Spomínali na Nežnú revolúciu v meste

Foto: Fedor Polóni
Ružomberský okrášľovací spolok pripravil v Liptovskom múzeu v Ružomberku podujatie Filmotulky s Mirkou.

Ako sa rodila demokracia v našom meste? Ako sme sa dokázali tak rýchlo zomknúť? Kto boli hlavní predstavitelia Nežnej revolúcie z radov Ružomberčanov? Čo všetko riskovali ľudia, ktorí stáli na novembrových tribúnach v roku 1989? Dokázali sme zužitkovať to, čo sme si na námestiach “vyštrngali”? Spomeniete si ešte na Verejnosť proti násiliu? To boli otázky, na ktoré chceli dať odpoveď účastníci zaujímavého podujatia.

Udalosti novembrových dní v Ružomberku si mohli účastníci podujatia Filmotulky s Mirkou v utorok 15. novembra priblížiť prostredníctvom dokumentárneho filmu, po ktorom nasledovala beseda na tému Nežná revolúcia v našom meste. Návštevníci si vypočuli rozprávanie vzácnych hostí, ktorí boli tvárami udalostí po 17. novembri 1989 v Ružomberku.

Nechýbal medzi nimi ružomberský tribún a jeden z neskorších lídrov hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) Ján Benčík, súčasný poslanec Národnej rady SR. Historické súvislosti pripomenul aj Ladislav Cserei, bývalý riaditeľ Liptovského múzea a autor spomínaného dokumentárneho filmu.

Ján Benčík na tribúne v novembri 1989 počas Nežnej revolúcie v Ružomberku. Foto: Fedor Polóni

Polóni: Pre mladých ľudí by to bolo prínosnejšie

Ako jeden z členov Koordinačného centra VPN v Ružomberku na fotografiách dokumentoval historické udalosti aj Fedor Polóni. Spomenul si aj na už nežijúcich aktérov vtedajších udalostí – Kornela Smržíka, Štefana Hasáka a ďalších.

„Bolo to veľmi zaujímavé. Mal som pripravených zopár fotiek z tých čias so snahou spomenúť si na ľudí, ktorí to vtedy ťahali a už, žiaľ, nie sú medzi nami. No diskusia sa pohla iným smerom, tak som s tým nevyrukoval. V sále jednoznačne prevládali staršie ročníky, no pre mladých ľudí by účasť bola isto prínosnejšia,“ informoval RK Magazín člen jeho redakčnej rady F. Polóni.

Člena ružomberského fotoklubu RK 1924 zaujal aj dokument. „Film by bolo vhodné trochu zostrihať a hlavne zverejniť na Youtube. Tak isto by bolo vhodné využiť spomienky Jána Benčíka a ďalších na spísanie rozsiahlejšieho článku či publikácie, kde by sa podrobnejšie spísala história VPN a ďalších politických strán v Ružomberku. Rád pomôžem aj so svojimi spomienkami – hlavne fotografiami,“ zamyslel sa.

Okrúhle stoly a besedy s verejnosťou

Po udalostiach 17. novembra v Prahe a Bratislave sa informácie postupne rozšírili aj do ďalších miest a regiónov na Slovensku. Výrazne k tomu prispeli priami aktéri – správy o udalosti šírili študenti a herci. Protesty a demonštrácie na námestiach vyvrcholili 27. 11. 1989 generálnym štrajkom za zrušenie vedúcej úlohy KSČ a vypísanie slobodných volieb. Okrúhle stoly a besedy s aktérmi novembrových manifestácií a verejnosťou zorganizovali aj v Ružomberku.

Na činnosť a myšlienky VPN neskôr nadviazali aj ďalšie politické subjekty – Demokratická strana (DS) a Občianska demokratická strana (ODS) i Občianska demokratická únia (ODÚ). Stretnutia a besedy s umelcami a politikmi pokračovali v Ružomberku v Staničnej reštaurácii a v aule priemyslovky, ktoré organizovali v spolupráci so Stálou konferenciou Občianskeho inštitútu (SKOI).

„O tejto aktivite, ktorá bývala vždy bohato navštevovaná, už dnes takmer nikto nevie. Len tak pre zaujímavosť, jedným z moderátorov bol aj autor tohto článku. Myslím si, že sme robili vtedy veľmi záslužnú činnosť spolu so SKOI a ďalšími miestnymi aktivistami, aby sme aj v našom meste pomáhali pri šírení myšlienok slobody a demokracie,“ dodal na záver Polóni.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.