zateplenie internátu a výmena okien za plastové. Nedávno sa začali objavovať nedostatky v oblasti strechy na jedálni.

,,V poslednom období začala strecha na školskej jedálni vykazovať veľké nedostatky v izolácii. Tým vznikali plesnivé miesta na stenách a povale. Vlhkosť tak nedovoľovala využívať celú plochu jedálne pre stravníkov,“ uviedol riaditeľ školy Július Bruncko.

V internáte je aktuálne ubytovaných 205 žiakov ružomberských stredných škôl, ktorých problémy spôsobené poškodenou strechou čiastočne ovplyvnili. Na istý čas dostávali balenú stravu, čo zapríčinilo vyššie náklady na stravnú jednotku.

,,Bolo hlavne potrebné riešiť stravovanie žiakov ubytovaných na internáte, žiakov základnej školy a cirkevného gymnázia. Zvýšili sa náklady na stravnú jednotku pre potrebu balenia stravy do prepravných obalov. Tým vznikli náklady aj na separovanie a odvoz plastových obalov,“ priblížil Bruncko komplikácie spôsobené zatekaním.

Prvá etapa by mala byť hotová v polovici novembra

Ešte v roku 2021 škola spracovala projekt k celkovej rekonštrukcii školskej kuchyne a jedálne. ,,Rekonštrukcia by mala byť vo výške 1,5 milióna eur. Zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), ktorý je zriaďovateľom školy, odsúhlasilo začiatkom roka 2022 prvú etapu obsahujúcu kompletnú rekonštrukciu strechy kuchyne a jedálne spolu s jej zateplením,“ priblížil riaditeľ školy.

Ako informovala hovorkyňa ŽSK Eva Lacová, stavebné úpravy sa týkajú najmä dispozície kuchyne, jedálne, rekonštrukcie strešného plášťa a zabezpečenie bezbariérového prístupu do budovy. ,,Predmetom riešenia sú stavebné úpravy a modernizácia objektu kuchyne a jedálne, výsledkom ktorej je čiastočná zmena vnútornej dispozície objektu, dostavba prístupovej rampy zabezpečujúca bezbariérový prístup do objektu pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie, ako aj dostavba nového vstupu do suterénu pre žiakov školy priamo z dvora od internátu,“ dodala. Podľa hovorkyne sa vďaka rekonštrukcii zlepšia vzdelávacie podmienky pre študentov a zvýši sa tiež ekonomická hospodárnosť objektov.

Práce na streche začali začiatkom septembra tohto roka. Rekonštrukcia momentálne vrcholí a predpoklad odovzdania stavby je v polovici mesiaca november 2022. ,,Po rozpačitom úvode na začiatku mesiaca september, ktoré boli zavinené hlavne nepriaznivým počasím, práca odborníkov je na vysokej odbornej úrovni. Pokiaľ im to počasie dovoľuje, pracujú celý deň,“ pochvaľuje si prácu robotníkov Bruncko.

Zastrešenie je riešené novou rovnou strechou nad kuchyňou, jedálňou a vstupným traktom so zateplením. Cena za rekonštrukciu strechy sa vyšplhala na 188 204,64 eur s DPH.

Plánujú kompletnú rekonštrukciu

Spojená škola plánuje kompletnú rekonštrukciu, ktorá sa týka zateplenia celého objektu, výmeny okien, výmeny technológie kuchyne, celkovej výmeny vykurovacieho systému, inštalácie kamerového systému, inštalácie vzduchotechniky a vybudovanie priestorov v suteréne kuchyne a jedálne pre potreby voľnočasových aktivít žiakov ubytovaných na internáte, ako sú ateliéry či posilňovňa. Tieto práce budú pokračovať po uvoľnení finančných prostriedkov zo ŽSK v rokoch 2023 až 2025.

,,Predpokladáme, že po kompletnej rekonštrukcii budeme môcť poskytovať služby aj pre verejnosť s možnosťou organizovania rôznych rodinných osláv, svadieb, karov a iných akcií pre 150 až 200 návštevníkov,“ prezradil riaditeľ školy.

Podľa J. Bruncka zmodernizovanie kuchyne prinesie uľahčenie práce pracovníkov kuchyne a docieli sa tiež zníženie nákladov na energie pri príprave jedál a pri prevádzke kuchyne.

Fotogaléria

Foto: archív Spojenej školy v Ružomberku, ŽSK

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.